8.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/pathdoc).
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je inteligenčný kvocient daný raz a navždy. Môžeme si ho zvýšiť cvičením svojich sivých buniek, alebo znížiť, keď ich zanedbáme. Dlhoročný výskum priniesol zoznam činností, ktoré znižujú naše IQ. Hovoríme až o 20 bodoch – a to je naozaj dosť veľa. Zistite, čomu sa vyhnúť, aby ste mali myseľ ostrú ako britva.
Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je inteligenčný kvocient daný raz a navždy. Môžeme si ho zvýšiť cvičením svojich sivých buniek, alebo znížiť, keď ich zanedbáme.
Foto: shutterstock/pathdoc
Multitasking znižuje IQ
Takzvaný multitasking je znakom dnešnej doby. Zamestnávatelia vysoko oceňujú rozdelenú pozornosť a schopnosť pracovať na viacerých úlohách súčasne. Predpokladá sa, že zvyšujú efektivitu práce a znižujú náklady. Ukazuje sa, že tieto výhody sú len zdanlivé a že efektívny multitasking jednoducho neexistuje!
Profesor Earl Miller z Massachusettského technologického inštitútu dokázal, že vykonávanie viacerých činností súčasne vedie nielen k úplnému rozptýleniu, ale môže znížiť naše IQ až o 10 bodov. Ľudský mozog nie je prispôsobený multitaskingu, takže namiesto toho, aby sme robili všetko naraz, radšej sa sústreďme na to, čo je naozaj dôležité.
Dlhá dovolenka znižuje IQ
14 dní odpočinku môže znížiť naše IQ až o 20 bodov. Podľa výskumníkov sa pokles začína už vtedy, keď si rezervujeme dovolenku online a vymieňame si e-maily súvisiace s organizáciou cesty. Môže nás to stáť až 10 bodov. Je to spôsobené neustálym čakaním na správy a plánovaním, ako aj stresom, ktorý cesty vždy sprevádza. To však nie je všetko. Na dovolenke často siahame po alkohole, ktorý ešte viac znižuje našu intelektuálnu kapacitu. Keď už prekonáme všetky ťažkosti a blažene odpočívame na lehátku, bohužiaľ – klesajúca tendencia pokračuje.
Profesor Siegfried Lehrl z univerzity v Erlangene dokázal, že opaľovanie a relaxácia spôsobujú zmenšovanie čelných lalokov. Nedostatok aktivity znižuje množstvo kyslíka dodávaného do mozgu, čo vedie k degenerácii nervových buniek zodpovedných za vedenie impulzov. Ak k tomu pridáme dehydratáciu spôsobenú teplom, ukáže sa, že môže dôjsť k poškodeniu až 15 % mozgových buniek. Existuje však aj dobrá správa: už štyri dni po skončení dovolenky sa naše IQ vráti do normálu.
Profesor Siegfried Lehrl z univerzity v Erlangene dokázal, že opaľovanie a relaxácia spôsobujú zmenšovanie čelných lalokov.
Foto: shutterstock/Sergey Nivens
Jazda autom aspoň dve hodiny denne nám na IQ nepomáha
Vedci z univerzity v Leicesteri sa domnievajú, že šoférovanie auta aspoň dve hodiny denne znižuje IQ. A keďže ide o jeden z najobľúbenejších spôsobov dopravy, máme dôvod na obavy. Na pozore by sa mali mať najmä vodiči nákladných áut a taxikári, ktorí denne najazdia stovky kilometrov. Prečo je to tak? Veď šoférovanie si vyžaduje, aby sme sa sústredili, sledovali cestu a pozerali na značky.
Cesty si často spestrujeme počúvaním rádia alebo rozhovorom so spolujazdcami. Zdá sa, že to je dostatočný podnet na aktiváciu našich nervových buniek. Bohužiaľ, stres a únava spôsobené dlhými hodinami jazdy víťazia a spôsobujú pokles IQ vodičov.
Hodinové žutie žuvačky znižuje IQ
Kto z nás nežuje žuvačku? Siahame po nej po jedle, aby sme sa zbavili stresu alebo si osviežili dych. Donedávna sa predpokladalo, že žuvanie má priaznivý vplyv na naše kognitívne funkcie a zlepšuje koncentráciu. Bolo považované za fyzické cvičenie, ktoré zvyšuje prietok krvi do mozgu, a tým zlepšuje okysličovanie. Jeden nedávny experiment túto teóriu vyvrátil.
Žuvanie žuvačky namiesto toho, aby zlepšilo koncentráciu účastníkov štúdie, viedlo k rozptýleniu a problémom so zapamätaním si poradia položiek na zozname. Doktorka Sarah Brewerová sa domnieva, že by sme sa mali vyhýbať niekoľkohodinovému žutiu a žuvačku by sme mali vypľuť hneď, ako stratí chuť.
Inteligencia sa znižuje sledovaním reality šou
Už len sledovanie televízie aspoň tri hodiny denne znižuje inteligenciu. Naše IQ sa ešte viac zníži, ak tento čas venujeme reality šou. Rakúsky psychológ Markus Appel dokázal, že sme tým, čo sledujeme. Milovníci tohto typu zábavy dosahujú vo vedomostných testoch oveľa horšie výsledky ako ľudia, ktorí uprednostňujú iné programy.
Informácie, ktoré máme nepretržite k dispozícii, sú na jednej strane požehnaním a na druhej strane prekliatím pre náš mozog.
Foto: Pixabay/PourquoiPas
Používanie smartfónov a vyhľadávačov má negatívny vplyv na IQ
Informácie, ktoré máme nepretržite k dispozícii, sú na jednej strane požehnaním a na druhej strane prekliatím pre náš mozog. Telefónne čísla, adresy, recepty, informácie o svete a dôležitých udalostiach, a dokonca aj to, čo v poslednom čase robili naši priatelia – to všetko sme schopní nájsť v našom smartfóne alebo „vygoogliť“. Pamätáme si čoraz menej informácií a čoraz menej sa spoliehame na svoju pamäť a mozog – ako sval – je čoraz slabší, ak nie je trénovaný.
Štúdia uskutočnená na Kolumbijskej univerzite ukázala zmeny, ktoré nastali v spôsobe, akým si pamätáme, vďaka novým technológiám. Teraz si skôr pamätáme, kde sme si niečo zapísali, než samotnú informáciu.
Príliš veľa cukru v strave tiež poškodzuje inteligenciu
Strava s vysokým obsahom cukru nielenže poškodzuje naše telo a spôsobuje nadváhu, ale znižuje aj našu inteligenciu: zhoršuje naše myslenie a spôsobuje problémy so sústredením a pamäťou. Hlavným problémom je fruktóza, jednoduchý cukor, ktorý sa nachádza v ovocí a mnohých potravinách. Podľa vedcov jeho príliš veľké množstvo zhoršuje schopnosť inzulínu premieňať glukózu na energiu, čo má negatívny vplyv na činnosť šedých buniek.
Mastné potraviny znižujú inteligenciu
Ďalším nepriateľom intelektu sú tuky. Samozrejme, hovoríme o tých „zlých“ – nasýtených a trans-tukoch. Konzumácia veľkého množstva výrobkov, ktoré obsahujú nasýtené a trans-tuky, znižuje naše kognitívne schopnosti, zhoršuje naše reflexy a dokonca podporuje depresiu. Americkí vedci uskutočnili štúdiu na myšiach, ktoré rozdelili do dvoch skupín. Jednu kŕmili mastnou stravou a druhú nízkokalorickou stravou. Po troch mesiacoch sa myši v prvej skupine stali nielen obéznymi, ale aj hlúpejšími. Mali oveľa väčšie problémy trafiť do misky s jedlom ako myši kŕmené ľahko stráviteľnou potravou. Našťastie sa tento proces dá zvrátiť. Stačia dva mesiace zdravého stravovania a náš mozog sa vráti do normálu.
Inteligenciu negatívne ovplyvňuje aj stres
Stres tiež spôsobuje nepriaznivé zmeny v mozgu. Navyše, ak je dlhodobý, môže trvalo znížiť naše intelektuálne schopnosti. A to je veľmi zlá správa, pretože kto z nás sa nestresuje?
Časopis Neurology uverejnil výsledky štúdie, ktorá jasne ukázala, že mozog trvalo vystresovaných ľudí sa zmenšuje. Podľa vedcov je tento jav závažnejší u žien. V tejto situácii je nesmierne dôležité nájsť odpoveď na otázku, čo je v živote naozaj dôležité, a netrápiť sa banalitami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Armstrongových 9 typov inteligencie. Zistite, ktorý z nich u vás prevláda
Dávajte si pozor na slová. Výroky, ktoré prezrádzajú nízku emocionálnu inteligenciu
The post Každodenné činnosti, ktoré znižujú naše IQ. Je lepšie ich obmedziť appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.