Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Koniec ruskej ropy na Slovensku? Ukrajina od januára stopne tranzit cez Družbu, znie z Kyjeva

Ukrajina od 1. januára budúceho roka zastaví tranzit ruskej ropy cez svoje územie. Pre stanicu Novosti Live to vyhlásil Mychajlo Podoľak, poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten priamo spomenul ropovod Družba, ktorý zásobuje ruskou ropou tiež Slovensko, informuje český portál Seznam Zprávy. Podoľak zastavenie ruskej ropy spája s tým, že od roka 2025 končí platnosť zmluvy, ktorú Kyjev uzatvoril s ruskou […]
Menej ako 1 min. min.

Ukrajina od 1. januára budúceho roka zastaví tranzit ruskej ropy cez svoje územie. Pre stanicu Novosti Live to vyhlásil Mychajlo Podoľak, poradca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten priamo spomenul ropovod Družba, ktorý zásobuje ruskou ropou tiež Slovensko, informuje český portál Seznam Zprávy.

Podoľak zastavenie ruskej ropy spája s tým, že od roka 2025 končí platnosť zmluvy, ktorú Kyjev uzatvoril s ruskou štátnou plynovou spoločnosťou Gazprom. Tú Ukrajina neplánuje obnoviť. Okrem plynu sa podľa Podoľaka v Kyjeve rozhodli, že k tomu istému dátumu vystavia stopku aj ruskej rope.

Odstavenie ropovodu Družba

Krajina však nemá problém cez svoje územie naďalej prepravovať suroviny od dodávateľov napríklad z Azerbajdžanu či Kazachstanu. Odstavenie Družby zasiahne priamo okrem Slovenska aj Česko a Maďarsko. 

Mapa ropovodnej siete v Európe. FOTO: Mero.cz

„V Európskej únii bolo prijaté uznesenie, že by sa mali nájsť spôsoby, ako diverzifikovať dodávky ropy a zastaviť tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu. To sa týka aj plynu,“ povedal Podoľak.

Šéf maďarskej diplomacie obvinil Európsku úniu z prerušenia dodávok ropy z Ruska

Podľa Podoľaka príde Moskva vylúčením ruských nosičov energie o svoj najlepší trh. „Európa bola spoľahlivý a dobrý trh, Rusi na ňom najviac zarábali. Všetci v Európe teraz pracujú na tom, aby Rusko nehralo silnú rolu na kontinente,“ dodal.

Ukrajina tlačí na prerušenie tranzitu ropy aj plynu už dlhšiu dobu, doteraz však nemohli prevoz surovín zastaviť kvôli platným zmluvám. „Ale od 1. januára 2025 to všetko určite skončí,“ dodal Podoľak.

Ruská firma Tatnefť zvýšila vývoz ropy na Slovensko a do Maďarska

Ak sa tak stane, môže byť narušená bezpečnosť dodávok ropy v našom regióne, keďže ropu je možné okrem ropovodu Družba dovážať iba prostredníctvom jadranského ropovodu Adria z Chorvátska.

Nie je to problém, znie z Prahy

Prípadné zastavenie dodávok ropy cez Ukrajinu z Ruska od budúceho roka nebude pre Českú republiku problémom, uviedol v piatok zvláštny zmocnenec pre energetickú bezpečnosť českého ministerstva zahraničných vecí Václav Bartuška.

Na otázku, ktorá sa týkala vyhlásenia poradcu ukrajinského prezidenta Mychajla Podoljaka, že dodávky ruskej ropy cez Družbu sa od januára zrejme skončia, Bartuška odpovedal, že Ukrajina už aj v minulosti varovala pred možným zastavením.

„Nie je to prvýkrát, tentoraz to možno myslia vážne, uvidíme,“ uviedol Bartuška v textovej správe. „Pre Českú republiku to nie je problém.“

S cieľom ukončiť čiastočnú závislosť od ropovodu Družba český štátny prevádzkovateľ ropovodov MERO investuje do zvýšenia kapacity ropovodu TAL z Talianska do Nemecka, ktorý sa pripája na ropovod IKL zásobujúci Českú republiku.

Nutné zmeny v Slovnafte

​Úplná stopka pre ruskú ropu by spôsobila problémy rafinérii Slovnaft, ktorá je nastavená primárne práve na surovinu z najväčšej krajiny sveta. Každý detail je vyladený na to, aby Slovnaft mohol čo najviac produktov získať z ruskej komodity. Aby efektívne mohli vyrábať produkty aj z iných rôp, potrebujú investovať. V tomto roku preinvestujú 350 miliónov eur.

Maďarsko a Slovensko už hľadajú alternatívne riešenia, pretože Kyjev tento rok zakázal prepravu ropy od ruskej spoločnosti Lukoil cez svoje potrubia.

Brusel reagoval, prečo nepomohol Maďarsku a Slovensku v kauze prerušenia tranzitu ropy

Ropovod Družba, ktorý spája Rusko s východnou Európou, zostal funkčný i počas viac ako dvoch rokov vojny medzi Ruskom a Ukrajinou.

Zastavenie prepravy suroviny Lukoilu spôsobilo kritiku na adresu eurokomisie. Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó poukázal na asociačnú dohodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou, podľa ktorej druhá strana „nesmie brániť tranzitu energií k členom Únie“.

„Napriek tomu, že Ukrajina porušuje asociačnú dohodu, je jasné, že sa nemôžeme spoliehať na podporu zo strany Európskej komisie,“ uviedol Szijjártó vtedy.

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie