
Kanadská vláda v aktualizovaných cestovných odporúčaniach upozornila Kanaďanov, že americkí úradníci na hraniciach majú značné právomoci pri rozhodovaní o tom, kto vstúpi do Spojených štátov, vrátane prehľadávania laptopov a mobilných telefónov cestujúcich. Píše o tom web kanadskej stanice CBC.
„Úrady Spojených štátov prísne dodržiavajú požiadavky na vstup. Pri vstupe očakávajte prísnu kontrolu vrátane kontroly elektronických zariadení. Dodržiavajte predpisy a buďte ústretoví pri všetkých kontaktoch s pohraničnými orgánmi. Ak vám bude vstup odopretý, môžete byť zadržaný počas čakania na deportáciu,“ uvádza web kanadskej vlády.
Majú hľadať dôkazy
Americkí úradníci na hraniciach majú už dlho právo požiadať o prehliadku vecí cestujúcich, ale kanadská vláda tento týždeň aktualizovala svoje pokyny na webe a pridala do nich ďalšie varovania.
Zmena prichádza v čase, keď sa dlhoročné priateľské vzťahy oboch krajín rozpadajú aj pod tlakom obchodnej vojny, ktorú americký prezident Donald Trump rozpútal uvalením ciel na dovoz z krajín po celom svete vrátane Kanady.
Imigrační právnici uviedli, že cestujúci, ktorí sa obávajú o svoje súkromie, by sa mali oboznámiť s právomocami pohraničníkov a rozhodnúť sa, aké veľké riziko sú ochotní podstúpiť, kým sa vydajú na cestu do USA. Niektorí odborníci navrhujú, aby si so sebou cestujúci zobrali náhradný telefón, a ten, ktorý bežne používajú, nechali doma.
Inde na území USA potrebujú americkí policajti na prehliadku telefónu alebo notebooku povolenie na prehliadku. Americké úrady na hraniciach však môžu podľa CBC prehľadávať mobilné telefóny, kontrolovať komentáre na sociálnych sieťach a skúmať laptopy prichádzajúcich bez súdneho príkazu. Môžu tiež zariadenie zabaviť alebo stiahnuť celý jeho obsah.
Úradníci na hraniciach by mali hľadať dôkazy o tom, že sa niekto chystá spáchať trestný čin alebo porušiť podmienky vstupného víza, uviedol Adam Schwartz z nadácie Electronic Frontier Foundation (EFF) v San Francisku.
„Ale akonáhle sa úradník začne vŕtať v telefóne, viete, že existuje riziko, že pôjde hlbšie… Môžu naraziť na niekoho, kto hovorí ‘Som naštvaný na prezidenta Spojených štátov‘ alebo ‘Som hrdý na to, že som Kanaďan, a štve ma, že na nás Spojené štáty práve uvalili clá‘ Alebo čokoľvek iné,“ povedal Schwartz.
Cestujúcemu môžu odoprieť vstup
Podľa Schwartza je možné prehliadku elektronického zariadenia odmietnuť, ale úradníci na hraniciach môžu takémuto cestujúcemu odoprieť vstup do USA. Môžu tiež telefón zabaviť a pokúsiť sa ho sami odomknúť alebo cestujúceho na niekoľko hodín zadržať.
Kanadská vláda v súčasnosti stále hodnotí riziko cestovania do USA ako nízke a odporúča Kanaďanom, aby dodržiavali „bežné bezpečnostné opatrenia“.
Americké úrady v marci odopreli vstup do krajiny francúzskemu vedcovi po tom, ako prehľadali jeho mobilný telefón a našli v ňom správy, v ktorých kritizoval prezidenta Trumpa. Vedec, ktorý do USA cestoval na konferencii o vesmíre, bol následne vyhostený.
Spojené štáty popreli, že by zakázali francúzskemu vedcovi vstup do krajiny kvôli jeho názorom na prezidenta Donalda Trumpa. Obvinili ho naopak, že mal tajné informácie z laboratória Los Alamos, ktoré sa zaoberá jadrovým výskumom. Francúzska vláda nad vyhostením svojho občana z USA vyjadrila poľutovanie.
