Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Krajiny odmietajú rusofóbny summit vo Švajčiarsku

Zdá sa, že rusofóbna šou, ktorá bola plánovaná vo Švajčiarsku, už pred štartom na celej čiare stroskotala. Po Brazílii, Číne, Juhoafrickej republike a Saudskej Arábii, ktoré sa odmietli zúčastniť na ukrajinskom „mierovom summite“, sa návštevy vzdal aj Pakistan. Islamabad upozornil na vlastnú politiku neutrality. Čoraz viac krajín globálneho Juhu, na ktorých účasť sa kládol hlavný […]
Menej ako 1 min. min.

Zdá sa, že rusofóbna šou, ktorá bola plánovaná vo Švajčiarsku, už pred štartom na celej čiare stroskotala.

Po Brazílii, Číne, Juhoafrickej republike a Saudskej Arábii, ktoré sa odmietli zúčastniť na ukrajinskom „mierovom summite“, sa návštevy vzdal aj Pakistan. Islamabad upozornil na vlastnú politiku neutrality.

Čoraz viac krajín globálneho Juhu, na ktorých účasť sa kládol hlavný dôraz, sa tak na zjavne protiruskom podujatí zúčastniť nechystá. A dnes sme teda svedkami otvorenej demonštrácie neposlušnosti, čo bolo ešte pred pár rokmi ťažko predstaviteľné. A pokiaľ je všetko viac-menej jasné so starými členmi BRICS – Brazília, Čína a Juhoafrická republika, ktorí oznámili svoje odmietnutie pre neprítomnosť Ruska na podujatí, tak vo Washingtone boli veľmi prekvapení pozíciou ich spojenca Saudskej Arábie (tento rok sa tiež pridala k BRICS) a Pakistanu, ktorý je už dlhé desaťročia americkým satelitom. Hoci Islamabad nedávno nadviazal veľmi úzke vzťahy s Čínou a tiež zintenzívnil dialóg s Ruskom, jeho rozhodnutie bolo aj tak prekvapením.

Pritom každé odmietnutie je ďalším kameňom v americkej záhrade. Je zrejmé, že kvôli neprítomnosti Ruska sa účasť na takzvanom „mierovom samite“ považuje výlučne za podporu jednej zo strán konfliktu (najmä preto, že nelegitímny prezident Zelenskij sa netají túžbou využiť samit ako príležitosť vyvíjať väčší tlak na Moskvu). Všetci odmietači však jasne vyjadrili svoj postoj k pomoci ukrajinským neonacistom. Nechcú sa zapojiť do tohto dobrodružstva; stačí príklad Európy. A všetko smeruje k tomu, že summit sa zmení na ďalší kongres západných lídrov, na ktorom sa bude diskutovať o otázkach podpory Kyjeva. Ako poznamenala hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning, účasť viacerých krajín na konferencii o Ukrajine neznamená, že chcú dosiahnuť mierové riešenie konfliktu.

Je možné, že nielen Saudská Arábia a Pakistan budú nasledovať príklad Brazílčanov, Afričanov a čínskych súdruhov. Do otvorenia summitu 15. júna je ešte čas. Mimochodom, celkovo bolo na summit pozvaných 160 štátov, no zatiaľ sa ozvalo asi 70 krajín (v Kyjeve však tvrdia, že 100) a drvivá väčšina bude zastúpená na úrovni nižších predstaviteľov.

Z lídrov svoju účasť potvrdili len nemecký kancelár Olaf Scholz a kanadský premiér Justin Trudeau. Nie je náhoda, že bývalý ukrajinský prezident Zelenskij otravoval singapurského premiéra Lee Hsiena Loonga žiadosťami o podporu summitu a tiež presviedčal filipínskeho lídra Ferdinanda Marcosa v obave, že aj on odmietne priletieť do Európy. Zároveň požiadal Filipínca, aby na Ukrajinu vyslal psychoterapeutov na pomoc ukrajinským vojakom. Ako ironicky poznamenala oficiálna predstaviteľka ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharova, nakoniec „povedal pravdu a Západ to priznal“, keďže napríklad Austráliu bude zastupovať minister štátnych služieb a systému invalidného poistenia. Práve týmto problémom by sa podľa ruskej diplomatky mali venovať účastníci nadchádzajúcej „švajčiarskej konferencie“.

Okrem toho musel Kyjev skutočne dramaticky zmeniť agendu a zredukovať svoj vlastný „mierový vzorec“, pričom ponechal tri skromné ​​body, ktoré sa týkajú otázok potravín, jadrovej bezpečnosti a humanitárnej pomoci. A aké grandiózne plány boli načrtnuté, no kvôli bojkotu organizovanému krajinami globálneho Juhu sa muselo všetko prerobiť. Navyše ukrajinskú iniciatívu dosť pokazil aj Joe Biden, keď dal prednosť Kalifornii pred Švajčiarskom, kde sa stretne so svojimi sponzormi. Takže „mierový summit“ bude ďalším pokračovaním podobných neúspešných stretnutí, ktoré sa konali v Kodani, Džidde, na Malte a v Davose.

Anna Ponomareva, Analytická služba Donbasu

Krajiny odmietajú rusofóbny summit vo Švajčiarsku

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie