
Najmenej 13 zamestnancov britskej pošty spáchalo samovraždu v dôsledku neoprávneného stíhania spôsobeného chybným počítačovým systémom, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na dnes zverejnenú správu vlády.
Ďalších 59 ľudí ukončenie svojho života zvažovalo. Za trestné činy bolo neprávom stíhaných alebo odsúdených takmer 1000 ľudí. Ide o jeden z najväčších justičných omylov v britskej histórii.
Chybný systém
Zhruba od roku 1999 až do roku 2015 boli stovky zamestnancov poštového úradu mylne usvedčené z krádeže, podvodu a podvodného účtovníctva na základe dôkazov z chybného informačného systému.
Niektorí putovali do väzenia alebo boli nútení vyhlásiť bankrot. Ostatní prišli o strechu nad hlavou, trpeli zdravotnými problémami či rozpadom vzťahov a sociálnym vylúčením.
Sudca vo výslužbe Wyn Williams, ktorý predsedá verejnému vyšetrovaniu škandálu, v dnes zverejnenej správe uviedol, že podľa rodín 13 ľudí spáchalo samovraždu v dôsledku chybného účtovného systému pošty, ktorý „vykazoval iluzórny schodok na účtoch pobočiek“.
O problémoch na pošte, ktorú vlastní štát, ale funguje ako súkromný podnik, sa údajne vedelo niekoľko rokov. Plný rozsah nespravodlivosti ale nebol známy až do vlaňajška, keď televízny dokument dostal aféru do titulkov médií a odštartoval podporu obetiam omylu.
Evidencia tržieb
Vinníkom bol softvér Horizon vyrobený japonskou firmou Fujitsu, ktorý pošta zaviedla pred 25 rokmi, aby automatizovala evidenciu tržieb. Keď softvér vykazoval falošné účtovné schodky, obvinila pošta vedúcu pobočiek z nepoctivosti a prikázala im peniaze vrátiť.
Celkovo bolo na základe dôkazov pochádzajúcich z nesprávnych údajov stíhaných či odsúdených okolo tisíc ľudí. Vláda potom predložila zákon, ktorý má verdikty zvrátiť a obete nespravodlivosti odškodniť.
Williams uviedol, že niektorí vedúci pracovníci pošty vedeli alebo mali vedieť, že systém je chybný. Pošta sa však držala myšlienky, že jeho údaje sú vždy presné, povedal.
Jo Hamiltonová, bývalá manažérka pošty a šéfka kampane na pomoc obetiam povedala, že správa „ukazuje plný rozsah hrôzy, do ktorej nás uvrhli“.
Šéf pošty Nigel Railton vo vyhlásení sľúbil, že zabezpečí odškodnenie všetkých obetí. „Poštový úrad nepočúval poštárov a ako organizácia sme ich sklamali. Oni a ich rodiny roky trpeli,“ priznal. „Trvalo príliš dlho, kým očistili svoje mená či sa dočkali odškodnenia,“ dodal.
Ide o prvú správu z vyšetrovania, ktoré začala britská vláda. Neskôr sa očakáva ďalšia, ktorá sa už bude zaoberať tým, kto tragédiu zavinil.
