23.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Manfred Ruckszio).
Ak si niekto zostaví zoznam užitočného hmyzu, určite sa na ňom ocitnú včely aj lienky. V skutočnosti je tam určite viac položiek a protagonisti sú často mylne považovaní za škodcov, a tak vyhubení. Jedným z príkladov je zlatoočka – nenápadný hmyz, ktorého prítomnosť je v našich domácnostiach zjavná na jeseň a v zime, keď vyhľadáva úkryt. Aj na jar sa oplatí pozvať zlatoočky do záhrady a populácia škodcov sa určite zníži.
Zlatoočky sú veľmi užitočné. Živia sa voškami, roztočmi a pásavkami zemiakovými.
Foto: shutterstock/Manfred Ruckszio
Zlatoočka v domácnosti a záhrade
O zlatoočkách sa veľa nehovorí, čo je škoda, pretože ich prítomnosť v záhrade je veľmi vítaná. Ľuďom neškodia, pretože sa živia peľom a bezstarostne poletujú po vašich záhradách. Najužitočnejšie sú larvy zlatoočiek, ktoré sú mimoriadne žravé a ich apetít je pre vás výhodný. Prečo? Pretože sa živia škodcami, ktorí decimujú vašu úrodu, a je ťažké ich vyhubiť, ak nezačnete prijímať drastické opatrenia. Len v jednom larválnom štádiu „jedna zlatoočka zožerie v priemere 400 vošiek, 2 000 roztočcov chmeľových a 200 vajíčok pásavky zemiakovej“. Ako ukazujú tieto údaje, takáto pomoc prírody môže byť pre naše plodiny záchranou.
Ako spoznáte zlatoočku?
Zlatoočky nie sú veľmi nápadným hmyzom, ale ich prítomnosť vás častejšie ako inokedy môže znepokojovať, pretože hľadajú úkryt pred chladom. Ako vyzerajú? Zlatoočky, hoci existuje mnoho druhov, sú si navzájom veľmi podobné. Vyznačujú sa zelenou farbou, majú priesvitné krídla, dlhé tykadlá a veľké, lesklé oči zlatej farby , hoci to nie je pravidlom. Práve s touto formou, dlhou niekoľko milimetrov, sa môžete stretnúť na jeseň, keď vlieta do domov, na povaly a do garáží a – bohužiaľ – je zamenená za iný hmyz a často je vyhubená. Larvy zlatoočiek, ktoré žijú v záhrade, majú podlhovasté telo s popolavo alebo hnedo sfarbenými nohami.
Zlatoočiek sa netreba báť. V záhrade pre vás robia veľa.
Foto: shutterstock/SIMON SHIM
Považuje sa zlatoočka za užitočnú?
Už samotný fakt, že larvy zlatoočiek sú veľmi žravé, ich zaraďuje do čestnej skupiny užitočného hmyzu. Teraz môžete túto skutočnosť ľahko využiť a pozvať zlatoočky do svojej záhrady. Ako? Tak, že v záhrade vysadíte veľa medonosných a nektárových rastlín, ktorými sa dospelé jedince živia. Môžete sa tiež rozhodnúť pre takzvanú biodiverzitu a aspoň čiastočne vysiať rastliny, ako je napríklad rebríček obyčajný, materina dúška, pohánka alebo facélia. Zlatoočkám vyhovuje aj prítomnosť vŕby, jarabiny a lipy.
Existujú aj sladké spôsoby, ako prilákať prospešné zlatoočky. Stačí, ak z času na čas večer alebo ráno pripravíte postreky: jednoducho zmiešajte vodu s cukrom a naneste na rastliny alebo rozmiestnite misky so sladkým nápojom. Stojí za to vedieť, že takýto nápoj pomôže aj unaveným a oslabeným včelám, ktoré sú často, tvárou v tvár nedostatku potravy, oslabené a vyčerpané.
Na druhej strane sa nečudujte, že sa zlatoočky v záhrade nevyskytujú, keď na pestovanie plodín používate prípravky na ochranu rastlín, ktoré v nadmernej miere môžu škodiť aj vášmu užitočnému hmyzu.
Zima nie je láskavá k zlatoočkám
Zlatoočky počas zimy trpia a väčšina ich populácie nemusí prežiť ďalšiu sezónu. Ak už viete, že sú pre vás veľmi užitočné, môžete im pripraviť škatuľu na prezimovanie. Stačí navŕtať malé škatuľky a stred vyplniť slamou alebo suchým dubovým a bukovým lístím. Celé to natrite na červeno, oranžovo alebo hnedo a umiestnite do výšky dvoch metrov v záhrade. Po prvých mrazoch možno takýto úkryt pre zlatoočky premiestniť do nevykurovanej garáže alebo technickej miestnosti a do záhrady ho umiestniť opäť až na jar.
Zlatoočky počas zimy trpia a tak im môžete pripraviť škatuľu na prezimovanie.
Foto: shutterstock.com/Anest
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento hmyz je najlepším priateľom záhradkárov. Nikdy ho nevyháňajte
Zo záhrad začínajú prenikať do domov. Žiadne postreky ani chemikálie. Zbavíte sa ich inak
The post Jeden hmyz požiera tisíce škodcov. Nezabudnite ho pozvať do svojej záhrady appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.