Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Kritizované biopásy plnia svoju úlohu, zachraňujú biodiverzitu

Ornitológovia skúmali po celom Slovensku skúmali, ako vplyv na biodiverzitu v agrárnej krajine majú biopásy, ktoré od minulého roky farmári zakladajú v rámci nových agrodotačných pravidiel. Nachádzalo sa na nich dvakrát viac vtákov ako na okolitých poliach. Najnovšie výsledky monitoringu vtáctva potvrdili význam biopásov pre biodiverzitu v poľnohospodárskej krajine. Ornitológovia zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife […]
Menej ako 1 min. min.

Ornitológovia skúmali po celom Slovensku skúmali, ako vplyv na biodiverzitu v agrárnej krajine majú biopásy, ktoré od minulého roky farmári zakladajú v rámci nových agrodotačných pravidiel. Nachádzalo sa na nich dvakrát viac vtákov ako na okolitých poliach.

Najnovšie výsledky monitoringu vtáctva potvrdili význam biopásov pre biodiverzitu v poľnohospodárskej krajine. Ornitológovia zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko zaznamenali takmer 5800 jedincov 68 druhov vtákov, pričom 27 druhov bolo zistených výhradne v biopásoch.

Pre TASR to uviedli koordinátorka monitoringu Adriana Hološková a ochranársky manažér Jozef Ridzoň zo SOS/BirdLife Slovensko.

„Naša analýza ukázala, že biopásy poskytujú dôležité útočisko práve týmto druhom, ktorých populácie sú najviac zasiahnuté intenzívnym poľnohospodárstvom a stratou prirodzených biotopov,“ uviedla Hološková.

Založenie biopásov je jednou z podmienok čerpania ekoschém v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. Ide o novú dotáciu za šetrnejšie postupy na pôde a trávnych porastoch. Zapojenie do ekoschém je dobrovoľné. Práve biopásy boli jedným z hlavných dôvodov nespokojnosti farmárov s novou európskou agropolitikou počas zimných protestov.

Monitoring realizovali prostredníctvom 500 metrov dlhých priesekov v biopásoch a poliach (transektov) po celom Slovensku. Na nich sa nachádzalo v priemere dvakrát viac vtákov, ako v kontrolných plochách polí.

Ornitológ Ridzoň o ekoschémach: Prekvapilo nás, ako rýchlo sa vtáky vrátili do krajiny

Čakali sme, že nábeh biodiverzity a vzácnych druhov na biopásoch bude vzhľadom na desaťročia zlej poľnohospodárskej politiky za socializmu trvať niekoľko rokov. No u niektorých druhov sme videli okamžitý rozdiel, hovorí JOZEF RIDZOŇ zo SOS/BirdLife Slovensko.

Medzi ohrozené druhy, ktoré profitovali z prítomnosti biopásov, patrí napríklad drop fúzatý alebo pŕhľaviar červenkastý. „Jarabica poľná, typický poľný druh, bola zaznamenaná až v druhom roku monitoringu, a to výhradne v biopáse, čo odráža jej nízku početnosť na celoslovenskej úrovni,“ zhrnuli. Ornitológovia spozorovali aj veľmi vzácne druhy, ako je sokol kobcovitý, orol kráľovský či kaňa popolavá.

Okrem významu pre vtáky majú biopásy pozitívny prínos aj pre malú poľovnú zver a opeľovače. Informovali o tom vo svojich tlačových správach aj Slovenská poľovnícka komora a Slovenská akadémia vied (SAV). Podľa SAV tieto územia hostia tretinu slovenských druhov čmeľov, ktoré sú pre ekosystém „nesmierne“ dôležité.

Podľa Ridzoňa sú biopásy relatívne jednoduché a efektívne opatrenie, ktoré prispieva k zachovaniu biodiverzity v intenzívne obhospodarovanej krajine. Na rozdiel od výsadby vetrolamov, vytváranie biopásov nevyžaduje dokončenie pozemkových úprav. „Je preto nevyhnutné pokračovať v podpore poľnohospodárov, ktorí sa rozhodli vstúpiť do dobrovoľnej ekoschémy a vytvoriť biopásy, a to ich spravodlivým finančným odmenením a maximálnym odbúraním byrokracie,“ dodal.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »