
Podpora členstva v EÚ je v zámorí medzi Kanaďanmi vyššia, ako v Spojenom kráľovstve a násobne vyššia, ako pripojenie k USA. Európska komisia túto možnosť jednoznačne nevylučuje.
Zdá sa, že z plánov Donalda Trumpa urobiť z Kanady 51. štát USA nič nebude – krajina namiesto toho poškuľuje po členstve v EÚ. Podľa najnovšieho prieskumu je za vstup do Únie až 46 percent Kanaďanov.
Kým americký prezident opakovane nahlas naznačuje, že sa zaujíma o anexiu severného suseda, Kanaďania sa pozerajú cez Atlantik a zvažujú nové spojenectvá.
Podľa prieskumu agentúry Abacus Data by takmer každý druhý Kanaďan podporil vstup do EÚ, pričom 29 percent je proti a 25 percent sa nevie rozhodnúť.
To je násobne väčší entuziazmus než pri Trumpových plánoch na odtrhnutie Kanady od vlastnej suverenity – tie podporuje iba 10 percent obyvateľov.
Prieskum sa uskutočnil ešte predtým, než Trump splnil svoje hrozby a uvalil clá na kanadský tovar. Tento krok by mohol podporu pre pripojenie k USA ešte viac znížiť.
Podpora členstva v EÚ je v Kanade dokonca o niečo vyššia ako v Spojenom kráľovstve. Prieskum z januára ukázal, že za opätovný vstup Británie do EÚ je 45 percent Britov – čo je rozdiel v rámci štatistickej odchýlky.
Záujem Kanaďanov poctil Komisiu
Keď sa portál Euractiv opýtal Európskej komisie na možnosť kanadského členstva, jej hovorkyňa Paula Pinho reagovala: „S výsledkami takéhoto prieskumu sme poctení.“
„Ukazuje to atraktivitu EÚ. Svedčí to o tom, že veľmi veľká časť kanadskej verejnosti si váži EÚ a jej hodnoty.“
Pinho priamo nevylúčila európske ambície Kanady, no zdôraznila, že „existujú kritériá stanovené v zmluvách, ktoré určujú, čo je potrebné pre podanie prihlášky a samotný proces pristúpenia“.
Čo teda hovoria európske zmluvy?
EÚ je založená na zmluvách, ktoré stanovujú, že o členstvo sa môže uchádzať každý európsky štát, ktorý rešpektuje európske hodnoty.
Čo však presne znamená „európsky štát“, zmluvy nedefinujú – rozhodnutie zostáva na Európskej komisii a súčasných členských krajinách. V minulosti sa však do Únie mohli uchádzať aj krajiny mimo európskeho kontinentu.
Turecko, ktorého väčšina územia leží v západnej Ázii, získalo kandidátsky status už v roku 1999 – aj keď prístupové rokovania sú dnes na mŕtvom bode. Cyprus, ktorý geograficky patrí úplne do Ázie, vstúpil do EÚ spolu s krajinami bývalého východného bloku v roku 2004.
Geografia však má svoje hranice. Žiadosť Maroka z roku 1987 bola zamietnutá s odôvodnením, že krajina nie je európska.
