Kávovník si potrpí na subtropické a tropické podnebie, ale vypestovať si ho môžete aj doma v kvetináči. Nielenže sa môžete tešiť na skvele vyzerajúcu stále zelenú rastlinu, potešia vás určite aj kvety voňajúce po jazmíne a možnosť vypestovať si svoje vlastné kávové bobule.
Pestovanie kávovníka
Kávovník je považovaný za pomerne exotickú rastlinu, avšak to vôbec nebráni pestovaniu v našich podmienkach. Vonku sa mu síce dariť nebude, avšak v príjemných teplotách bytu sa môžete tešiť na jeho kvety aj plody.
S pestovaním kávovníka (lat. Coffea) môžete začať už od samotných semienok. Prevažne sú ponúkané semená kávovníka arabského (lat. Coffea arabica), avšak nájsť môžete aj iné druhy – napr. kávovník robusta (lat. Coffea canephora) či kávovník liberský (lat. Coffea liberica). Vždy však dbajte na kvalitu semien, aby sa klíčenie podarilo.
TIP: Máte radi kávu? V tom prípade si môžete pripraviť ľadovú kávu na viacero spôsobov.
Ako na siatie kávovníka?
Budete potrebovať vhodný kvetináč a do neho mierne kyslý substrát.
Potom len stačí zasadiť až päť semien a nádobu umiestniť na teplé miesto, pokojne do blízkosti kúrenia. V takom prípade však venujte viac pozornosti zálievke, pretože pôda môže rýchlo vysychať.
Substrát by mal byť neustále mierne vlhký.
Je potrebné obrniť sa trpezlivosťou, pretože klíčenie trvá niekoľko týždňov. Akonáhle sa objavia prvé lístky rastlín, môžete ich presadiť do jednotlivých kvetináčov.
Zálievka a hnojenie
Pri kávovníku je správna zálievka nevyhnutná. Značne sa totiž líšia od ostatných rastlín. Je veľmi dôležité, aby ste kávovník nepreliali, potom totiž dochádza k uhnívaniu koreňov a rastlina celkovo uvädá. To, že je správny čas na zalievanie, poznáte podľa zvesených listov. V takom prípade je vhodné poskytnúť rastline dostatok vody.
Zdroj foto: motorolka / Shutterstock.com
Ak chcete mať istotu, že ho zalievate správne a nehrozí premokrenie, ponúka sa ďalší spôsob zalievania:
Stačí vziať kvetináč s rastlinou a postaviť ho do väčšej nádoby.
Potom už len stačí kávovník dôkladne preliať vodou a nechať ho v nádobe stáť zhruba tridsať minút.
Po zliatí vody vráťte rastlinu na pôvodné miesto. Prílišnú zálievku môžete spoznať aj podľa opadávajúcich listov.
Okrem vhodnej kyslej pôdy treba kávovník tiež prihnojovať, aby mal dostatok potrebných živín. Najlepšou voľbou sú v tomto prípade tekuté hnojivá. Tie by ste mali pridávať zhruba raz za dva týždne, po odkvitnutí je však vhodné hnojenie aj zálievku obmedziť.
Kvety a plody kávovníka
Kedy kvitne kávovník? Rastlina kávovník začína kvitnúť až zhruba po troch rokoch. Má krásne biele kvety, ktoré navyše prevoňajú príjemnou vôňou celý byt. Kávovník je však vďaka svojim výrazným listom ozdobnou izbovkou aj bez kvetov.
Zhruba jeden rok po nasadení kvetov dochádza k zreniu plodov. Ide o typické kávové bobule zelenej farby, ktorá sa neskôr menia do červena. Semená môžete využiť na ďalšie rozmnožovanie, avšak ak ste milovníkmi kávy, môžete si z nich vyskúšať prípravu vlastnej kávy. Je to však beh na dlhú trať.
Zdroj: mygarden.com, gardenersworld.com
Tipy na pestovanie ďalších tropických rastlín
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.