Cenový výkyv se v současné době týká zejména másla, které od jara zdražilo i o několik desítek korun. Zdražení prověří i antimonopolní úřad, závěry však vydá až na jaře. „Potřebujeme efektivní úřad, který začne jednat hned a zprávu vydá třeba do měsíce, nikoliv za půl roku. Pak to bude mít nějaký efekt. Ať rozdá pokuty, pokud zjistí pochybení,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Zdechovský.
ČTĚTE TAKÉ: Nebezpečná hračka na českém trhu: Dětem hrozí udušení, prodejce vrací peníze i bez dokladu
„Chyba je vždy v trenérovi. Je to vina vaší vlády. Obchodní řetězce na rozdíl od výrobců zvýšily podle Českého statistického úřadu z měsíce na měsíc svou obchodní přirážku u másla po odečtení DPH o 27 korun na kilo,“ reagovala Konečná.
Kilo másla v Evropské unii podle ní stojí v průměru 7,7 eura, zatímco v České republice to je 8,5 eura, což je nejvíce. „Vám to vlastně vyhovuje, neudělali jste nic s inflací ani cenami energií,“ řekla Konečná Zdechovskému.
Doplnila, že trh v této oblasti rozhodně nefunguje, jako příklad uvedla Francii, kde se výrobci, zemědělci a prodejci musí podle ní každý rok dohodnout na cenovém stropu základních potravin. Pokud to nedokážou, určí cenu vláda.
„Není to pravda, takhle to nefunguje,“ odmítl její argument Zdechovský. „Je to blbost, v momentě, kdy začneme něco regulovat, bude tu jako za komunistů zboží chybět,“ zdůraznil.
Podle Konečné se v roce 2023 zvýšil meziroční zisk řetězce Albert o 87 procent, Kaufland vydělal necelé čtyři miliardy. „Nezávidím jim, jen se podivuji. Ze srpna na září se přirážka obchodních řetězců u másla zvedla o 27 korun. Jak je možné?“ připomněla opět Konečná a otázala se, proč s řetězci vláda nevyjednává.
„Politici nemají zasahovat do cen másla,“ reagoval Zdechovský.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zdražení másla je hozená rukavice spotřebitelům, řekl Výborný. O kontrolách kartelů mám pochyby
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.