Kandidát Poľska na eurokomisára Piotr Serafin vo štvrtok popoludní na vypočúvaní v Európskom parlamente poslancom naznačil svoju predstavu riadenia agendy pre rozpočet, boj proti podvodom a verejnej správy. Informuje o tom spravodajca TASR.
Otázky mu kládli najmä členovia výborov pre rozpočet a kontrolu rozpočtu, pýtať sa mohli aj poslanci z pridružených výborov pre občianske slobody a spravodlivosť.
Nové priority
Serafin na úvod vypočúvania podporil viacročný finančný rámec po roku 2027, ktorý zohľadňuje nové priority ako je obrana alebo digitalizácia a zahŕňa aj súčasné politiky Únie v oblasti klímy, súdržnosti a poľnohospodárstva.
Okrem iného zdôraznil aj potrebu flexibility, jednoduchosti a chce, aby Únia „vyťažila z každého eura maximum“.
Poľský kandidát by podľa svojich slov chcel navrhnúť fond pre konkurencieschopnosť na podporu inovácií a prepojenie plánov členských štátov s reformami. Prisľúbil pracovať na silnejšej ochrane proti podvodom a zárukám právneho štátu pri čerpaní eurofondov.
Mnohí poslanci sa ho pýtali na architektúru nadchádzajúceho viacročného finančného rámca, pričom zdôraznili význam dlhodobého rozpočtu pre riešenie vyvíjajúcich sa výziev Únie. Zaujímali sa o stratégie na vyváženie splátok dlhu plánu Únie budúcej generácie NGEU a so zaistením základných programov ako sú súdržnosť, poľnohospodárstvo a investície do infraštruktúry.
Ich otázky smerovali aj na to, ako bude financovaný navrhovaný Európsky fond pre konkurencieschopnosť a ako by VFR mohol pokračovať v podpore Európskej zelenej dohody a cieľov Únie v oblasti biodiverzity.
Rozpočtový strop
Serafin uznal, že je potrebné riešiť rôzne priority v rámci súčasného rozpočtového stropu vo výške jedného percenta hrubého národného produktu Únie. Zaviazal sa brániť financovanie na úrovni Únie, pretože je nákladovo efektívnejšie ako vnútroštátne výdavky a chce tlačiť na členské štáty, aby prešli na takzvané „vlastné zdroje“, s cieľom zabezpečiť silný rozpočet Únie.
Viacerí poslanci vyjadrili obavy z rastúcej chybovosti vo výdavkoch Únie. V reakcii na to Serafin objasnil, že „miera chybovosti nie je miera korupcie alebo podvodu, ani konfliktu záujmov“, ale odráža administratívne chyby vyplývajúce z príliš zložitých nariadení. Serafin preto chce zjednodušiť pravidlá upravujúce výdavky Únie a vyslovil presvedčenie, že „prístup k eurofondom nemusí byť byrokratickou nočnou morou“.
V oblasti boja proti podvodom navrhol posilniť spoluprácu medzi Európskym úradom pre boj proti podvodom a Európskou prokuratúrou.
Poslanci sa ho pýtali aj na dodržiavanie zásad právneho štátu a konkrétne na to, ako zabrániť tomu, aby členské štáty, ktoré nerešpektujú spoločné hodnoty, zneužívali prostriedky Únie.
Serafin sa zaviazal vytvoriť užšie prepojenie medzi výročnými správami o právnom štáte a rozpočtom Únie. Povedal, že akékoľvek rozhodnutia by mali byť založené na pevných právnych základoch, nie na politických úvahách.
Všetky rozhodnutia o výsledkoch vypočutí 26 dezignovaných eurokomisárov zbiera predsedníčka EP Roberta Metsolová. Keď bude mať všetky posudky, oznámi výsledky šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej a oficiálne ich zverejní.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.