
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta po dnešných rokovaniach v Londýne uviedol, že Ukrajina je oddaná mierovému úsiliu amerického prezidenta Donalda Trumpa a účastníci stretnutia sa dohodli na ďalších pravidelných konzultáciách s cieľom zabezpečiť spravodlivý mier.
Rokovania sa pôvodne mali odohrať na úrovni ministrov zahraničia piatich krajín, ale po ohlásenej absencii šéfa americkej diplomacie, rokovali podľa médií činitelia na nižšej úrovni, hoci Ukrajinu stále zastupovali šéfovia rezortov zahraničia a obrany.
Ústupky od Ukrajiny
Jadrom dnešných rokovaní v Londýne bol pokus zistiť, čo môže Kyjev akceptovať po tom, ako Američania minulý týždeň predložili návrh na podobnom zasadnutí v Paríži, napísala agentúra Reuters. Traja diplomati podľa nej uviedli, že návrh podľa všetkého požaduje od Ukrajiny viac ústupkov ako od Ruska.
Podľa zdrojov Reuters návrh zahŕňa uznanie ruskej anexie ukrajinského polostrova Krym, zrušenie sankcií uvalených Washingtonom na Rusko a vylúčenie ukrajinského členstva v NATO, čo sa ukázalo ako neprijateľné pre Kyjev aj ďalšie európske krajiny.
Taktiež ďalšie médiá opisujú návrh Američanov podobne. Denník The Washington Post spomína okrem amerického uznania ruskej anexie Krymu aj zmrazenie súčasnej frontovej línie.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok uviedol, že Kyjev ruskú zvrchovanosť nad Krymom právne neuzná, bolo by to podľa neho proti ústave.
Americký minister Marco Rubio potom oznámil, že sa nezúčastní na dnešných rokovaniach zástupcov Británie, Francúzska, Nemecka, Ukrajiny a USA v Londýne o situácii na Ukrajine, ktorá sa už štvrtým rokom bráni ruskej vojenskej agresii. Krym Moskva anektovala v rozpore s medzinárodným právom v roku 2014.
Vyjednávanie o mieri
Rubiova neúčasť následne podľa médií viedla k zrušeniu rokovaní na ministerskej úrovni, pričom rozhovory na nižšej úrovni sa podľa Reuters odohrali v kritickom čase, keď Trumpova administratíva hrozí, že sa z úsilia o dojednanie dohody stiahne, ak čoskoro nedôjde k pokroku.
Cez víkend šéf Bieleho domu uviedol, že dúfa, v uzavretie dohody tento týždeň. Dnes Trump tvrdil, že Zelenskyj škodí mierovým rozhovorom.
Jermak na telegrame uviedol, že ukrajinská delegácia – v ktorej bol minister zahraničia Andrij Sybiha, minister obrany Rustom Umerov a on – rokovala s poradcami lídrov Británie, Francúzska a Nemecka.
Americký zástupca vo svojej správe nespomína. Podľa niektorých médií ale do Londýna vyrazil namiesto Rubia americký zvláštny vyslanec pre Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg. Stanica Sky News spomenula tiež bilaterálne rokovania ukrajinských ministrov s ich britskými náprotivkami Davidom Lammym a Johnom Healeym.
Umerov neskôr podľa Reuters uviedol, že ukrajinská delegácia rokovala aj s Kelloggom. „Hovorili sme o našom konzistentnom postoji ohľadom prímeria a tiež o bezpečnostných zárukách. Z mojej strany verím, že schôdzka bola veľmi produktívna a úspešná, „povedal ukrajinský minister obrany.
Reuters s odvolaním sa na svoj zdroj píše, že rokovania na nižšiu úroveň boli presunuté po tom, ako Ukrajina v utorok vypracovala dokument pre Európanov, v ktorom Kyjev odmietol diskusie o územných otázkach, kým nebude platiť úplné a bezpodmienečné prímerie.
„Rusko naďalej odmieta bezpodmienečné prímerie, zdržiava proces a snaží sa zmanipulovať konanie,“ uviedol Jermak na telegrame.
