Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Jar je nielen časom jarného upratovania, ale aj príležitosťou na očistu duše – digitálny detox

Jar je nielen časom jarného upratovania, ale aj príležitosťou na očistu duše – digitálny detox. A práve marec, Mesiac knihy, je ideálnym obdobím, kedy odložiť telefóny, vypnúť obrazovky a otvoriť knihu. Kým dnes máme informácie na dosah jedného kliknutia, kedysi boli knihy vzácnym pokladom. A napriek technologickému pokroku knihy, ktoré menia životy, prežívajú a budú […]
4 min.

Jar je nielen časom jarného upratovania, ale aj príležitosťou na očistu duše – digitálny detox. A práve marec, Mesiac knihy, je ideálnym obdobím, kedy odložiť telefóny, vypnúť obrazovky a otvoriť knihu. Kým dnes máme informácie na dosah jedného kliknutia, kedysi boli knihy vzácnym pokladom. A napriek technologickému pokroku knihy, ktoré menia životy, prežívajú a budú tu ešte desaťročia.

Tradícia Mesiaca knihy na Slovensku siaha až do roku 1955, keď bol tento mesiac venovaný na počesť Mateja Hrebendu – vášnivého zberateľa a šíriteľa kníh. Hoci bol od detstva takmer nevidiaci a v dospelosti úplne oslepol, jeho láska k literatúre ho sprevádzala celý život. Cestoval po mestách ako Praha, Viedeň, Budapešť a naprieč Slovenskom, kde zbieral a rozdával knihy aj tým najchudobnejším, čím prispel k šíreniu vzdelania.

Čítanie na Slovensku: Kde sa nachádzame?

Podľa štatistík Eurostatu z roku 2022 sa Slovensko so 48 % čítanosti ocitlo na deviatom najhoršom mieste spomedzi 26 krajín. Svetielkom nádeje sú však mladí čitatelia vo veku 16 až 29 rokov, z ktorých číta až 60,1 % (zdroj: Eurostat). Napriek obavám o ústup kníh na Slovensku každoročne vychádza množstvo nových titulov. „Každý rok vyjde takmer 10 000 slovenských kníh a ďalšie desiatky tisíc v češtine a angličtine. To znamená, že každý pracovný deň pribudne 40 knižných noviniek len zo slovenských vydavateľstiev,“ hovorí Michal Meško, šéf kníhkupectva Martinus.

Slovenskí autori a ich tvorba

Slovenská literatúra má čo ponúknuť! Mnoho autorov a ilustrátorov sa snaží spájať ľudí cez knižné príbehy. Medzi nimi je aj speváčka a textárka Zuzana Smatanová, ktorá sa venuje ilustráciám detských kníh: „Svet detskej ilustrácie ma baví, pretože tu nie sú žiadne striktné pravidlá. Môžem kresliť fialového slona alebo dať stoličke tvár. Táto hra mi prináša slobodu, ľahkosť a kreativitu. Deťom treba knihy cielene podsúvať, čítať im na dobrú noc, meniť hlasy postáv a spraviť príbeh zaujímavým. Potom si ich budú samy pýtať.“

Svet fantázie a dobrodružstva je neodmysliteľnou súčasťou slovenskej literatúry. „Pre knižnú tvorbu som sa rozhodla, lebo ma vždy bavilo písať príbehy a utiekať do sveta fantázie. Túto moju predstavivosť som preniesla na knižné stránky, aby sa do nej mohli ponoriť ďalší ľudia a deti. Čítanie príbehov upokojuje myseľ a otvára v deťoch miestnosti plné fantázie a rozvíja ich kognitívne myslenie,“ hovorí Natália Dujničová, autorka knihy Dobrodružstvá chumáčika Perka a záchrana Chlpatej planéty.

Čítanie a inteligencia

Fantázia ľudí môže byť aj prejavom nadpriemernej inteligencie a práve čítaním túto schopnosť aktívne posilňujeme. „Moja dcéra navštevuje školu pre intelektovo nadané deti. Odmalička si aktívne pýtala knižky, rýchlo totiž zistila, že v nich nájde odpovede na svoje zvedavé (a hlavne nekonečné) otázky. Doma čítaním doslova žijeme, obe dcéry aktívne vedieme k láske ku knihám. Postupne vznikla potreba vytvoriť si aj vlastné rozprávky. Bola to krásna cesta, ktorá viedla k napísaniu príbehu o zvedavom dievčatku Elize,“ usmieva sa Anika Mituch Pastoreková, autorka knihy Eliza oslavuje narodeniny, ktorú vymýšľala a písala spolu s dcérkou Emmou.

Čítanie predlžuje život a rozvíja schopnosti

Výskumy potvrdzujú, že čítanie má nesmierne pozitívny vplyv na náš mozog. Podľa štúdie Harvard Health môže pravidelné čítanie predĺžiť život – čitatelia kníh majú o 20 % nižšiu mieru úmrtnosti v porovnaní s tými, ktorí nečítajú. Tento efekt je ešte výraznejší pri čítaní beletrie.

Čítanie má tiež zásadný vplyv na rozvoj jazykových schopností detí. Výskum Macquarie University z roku 2024 ukázal, že čítanie už od raného detstva rozvíja slovnú zásobu, pomáha lepšiemu chápaniu príbehov a zvyšuje záujem o čítanie pri nástupe do školy.

„Knihy nás zabávajú, ale dokážu aj mnohému naučiť. Výskumy dokázali, že čitatelia tlačeného textu si zapamätajú viac informácií ako pri čítaní z obrazoviek. Kniha ponúka čitateľom možnosť vrátiť sa k zaujímavým pasážam, chytiť ju, ovoňať a dokáže byť hodnotnejšia pri učení ako obrazovka notebooku alebo mobilu,“ myslí si Miroslava Ryšková, autorka Príručky slovenského jazyka pre každého.

Radšej knihu ako mobil!

Odložiť telefón a siahnuť po knihe sa naozaj oplatí. Čítanie znižuje stres, podporuje pozitívne emócie, ako sú šťastie a optimizmus, a literárna terapia sa využíva na podporu duševného zdravia po celom svete.

„Žijeme v dobe, keď sme neustále obklopení technológiami, ktoré nás zahlcujú podnetmi a znižujú našu schopnosť koncentrácie. Mozgu trvá až 20 minút, kým sa naša sústredenosť vráti do normálu. Neprerušované čítanie túto schopnosť posilňuje a zvyšuje aj úroveň porozumenia. Už 30 minút čítania denne znižuje stres až o 68 %,“ tvrdí klinická psychologička Mgr. Alica Farkašová. Práve marec je ideálnym časom, keď po dlhej zime môžeme odložiť technológie a dopriať si detox nielen pre telo, ale aj pre myseľ.

Tipy na knihy:

  • Peter Nagy a deti – ilustrované Zuzanou Smatanovou
  • Dobrodružstvo chumáčika Perka a záchrana Chlpatej planéty – Natália Dujničová
  • Eliza oslavuje narodeniny – Anika Mituch Pasterková
  • Príručka slovenského jazyka pre každého – Miroslava Ryšková

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »