Fabriku navštívil Vladimír Remek, jej exteriér hral vo filme Peacemaker, možným investorom bol Alcatel.
Cyklus Stretnutie s históriou má dlhodobo svoje publikum, ktoré zaujímajú rôzne témy či vybrané obdobia z minulosti nášho mesta a regiónu. Téma Kablo prilákala rekordný počet záujemcov. Do kina ich prišlo 130.
Prezentácia o fabrike Kablo sa mohla uskutočniť vďaka pomoci ex-káblovákov, ktorí poskytli archívne materiály. Sú to Mária Masrnová, Ján Havlík, Milan Malata, Jozef Matúšek, Anton Sakaláš a Štefan Temer. Aj vďaka nim bolo Stretnutie s históriou na tému Kablo veľmi príjemné, plné spomienok a dobrej nálady. V hľadisku kina sedelo veľa ex-káblovákov, ktorí živo reagovali najmä na premietané fotografie. Našli na nich svojich bývalých kolegov, ba dokonca aj sami seba.
Úplné začiatky
Rozhodnutie o výstavbe padlo v roku 1959, pretože veľký závod Kablo v Bratislave sa už nemal kam rozširovať. Vo finále boli tri lokality: Holíč, Senica a Malacky. Naše mesto zvíťazilo najmä pre blízkosť trate Bratislava – Praha a zavážil aj fakt, že veľa Malačanov pracovalo práve v bratislavskej Kablovke. Fabrika mala vyrábať lisované dosky z tvrdeného papiera a tkanín pre elektrotechniku, smaltované drôty, ťahané drôty a izolačné vodiče.
Základný kameň
Kablo vyrástlo v blízkosti dnešnej Továrenskej ulice a musel mu ustúpiť borovicový les. Keď pršalo, stavební robotníci sa brodili blatom. Keď snežilo, napadaný sneh odhŕňali buldozéry. Základný kameň bol položený 25. februára 1964. V archíve Tlačovej agentúry SR sa zachovala fotografia aj popis udalosti. Takto ju citovali Malacké pohľady: „Dnes, v deň 16. výročia Februárového víťazstva, položili základný kameň pre výstavbu nového závodu silnoprúdovej elektrotechniky n. p. Kablo v Malackách. Nový elektrotechnický závod bude vybavený najmodernejším technologickým zariadením z NDR a Talianska. Plánovaný výrobný program pri hromadnej produkcii umožní maximálnu mechanizáciu a automatizáciu. Už v tomto roku sa má na stavbe preinvestovať viac ako 20 miliónov korún, z toho na stavebných prácach osem miliónov. Na slávnostnom položení základného kameňa sa zúčastnil minister, predseda Slovenskej plánovacej komisie Vincent Krahulec, predseda Západoslovenského KNV Ján Janík a ďalší predstavitelia kraja a okresu Bratislava-vidiek.“
Časy najväčšej slávy
Prvým spusteným strojom bola vertikálna natieračka (impregnačný stroj) ZUZKA. Svoje meno vraj dostala podľa sekretárky z bratislavského Kabla. Malacký podnik mal zo začiatku 250 zamestnancov a postupne sa rozširoval. V čase najväčšej slávy sa v ňom pracovalo nepretržite a jeho areál tvorilo 36 objektov. A hoci sa o tom príliš nehovorí ani dnes, časť výrobného programu tvorila tzv. špeciálna výroba, teda výroba pre zbrojársky priemysel. V októbri 1978 závod navštívil prvý československý kozmonaut Vladimír Remek.
Koniec, Peacemaker, Alcatel
Spoločný názov Kablo združoval všetkých výrobcov káblov a príslušenstva do jedného koncernu. V Malackách sa vyrábali kartitové, textitové a sklotextitové dosky a smaltované a opriadané vodiče. Podnik fungoval vyše 30 rokov a bol významnou súčasťou štátneho priemyslu. Koncern Kablo sa rozpadol v roku 1990 a podriadené podniky vrátane toho malackého sa osamostatnili. Stará „kablovka“ vymenila niekoľko názvov a dnes v jej areáli sídlia ďalšie spoločnosti.
Svoju slávu si Kablo krátko zopakovalo ešte v roku 1996, keď jej hlavná budova dostala fasádu vzoru kamufláž. Ako ruská raketová základňa totiž účinkovala vo filme Peacemaker (Mierotvorca) s Nicole Kidman a Georgeom Clooneym. Ide o scénu z úvodu filmu, kde sa vlakom presúva tajný vojenský náklad.
Niekedy v 90. rokoch prejavila záujem o podnik francúzska firma Alcatel. „Ak by sa rokovania podarili, možno by sme o Kable nemuseli hovoriť v minulom čase,“ povedal jeden z účastníkov Stretnutia s históriou Pavol Novota.
S využitím informácií z www.malackepohlady.sk napísala Ľ. Pilzová.
Spomienky exkablovákov
Milan Malata, bývalý riaditeľ
„Spomienky sú pekné, ale aj starostí bolo dosť. Robili sme obslužné činnosti aj pre susedné prevádzky, napríklad ZŤS. Kvôli vojenskej výrobe sme boli prísne kontrolovaní. Niekoľko rokov som bol v Prahe na generálnom riaditeľstve, a keď som sa vrátil, založil som si súkromnú firmu a spolupracoval som s Kablom ako súkromný podnikateľ.“
Eva Studená
„Všetci sme si mysleli, že tam budeme robiť až do dôchodku. Boli sme vynikajúci kolektív. Dodnes sa spolu stretávame a spomíname.“
Peter Blažíček
„Do Kablovky som prišiel v lete 1969. Bol som tam iba dva dni, keď pristávali Američania na Mesiaci. Chcel som to pozerať, a tak som sa s malou dušičkou spýtal šéfa, či by som nemohol prísť neskôr do práce. Vďaka nemu som naživo videl prenos z 20. júla 1969.“
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.