Chcete si nejako oživiť svoju záhradu na prvý pohľad? Japonská vŕba je na tento účel tou najlepšou voľbou. Môžete ju vysadiť nielen do záhrady, ale aj pred dom či do živého plotu.
Japonská vŕba
Japonská vŕba (lat. Salix integra) alebo vŕba celolistá je vysoko dekoratívna pre jej pestrofarebné listy, ale hlavne je celkom nenáročná na pestovanie, čo iste poteší mnoho záhradkárov. Najpopulárnejším kultivátom je okrasná japonská vŕba Hakuro Nishiki s typickými úzkymi, kopijovitými listami. Tie sú spočiastku jemne ružové, neskôr prechádzajú do bielo – zeleného melírovania.
Ide o listnatý opadavý strom (japonská vŕba na kmienku) alebo krík. Závisí od konkrétneho druhu a podmienok pestovania, ale niektoré druhy môžu dosiahnuť výšku až 10 metrov.
Kde kúpiť japonskú vŕbu?
Určite by ste si mali tento krík zaobstarať v dobrom záhradníctve alebo špecializovaných obchodoch. Tak budete mať istotu, že ste si domov doviezli zdravý exemplár. Tiež sa môžete poradiť s odborným personálom, ktorý vám dá základné rady.
Sadenie japonskej vŕby
Sadenie vŕby japonskej je tiež v podstate na vás, môžete tak urobiť kedykoľvek počas vegetačného obdobia (od jarnej do jesennej sezóny), ale neodporúča sa ju vysádzať v horúcich dňoch – najlepšie urobíte, keď ju vysadíte hneď na jar alebo koncom leta. Uchytí sa veľmi rýchlo, stačí, keď si vyberiete silnejší kúsok a pekne sa ujme. Najčastejšie kúpite japonskú vŕbu priamo vrúbľovanú na kmienku.
Jama, do ktorej japonskú vŕbu zasadíte, by mala byť o niečo širšia ako koreňový bal a rovnako hlboká. Uistite sa, že miesto, kde korene prechádzajú do stonky je v úrovni s povrchom pôdy alebo len mierne nad ňou. Po vložení rastliny jamu zasypte pôdou a dobre zalejte vodou.
Pestovanie japonskej vŕby
Japonská vŕba je na pestovanie naozaj nenáročná. Je potrebné ju vystaviť dostatočnému slnečnému svetlu, ale aj dodávať dostatok vody. Okrem toho sa uistite, že má dostatok priestoru na svoj rast a vzdialenosť od iných rastlín – v závislosti od odrody to môže byť od 1,5 do 3 metrov. Je skvelé, že táto vŕba dokáže jednoducho prežiť v našich podmienkach, pretože zvládne aj teploty 30 stupňov pod nulou. Dariť sa jej bude v dobre priepustnej a vlhkej pôde.
Tip: Aplikácia mulča okolo základne rastliny pomôže udržať pôdu vlhkú a potláčať burinu.
Strihanie japonskej vŕby
Vrámci starostlivosti o japonskú vŕbu je dôležité jej strihanie a orezávanie. Každý rok je potrebné vŕbu minimálne dvakrát orezávať, najlepšie trikrát – ideálne na jar, predtým ako začnú rásť nové listy, prípadne v zime, keď strom spí. Do doby, než sa zahustí, je potrebné japonskú vŕbu strihať. V prvom roku môžete nechať vetvy dlhé len 10 centimetrov nad vrúbľovaním, aby vzniklo maximálne 5 otočiek. Každý nasledujúci rez môžete ponechať ďalších 10 centimetrov – a udržujte korunku v takej dĺžke, aká sa vám páči.
Je možné tiež vytvoriť z japonskej vŕby živý plot. Hodí sa pre moderné záhrady, v ktorých sa nasadí vedľa seba a rezaním sa vytvára moderný plot, ktorý napríklad nahradí krušpán, prípadne iný živý plot.
Rozmnožovanie japonskej vŕby
Rozmnožovanie japonskej vŕby môže byť pomerne jednoduché. Ak chcete rozmnožiť vŕbu v podobe kríka, najlepším spôsobom je rezkovanie.
- Najlepším obdobím na rozmnožovanie je skoro na jar, ideálne v marci.
- Vyberte zdravý, dobre rastúci výhonok a odrežte 15-20 cm dlhý kúsok. Každý odrezok by mal mať aspoň dve alebo tri púčiky.
- Odrezky zasádzajte priamo do vlhkej pôdy tak, aby nad povrchom pôdy trčala približne 1/3 jeho celkovej dĺžky. Tento spôsob zabezpečí, že dostatočná časť odrezku bude pod povrchom zeminy na to, aby mohla efektívne zakoreniť, zatiaľ čo ponechané púčiky nad zemou môžu rásť a vyvíjať sa v nové výhonky.
- Udržujte pôdu vlhkú, ale nie zamokrenú. Odrezky by mali zakoreniť a začať vyrážať nové výhonky do niekoľkých týždňov.
Ak by ste chceli pestovať vŕbu na kmienku, je potrebné navrúbľovať ju na podník. Ide však o pokročilejšiu záhradnícku techniku.
Choroby japonskej vŕby
Japonská vŕba môže byť náchylná na niektoré choroby a škodcov. Toto sú najčastejšie z nich:
- Hrdza listov – spôsobuje tvorbu oranžových alebo žltých škvŕn, pričom pri silnejšom napadnutí listy vädnú a opadávajú. Infikované listy je potrebné okamžite odstrániť, aby sa choroba nerozniesla prostredníctvom kvapiek vody či vetra.
- Škvrnitosť listov – lat. diplocarpon mali, invázne ochorenie spôsobujúce tvorbu tmavých škvŕn na listoch japonskej vŕby, ktoré sa neskôr menia na bielu pesňovitú vrstvu. Napadnuté listy postupne schnú a opadávajú.
Mohlo by sa vám taktiež páčiť
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.