
Košice sa opäť stali centrom slovenskej ornamentálnej tvorby. Už trinásty ročník obľúbenej výtvarnej súťaže „Kolorit slovenského ornamentu“ slávnostne vyvrcholil 6. mája 2025 vernisážou a odovzdávaním cien v priestoroch Teologickej fakulty v Košiciach. Podujatie sa konalo pod záštitou a s finančnou podporou primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka, OC Zemplín a s podporou Domu Matice slovenskej v Košiciach a rodiny Čiasnohovcov, ako sprievodné podujatie XXXI. ročníka Dní mesta Košice.
Slávnostné popoludnie moderovala riaditeľka Domu Matice slovenskej v Košiciach Martina Matečková, ktorá sprevádzala prítomných celým programom. Kultúrny zážitok umocnilo vystúpenie detí z Cirkevnej materskej školy blahoslavenej Imeldy na Moysesovej ulici v Košiciach, ktoré s pásmom „Hry na lúke“ vniesli do sály radosť a sviežosť.
K publiku sa s vrúcnym príhovorom obrátila aj Gabriela Čiasnohová, zakladateľka súťaže. Zaspomínala na históriu vzniku tohto významného podujatia, ktoré pred rokmi založila so svojím nebohým bratom Petrom. Zároveň predstavila svoju rozsiahlu tvorbu ôsmich ornamentálnych metodických príručiek, zameraných na rôzne druhy slovenských ornamentov. Nezabudla srdečne poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí v uplynulých rokoch nezištne prispievali k úspešnému priebehu súťaže.
Riaditeľka Domu Matice slovenskej v Košiciach, Martina Matečková následne odovzdala Gabriele Čiasnohovej Ďakovný list za vynikajúcu dlhoročnú spoluprácu s Maticou slovenskou, predovšetkým s Domom Matice slovenskej v Košiciach, a zároveň pri príležitosti jej krásneho životného jubilea 80 rokov. Toto ocenenie bolo prejavom úcty a vďaky za jej neúnavnú prácu pri šírení povedomia o slovenskom ornamentálnom umení.
Beata Kornfantová spracovala podrobný štatistický prehľad o súťažiacich, ktorý potvrdil široký záujem o túto formu umeleckého vyjadrenia. Do 13. ročníka sa zapojilo 42 škôl a školských zariadení (19 MŠ, 13 ZŠ, 2 ZUŠ) a jednotlivci, ako aj Denný stacionár pri Arcidiecéznej charite v Košiciach (DPS). Celkovo súťažilo 203 účastníkov so 174 prácami, pričom v kategóriách A, B1, B2 a B3 bolo aj 7 spoločných prác.
Odborná porota mala náročnú úlohu a po dvoch kolách hodnotenia udelila 9 prvých miest (z toho 5 online), 20 druhých miest (z toho 5 online) a 17 tretích miest (z toho 5 online). Zaujímavosťou bolo udelenie Ceny generácií dvom účastníčkam s pozoruhodným vekovým rozdielom 21 rokov. Cenu Domu Matice slovenskej si odnieslo 16 súťažiacich a 7 účastníkov si prevzalo Účastnícky diplom. Okrem košických talentov sa úspešne zapojili aj žiaci a učiteľka zo ZŠ v Sabinove, žiaci ŠKD zo ZŠ Mierové námestie v Handlovej a dve účastníčky z Važca, čo svedčí o regionálnom presahu súťaže.
Už po štvrtýkrát Dom MS Košice zrealizoval aj CENU VEREJNOSTI, kde návštevníci webovej stránky DMS Košice mohli hlasovať za najlepšie ocenené výtvarné práce. Zo 46 najvyššie ocenených diel, ktoré získali prvé, druhé a tretie miesto od oboch porôt, bolo vybraných 15. Tieto práce získali od laickej verejnosti spolu 1010 hlasov, pričom prvých šesť miest si rozdelilo 759 hlasov. Vysoká účasť v internetovom hlasovaní potvrdila záujem verejnosti o mladú ornamentálnu tvorbu.
Výstava ocenených súťažných prác bude pre verejnosť sprístupnená v priestoroch Teologickej fakulty v Košiciach do piatku 16. mája 2025. Po demontáži výstavy členka MO Matice slovenskej Košice-Staré Mesto Ing. Mária Tomášová zabezpečí doručenie prác do priehradiek škôl v budove Magistrátu Košíc. Trinásty ročník súťaže „Kolorit slovenského ornamentu“ tak opäť potvrdil svoj význam ako platforma pre rozvoj mladých talentov a uchovávanie krásy a jedinečnosti slovenského ornamentálneho umenia.
Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej v Košiciach
foto: Daniela Slezáková, Ľudmila Mitrová, Antónia Iľkivová
