
Juhokórejský prezident I Če-mjong dnes odovzdal menovací dekrét premiérovi Kim Min-sokovi, ktorého vo štvrtok vo funkcii potvrdil parlament. Napísala to agentúra Jonhap. Poslanci sa tiež vyslovili za zmenu pravidiel týkajúcich sa stanného práva, ktoré vlani v decembri vyhlásil vtedajší prezident Jun Sok-jol, čo ho stálo funkciu.
I Če-mjong z vládnucej Demokratickej strany (DS) navrhol Kima do premiérskej funkcie 4. júna po inaugurácii, ktorá nasledovala deň po jeho víťazstve v prezidentských voľbách. Poslanci Národného zhromaždenia Kima minulý utorok a stredu takzvane grilovali, predovšetkým zákonodarcovia z opozičnej Strany ľudovej moci (PPP), ktorým vadia Kimove obvinenia týkajúce sa rozdielov medzi uvádzaným majetkom a výdavkami alebo prijatie jeho syna na strednú školu.
Presne mesiac po voľbách potom 300-členné Národné zhromaždenie Kima schválilo ako nového premiéra. Za sa vyslovilo všetkých 167 poslancov za DS s podporou šiestich ďalších zákonodarcov, PPP naopak hlasovanie bojkotovala. Prezident následne Kima oficiálne menoval do úradu.
Premiér povedal, že bude dodržiavať „vôľu ľudu“ a zdôraznil, že jeho hlavnou prioritou bude prekonanie hospodárskej krízy, ktorú spôsobili „sily tyranie“. Zrejme tým odkazoval na Juna, ktorý 3. decembra na niekoľko hodín vyhlásil stanné právo a potom ho na podnet Zhromaždenia zrušila vláda. Juna kvôli tomu ústavný súd 4. apríla odvolal z funkcie a nižšia inštancia obvinila zo vzbury, za čo exprezidentovi hrozí doživotie alebo trest smrti.
Poslanci v tejto súvislosti tiež hlasovali za revíziu pravidiel týkajúcich sa mimoriadneho stavu, píše web stanice BBC. Po novom nikto nemôže poslancom brániť vo vstupe do parlamentu, ako sa to stalo v decembri, aby zákonodarcovia nemohli hlasovať o zrušení stanného práva. Štvrtková novela tiež zakazuje vstup armády a polície do Zhromaždenia bez toho, aby to schválil jeho predseda.
Kórea mala od decembra štyroch premiérov, ktorými boli dvakrát úradujúci prezidenti. Úradujúcim premiérom bol do Kimovho vymenovania minister školstva I Ču-ho.
Predseda vlády je v Južnej Kórei jedinou vládnou funkciou, na ktorej sa musí zhodnúť väčšina Národného zhromaždenia. Kandidáti na ministrov prechádzajú schvaľovacím procesom, po ich vymenovaní prezidentom ale súhlas poslancov nie je nutný. Prezident I doteraz menoval 17 z 19 členov kabinetu.
