
Folklórne slávnosti v Mani patria medzi významné kultúrne podujatia regiónu, ktoré už viac ako tri desaťročia úspešne uchovávajú a oživujú bohaté ľudové tradície Požitavia. Každoročne spájajú milovníkov folklóru, spevu, tanca a remesiel nielen z tohto regiónu, ale aj z rôznych kútov Slovenska.
História slávností
Svoju históriu začali Požitavské folklórne slávnosti písať 14. mája 1989, kedy vedúci odboru kultúry a športu vtedajšieho Okresného národného výboru v Nových Zámkoch Jozef Šutka prišiel s myšlienkou zorganizovať slávnosti piesní a tancov v obci Maňa pod názvom Okresné folklórne slávnosti. Obec Maňa mala pre takéto podujatie zázemie v podobe Detského folklórneho súboru Dolinka a Folklórnej skupiny Dolina. Tie už vtedy intenzívne zachovávali folklórne tradície obce. Neodmysliteľnou súčasťou slávností sa stal krojovaný sprievod obcou, vyzdobené priečelia domov, ukážky zo života a práce ľudí v minulosti, jarmok remeselníkov a veselica. Počas tridsiatichštyroch ročníkov slávností vystúpilo na amfiteátri v Mani obdivuhodných 383 kolektívov, čo predstavuje približne 11 079 účinkujúcich. Požitavské folklórne slávnosti sa postupne rozvinuli do charakteru nesúťažnej prehliadky folklórnych súborov a skupín Nitrianskeho, Bratislavského, Banskobystrického, Trenčianskeho, Košického a Žilinského kraja. Hostili tiež folkloristov z Maďarska, Česka, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Argentíny a Bulharska.
Jubilejný 35. ročník
Požitavské folklórne slávnosti oslávili v dňoch 28.-29. júla 2025 jubilejný 35. ročník svojej existencie. Na amfiteátri v Mani vystúpili folklórne súbory a skupiny z rôznych regiónov Slovenska s pestrou paletou tradičných piesní, tancov a zvykov. V sobotnom programe sa predstavil FS Vatra Tlmače. V hlavnom programe v nedeľu účinkovali ĽH Máňanská muzička, DFs Dolinka Maňa, DFs Tekovanček Starý Tekov, DaMFs Matičiarik Nové Zámky, FS Topoľnica Topoľčianky, ĽH Nóta Maňa, FS Dolina Maňa, FS Bukovina Kšinná, FS Hájiček Chrenovec-Brusno a FS Ekonóm Bratislava. Hlavnému programu tradične predchádzal krojovaný sprievod obcou. Súčasťou slávností bol tiež priamy prenos festivalových pozdravov Rádia Regina Západ.
Ocenenia Matice slovenskej
Organizovať festivaly sa dá rôzne, avšak organizovať festivaly s dušou, kvalitne a s pridanými hodnotami chce úprimne zanietených ľudí. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sú dlhodobo dušou Požitavských folklórnych slávností, tým, ktorých takmer vôbec nie je vidieť.
Za tuto prácu obdržali slávnostné ocenenia od obce Maňa v zastúpení starostu Tomáša Pražáka.
Matica slovenská na podujatí ocenila a vyzdvihla činnosť vybraných matičiarov.
V zastúpení predsedu MS Mariána Gešpera odovzdal ocenenia prvý podpredseda MS Marek Hanuska. Bronzová cena MS bola za dlhoročné predsedníctvo v MO MS Maňa a za organizovanie Požitavských folklórnych slávností udelená Jarmile Trungelovej. Pamätné listy predsedu MS boli odovzdané Márii Bujdákovej za prípravu hovoreného slova a dlhoročné moderovanie PFS, Helene Ujhelyovej za všestrannú pomoc pri organizovaní kultúrnych podujatí, najmä PFS a Veronike Trungelovej za všestrannú organizačnú pomoc pri organizovaní PFS.
Pevné miesto slávností v kultúrnom kalendári
Požitavské folklórne slávnosti už 35 rokov prinášajú do regiónu živú tradíciu, ktorá spája ľudí všetkých generácií. Vďaka práci organizátorov, dobrovoľníkov a podpory partnerov sa slávnosti v Mani stali dôležitou súčasťou kultúrneho života regiónu. Ich pevné miesto v kultúrnom kalendári potvrdzuje trvalý záujem verejnosti o hodnoty a identitu nášho národa. Požitavské folklórne slávnosti sú viac než len festival – sú oslavou života, koreňov a spoločenstva, ktoré nezabúda, odkiaľ prišlo.
DMS v Nitre
