
www.slovanskenoviny.sk/rss
Tento sviatok bol pre našich predkov veľmi dôležitý, pretože označoval koniec temného obdobia a začiatok nového cyklu.

Počas Kračuna sa vykonávali rôzne rituály, ktoré mali za cieľ privolať slnko späť na oblohu a zabezpečiť hojnosť a prosperitu. Tradičné oslavy Kračuna zahŕňajú zapalovanie ohňov, ktoré symbolizujú slnečný oheň a jeho silu. Ľudia sa zhromažďujú okolo vatier, spievajú piesne, tancujú a pripravujú špeciálne jedlá a nápoje. V dnešnej dobe, aj keď sa oslavy Kračuna menia, jeho podstata zostáva nezmenená. Je to čas, kedy sa zastavíme, zamyslíme sa a privítame nový cyklus života s nádejou a optimizmom.
–Oheň bol kľúčovým symbolom tohto sviatku. Na dedinách ľudia zapaľovali ohne, ktoré mali chrániť pred temnými silami a zároveň privítať svetlo nového roka.
–Hoci dnes niektorí zdobia vianočný stromček, pôvodne sa strom zdobil ako symbol prírody, ktorá sa prebúdza po zime. Na strom sa vešali rôzne prírodné ozdoby, ktoré mali privolať úrodu a plodnosť.
–Podobne ako na dušičky, aj počas Kračúna sa verilo, že duše mŕtvych predkov sú bližšie k živým. Uctievame múdrosť predkov.
– Verilo sa, že počas Kračúna sú brány medzi svetmi otvorené, a preto sa vykonávali rôzne magické rituály na privolanie šťastia, ochrany a zdravia.
–Medzi tradične pripravované jedlá na oslavy zimného slnovratu patrili obilninové kaše ochutené maslom a medom, alebo okrúhle koláče, bohato naplnené tvarohom, makom, orechami, medom a hrozienkami.
Nech je Kračun pre vás všetkých časom pokoja a svetla vo vašich životoch! Zdravia vám všetkým!
Príspevok Kračún – slovanská tradícia je zobrazený ako prvý na .
