
Kardinál Dominik Duka, emeritný pražský arcibiskup, dnes v kázni na cyrilo-metodejskej púti v Nitre na západnom Slovensku prosil Slovákov o odpustenie za Čechov, ktorí ich poučujú o demokracii a slobode.
„História sa, žiaľ, znepokojujúco opakuje“
Púte sa zúčastnili stovky veriacich, Duka celebroval slávnostnú omšu a v úvode hovoril po slovensky.
Omšu v Nitre mal pôvodne celebrovať kardinál Robert Prevosť, ale z plánu zišlo po tom, čo bol v máji zvolený za pápeža Leva XIV.
Duka pripomenul aj historické napätie medzi Slovákmi a Čechmi, hlavne protesty proti pražskej vláde počas púte v roku 1933. „História sa, žiaľ, znepokojujúco opakuje,“ povedal a ospravedlnil sa Slovákom za tých Čechov, ktorí ich v súčasnosti chcú poučovať o demokracii a slobode.
„Zabudli, že demokracia, ako hovoril (prvý československý prezident Tomáš Garrigue) Masaryk, predpokladá úctu, zbožnosť a toleranciu. Takže odpustite, „ospravedlnil sa kardinál podľa portálu.
Kardinál sa obrátil na veriacich „s pokornou prosbou o odpustenie za tých pánov, ktorí majú pocit, že vás môžu poučovať o demokracii a slobode“.
V kázni Duka uviedol, že misia vierozvestcov sa opiera o tri piliere: o vieru, ktorá nie je len tradíciou, ale aj odkazom pravdy o Bohu Stvoriteľovi a človeku stvorenom na boží obraz – mužovi a žene.
„Nie je tu potrebné diskutovať o tom, že kto má viac či menej práv. Rovnosť znamená slobodu a zodpovednosť za mužov aj ženu. Práve viera, ktorá je spätá s poznaním, vytvára to, čo nazývame kresťanskou civilizáciou, „citoval kardinálove slová Štandard.
Oslavy na Devíne
Za druhý pilier označil liturgiu ako zviditeľnenie Kristovho diela a ako tretí pilier potom dimenziu štátnosti, pretože sviatok svätých Cyrila a Metoda nie je len cirkevný, ale aj štátny.
Vyzdvihol význam vierozvestcov pri formovaní základov štátnosti v strednej Európe. „Ich cesta do Ríma urobila z našich krajín pápežské léno a priestor, kde sa vyrovnávala moc medzi Západom a Východom,“ povedal kardinál podľa portálu.
V Nitre bol aj slovenský prezident Peter Pellegrini. „Zomknime sa a ukážme, že aj my dokážeme pre Slovensko urobiť toľko, ako to dokázali Cyril a Metod. Je dôležité, aby sme rozmýšľali, ako posunieme našu krajinu dopredu tak, ako oni v minulosti,“ uviedol.
„Prestaňme sa medzi sebou hádať, prestaňme sa nenávidieť, prestaňme medzi sebou ďalej stavať veľké múry v našej spoločnosti, ale pokúsme sa semknúť,“ apeloval.
Oslavy sviatku slovanských vierozvestcov sa dnes konajú aj v Bratislave na hrade Devín. Vyvrcholiť majú večer prejavmi najvyšších ústavných činiteľov.
