„Kairos odstartoval, ale přerušili jsme let rakety poté, co jsme zjistili, že dokončení mise by bylo obtížné,“ uvedl Space One v krátkém prohlášení. Příčinu selhání společnost bezprostředně neuvedla, jen dodala, že se snaží zjistit přesné okolnosti. Podle agentury AP je možné, že příčiny neúspěchu uvede na pozdější tiskové konferenci.
ČTĚTE TAKÉ: Riskantní vyproštění z italské jeskyně: Vědkyně zůstala zaklíněná půl kilometru pod zemí
Na rozdíl od prvního březnového pokusu o start televizní kamery tentokrát nezaznamenaly žádný velkolepý výbuch, poznamenala agentura AFP. Záběry ukázaly, jak bílá raketa stoupá z místa startu v hornaté oblasti poloostrova Kii na západě Japonska a pak – po pokynu k autodestrukci – klesá ve vývrtce k zemi.
Osmnáctimetrová raketa na tuhé palivo měla do vesmíru vynést pět malých družic, včetně jedné od tchajwanské vesmírné společnosti a dalších zkonstruovaných japonskými studenty a firmami. Při prvním pokusu o start měla raketa vynést do vesmíru vládní družici určenou k monitorování testů severokorejských raket a dalších vojenských aktivit KLDR.
Mise měla oživit japonské ambice sehrávat větší roli na globálním trhu vesmírných služeb. Space One doufá, že napodobí úspěch firmy SpaceX Elona Muska.
Společnost Space One sídlící v Tokiu byla založena v roce 2018 a investovala do ní řada významných japonských firem jako Canon Electronics, IHI, Shimizu či velké banky. V budoucnu by chtěla nabízet vesmírné služby a cesty.
Japonské vesmírné aktivity zatím ovládá japonská vesmírná agentura JAXA, která vyvinula několik různých nosných raket, přistála se svým modulem na Měsíci a podařilo se jí odebrat vzorek z asteroidu pro výzkum. Japonsko se tak stalo teprve pátou zemí, která něco takového dokázala.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Střílela 15letá dívka. Útok na křesťanské škole ve Wisconsinu nepřežili student a učitel
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.