Arabské štáty Perzského zálivu lobujú vo Washingtone a snažia sa zabrániť izraelskému úderu na iránske ropné zariadenia. Majú obavy z prípadných útokov na vlastné ropné zariadenia zo strany proiránskych skupín, ak by konflikt medzi Izraelom a Iránom eskaloval. S odvolaním sa na tri zdroje z vládnych kruhov týchto arabských štátov o tom informovala agentúra Reuters.
Obavy súvisia s vyhlásením Izraela, že Teherán tvrdo zaplatí za útok z 1. októbra, pri ktorom Irán na Izrael vypálil vyše 180 balistických striel.
Odplata Izraela
Irán odpovedal, že akákoľvek izraelská odveta povedie k zničujúcej iránskej odplate. Ďalšie vyhrotenie konfliktu v regióne vyvoláva obavy nielen v krajinách Perzského zálivu, ale aj v Spojených štátoch. Útoky proti ropným zariadeniam by viedli k rastu cien ropy, čo by malo negatívny vplyv na americkú aj svetovú ekonomiku.
Štáty Perzského zálivu, vrátane Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Kataru, Spojeným štátom oznámili, že odmietajú využitie svojho vzdušného priestoru pre akýkoľvek izraelský útok na Irán. Týka sa to preletu lietadiel aj vyslania balistických striel cez ich územie.
Tento krok arabských štátov prichádza v čase zvýšeného iránskeho diplomatického úsilia v krajinách Perzského zálivu. Iránsky minister zahraničia Abbás Arakčí v týchto dňoch navštívil Katar a Saudskú Arábiu. Irán varoval Saudskú Arábiu, že nemôže zaručiť bezpečnosť jej ropných zariadení, ak Saudská Arábia poskytne Izraelu pri útoku na Irán akúkoľvek pomoc.
Úspešný útok
S odvolaním sa na nemenovaného iránskeho diplomata to uviedla agentúra Reuters. Príkladom môže byť úspešný útok na saudské ropné zariadenia Abkajk a Churajs v roku 2019, keď jemenskí proiránski povstalci Húsíovci na rafinérie patriace saudskej štátnej firme Aramco vyslali drony.
Izraelská odplata za iránsky raketový útok bola predmetom stredajšieho telefonického rozhovoru medzi americkým prezidentom Joom Bidenom a izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Biely dom vyhlásil, že hovor bol „priamy a produktívny“, avšak žiadne podrobnosti neboli oznámené.
Spojené štáty však v minulých dňoch Izrael nabádali, aby si pri eventuálnej odvete počínal zdržanlivo, a Biden vyzval Izrael, aby si údery na ropné zariadenia rozmyslel. Izraelský minister obrany Joav Galant v stredu povedal, že izraelský úder proti Iránu bude „smrtiaci, presný a predovšetkým prekvapujúci“.
Terajšie napätie medzi Izraelom a Iránom sa vyhrotilo útokom z 1. októbra, ktorým Irán reagoval na zabitie svojich spojencov izraelskými náletmi – medzi týmito terčmi boli šéf palestínskeho teroristického hnutia Hamás Ismáíl Haníja, vysokopostavený predstaviteľ iránskych revolučných gárd Abbás Nílforúšán či vodca militantného hnutia Hizballáh Hasan Nasralláh.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.