
„Během spánku nepřijímáme žádné tekutiny, přesto je tělo ztrácí – především při dýchání a pocení, ale i během řady dalších procesů, které potřebují vodu. Ráno je proto organismus přirozeně lehce dehydrovaný, což dokazuje tmavší ranní moč. Z tohoto důvodu je pro tělo důležité obnovit co možná nejdříve rovnováhu tekutin a také minerálních látek,“ upozornila Bebová.
ČTĚTE TAKÉ: Za „pandemii“ obezity si můžeme sami, říká expert. Lidem na sport chybí čas, motivace i peníze
Velká část lidí vyhledává po ránu zcela automaticky kávu – jako nápoj, který přináší energii a vzpruhu. „Pití kávy na lačný žaludek má ale potenciální rizika, jako je dehydratace, pálení žáhy nebo narušení přirozených cirkadiálnních procesů, vedoucích k probuzení. Všeobecně prospěšnější je pít kávu až po snídani,“ zdůraznila Bebová.
Minerálka dodá tělu elektrolyty
Prvním krokem po probuzení by tedy měla být sklenice vody s minerály. Ta nejen zahání žízeň, ale také dodá tělu elektrolyty, které pomáhají efektivně využívat vodu v těle. Pokud ráno vypijete vodu s vyšším obsahem minerálů, rychle se rehydratujete a doplníte potřebné látky.
„Minerální vody jsou velmi kvalitním zdrojem tekutin, vhodným pro každodenní pitný režim. Málokdo si uvědomuje, že se do jejich přirozeného složení nesmí nijak zasahovat, nesmí se používat chemické úpravy, nesmí se dezinfikovat. Přírodní minerální voda tak v podstatě představuje biokvalitu v pitném režimu a z domácího kohoutku nám tedy opravdu nepoteče,“ poznamenala Jana Ježková, předsedkyně Svazu minerálních vod a dodala, že mezi minerálními vodami si můžeme vybírat ty nejvhodnější s ohledem na naše chutě, aktuální zdravotní stav a životní styl – k čemuž slouží informace o zastoupení minerálních látek na etiketě láhve.
„Přírodní minerální vody jsou ideálním zdrojem elektrolytů. Slabě a středně mineralizované vody se mohou pít bez omezení během dne. Pro tělo je výhodnější, pokud dostává minerální látky v nižších koncentracích, tedy průběžně. Vysoké nárazové dávky minerálů nedokáže tělo využít a přebytečné množství vyloučí. Silně mineralizované vody jsou vhodné k doplnění elektrolytů při akutní potřebě nebo mírné dehydrataci,“ doporučila Bebová.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rakovina prsu? K záchraně života stačí málo. Anička nám pomohla, říká propagátorka prevence
