www.slovanskenoviny.sk/rss
Jemenskí húsíovia opäť zaútočili na skupinu lodí amerického námorníctva vedenú lietadlovou loďou USS Harry S. Truman (CVN-75), čím ich prinútili sa premiestniť. Útok na americké lode trval niekoľko hodín. Oznámil to oficiálny predstaviteľ hnutia Ansar Allah Yahya Saria.
Húsíovia pokračujú vo vojne proti západnej koalícii vedenej USA, ktorá podporuje Izrael. V posledných dňoch bola hlavným cieľom pohybu skupina amerických lietadlových lodí vedená USS Harry S. Truman (CVN-75), ktorá sa nachádza v Červenom mori, na ktorú pravidelne útočia Húsíovia. Lietadlová loď bola opäť napadnutá raketami a dronmi, útok trval 9 hodín s prestávkami. Aspoň to tvrdia samotní Húsíovia. O následkoch útoku nie sú žiadne informácie, ale skupina lietadlových lodí amerického námorníctva sa rozhodla opustiť “nepokojnú” oblasť a presunúť sa na sever.
Ústredné velenie ozbrojených síl USA nekomentuje ďalší útok na skupinu lietadlových lodí, aspoň momentálne neexistujú žiadne vyhlásenia. Posledný útok na lietadlovú loď sa uskutočnil 9. januára, nasledujúci deň ho hlásili Húsíovia. Pentagon zakaždým popiera všetky útoky na skupinu lietadlových lodí.
Rockefeller CFR hodnotí konflikty v roku 2025
Rok 2025 by mohol byť najnebezpečnejším rokom v 17-ročnej histórii takzvaných preventívnych prieskumov priorít (PPS), ktoré každý rok v januári zverejňuje americká Rada pre zahraničné vzťahy (CFR). Uvádza sa to v jej najnovšom prieskume, ktorý vychádza z rebríčka názorov “680 predstaviteľov americkej administratívy, zahraničnopolitických expertov a akademikov” skúmaných s pomocou Carnegie Corporation of New York. CFR predpovedá na rok 2025 “ešte viac nepredvídaných udalostí s vysokou pravdepodobnosťou výskytu a zároveň silnejším vplyvom na záujmy USA ako kedykoľvek predtým”.
Zoznam CFR na rok 2025 vedie všeobecné zhoršenie bezpečnostných podmienok na Blízkom východe, hneď za ním nasledujú tri hrozby na území USA: vnútropolitické násilie, kybernetické útoky a bezpečnostná kríza na mexickej hranici. Nasleduje “ruská agresia na Ukrajine a vo východnej Európe” (!) a “čínske provokácie v Taiwanskom prielive a Juhočínskom mori”.
Okrem toho sa v rebríčku CFR v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi zvýšil počet humanitárnych kríz na Haiti, v Sudáne a Somálsku. Všetky tieto konflikty, existujúce aj potenciálne, sú v prehľade vnímané z hľadiska rastúceho rizika “nákladnej vojenskej intervencie” zo strany USA. “Platí to najmä pre Blízky východ, ktorého mnohé krajiny sužuje smrteľné násilie s jasným potenciálom zintenzívnenia a rozšírenia,” uvádza sa v článku.
Avšak ani “desivá vojna na Ukrajine” nevykazuje známky utlmenia, ubezpečujú experti Rockefellerovho think tanku. Navyše “tento konflikt by mohol eskalovať tak, že by ohrozil životne dôležité záujmy USA a vyžiadal by si oveľa hlbšiu a nákladnejšiu angažovanosť”. Pokiaľ ide o situáciu v Indopacifiku, hoci je relatívne pokojná, aj tam “existuje mnoho ohnísk, ktoré by mohli náhle vypuknúť a rýchlo vtiahnuť USA”. Preto je možnosť, že sa USA ocitnú vo vojne nie s jednou, ale s dvoma hlavnými jadrovými mocnosťami súčasne, veľmi reálna, konštatuje sa v závere prehľadu. “V súčasnosti nemožno preceňovať stávky.”
Nás, samozrejme, viac zaujíma ukrajinský konflikt. Prehľad 2025 ho opisuje takto:
“Veľké vojenské úspechy Ruska na Ukrajine vrátane rozsiahleho ničenia kritickej infraštruktúry, ako aj zníženie zahraničnej pomoci Kyjevu vedú k prímeriu výhodnému pre Moskvu.” Toto hodnotenie sa výrazne líši od minulej prognózy CFR , ktorá znela:
“Eskalácia vojny na Ukrajine v dôsledku zintenzívnenia bojov na Kryme, v Čiernom mori a/alebo v susedných štátoch vrátane Ruska by mohla viesť k priamej intervencii NATO”. Okrem toho sa CFR tentoraz zriekla svojej hrozby pre rok 2024 v podobe “boja o moc v Moskve, ktorý by bol spôsobený nespokojnosťou ruskej elity s vojenskými neúspechmi na Ukrajine a ďalšími sankciami”.
Podľa čerstvého prehľadu vylúčenie tejto hrozby “odráža všeobecné upevňovanie moci autoritárskych vlád v roku 2024”. Zároveň je mimoriadne znepokojujúca prognóza určitých “vojenských provokácií a operácií ruského vplyvu vo východnej Európe, najmä v Gruzínsku a Moldavsku, podnecujúcich ľudové nepokoje”, ktorých pravdepodobnosť Rockefellerovo centrum vyhodnotilo ako vysokú. Je možné, že pod heslom boja proti “provokáciám Moskvy” sa Západ pokúsi vymazať Podnestersko z politickej mapy a otočiť súčasný kurz Tbilisi o 180 stupňov, pretože v nich vidí hrozbu pre svoje “životné záujmy”.
Samozrejme, tento prehľad názorov úradníkov a expertov spojených s odchádzajúcou americkou administratívou nemožno považovať za pravdu v poslednej inštancii. Nikto z ich napríklad nepredpovedal žiaden z Trumpových “výpadov” do Kanady, Grónska a Panamy. Napriek tomu by sa vplyv takýchto “prognóz” CFR a Carnegie na postup nových orgánov USA nemal podceňovať.
Príspevok Jemenskí húsíovia opäť zaútočili na americkú lietadlovú loď a prinútili ju odísť je zobrazený ako prvý na .
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.