Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Krmítko pre vtáky – ako ho vyrobiť a kam ho umiestniť?

Či je jar, leto, jeseň alebo zima, na vašej záhrade sa určite nájde aspoň pár hladných vtáčikov. Tak prečo im neurobiť radosť? Vyrobte im krmítko, z ktorého budú mať radosť ako vtáčiky, tak aj vy. Ako vyrobiť krmítko pre vtáky Vybrali sme pre vás tri jednoduché návody na výrobu krmítka na balkón či záhradu, ktoré hravo zvládnete. Navyše […]
Menej ako 1 min. min.

Či je jar, leto, jeseň alebo zima, na vašej záhrade sa určite nájde aspoň pár hladných vtáčikov. Tak prečo im neurobiť radosť? Vyrobte im krmítko, z ktorého budú mať radosť ako vtáčiky, tak aj vy.

Ako vyrobiť krmítko pre vtáky

Vybrali sme pre vás tri jednoduché návody na výrobu krmítka na balkón či záhradu, ktoré hravo zvládnete. Navyše si k asistencii môžete privolať aj vaše deti, ktoré na nejaký čas zabavíte.

Krmítko z PET fľaše

PET fľašu doma nájde každý, prečo ju teda nevyužiť na niečo prospešné? Toto krmítko pre vtáky z plastovej fľaše je veľmi jednoduché a jeho príprava vám zaberie iba chvíľočku.

V PET fľaši vyrežte otvor, ktorý začína asi 5 cm od dna fľaše. Jeho šírka by mala byť 6 cm a výška 8 cm.

Otvor je hotový, avšak pre vtáčikov veľmi nebezpečný, pretože by sa o jeho ostré hrany mohli zraniť. Preto použite zapaľovač, ktorým hranu nahrejte – plast sa smrskne a „zaguľatí“.

Ešte je potrebné k fľaši pripevniť drievko, aby sa vtáky mohli pri zobkaní na niečo postaviť.

To pripevnite do dolnej časti fľaše. Nakoniec do vyrobeného kŕmidla vložte semienka a pripevnite k hrdlu fľaše jutový špagát, za ktorý celé krmítko zavesíte na vhodné miesto – napríklad na strom.

Zdroj foto: Tatiana Zinchenko / Shutterstock.com

Klasické drevené krmítko

Drevené krmítka pre vtáky patria medzi najčastejšie typy, ktoré môžete na záhradách alebo balkónoch vidieť. Na výrobu dreveného kŕmidla si pripravte drevenú dosku (nezabudnite, že vtáky dajú prednosť prírodninám, takže obyčajná smreková doska je ideálna), vŕtačku a pár skrutiek. A môžeme sa pustiť do práce.

Najskôr sa vrhneme na základnú spodnú dosku. Rozmery si môžete zvoliť sami, napríklad dĺžka 25 cm, šírka 15 cm a hrúbka 2,5 cm.

Aby zrno hneď nespadlo alebo ho ľahko nerozfúkal vietor, potrebujeme k doske pomocou vŕtačky pripevniť lišty, ktorých výška by mala byť aspoň 2 cm.

K doske je tiež potrebné pripevniť podpery k streche.

Na rad prichádza spomínaná strecha krmítka. Pamätajte, že strecha musí byť širšia ako základová doska, najlepšie 30 cm na každej strane – nechcete predsa, aby do záhradného krmítka pre vtáky pršalo.

Dosky strechy pripevnite pomocou malých skrutiek kolmo k podperám a konštrukciu so strechou k sebe zoskrutkujte.

Nakoniec takto hotové krmítko zaveste niekam na strom a naplňte ho semienkami alebo lojom pre vtáčiky.

Prírodné krmítko zo šišky

Netradičným, ale úplne jednoduchým krmítkom, je krmítko zo šišky. Na výrobu budete potrebovať šišku, napríklad borovicovú, ktorú namočíte v tekutej zmesi loja a semienok. Na šišku pripevnite povrázok a zaveste ju na miesto, kde nesvieti slnko – loj by sa mohol rozpustiť.

Zdroj foto: Julie Style / Shutterstock.com

Kam krmítka umiestniť

Krmítka pre vtáky by mali byť umiestnené tam, kde je bezpečné. Najväčším nepriateľom vtáčikov je mačka, preto ho dajte na také miesto, kam sa mačky nedostanú. Baví vás pozorovať vtáctvo na vašej záhrade? V tom prípade môžete záhradné krmítko umiestniť aj tak, aby ste na vtáčiky dobre videli. Vyrobiť si môžete závesné modely, napr. spomínané krmítko pre vtáky z plastovej fľase či šišky, ktoré umiestníte na strom alebo iné vyvíšené miesto, prípadne drevenú vtáčiu búdku na balkóne môžete iba položiť na parapet.

Zdroj foto: Artush / Shutterstock.com

Čo do kŕmidiel dať

Nikdy vtáky nekŕmte jedlom, ktoré vám doma zostalo. Mohlo by im to veľmi ublížiť. Ideálnou vtáčou potravou je kŕmenie skladajúce sa zo semienok slnečníc, prosa, obilnín, ďalej to môže byť nesolený loj, lojové gule, orechy (vlašské, arašidy), sušené ovocie či múčne červy (zoženiete vo zverimexe).

A ak sa vám do kŕmidla púšťať nechce, ale zároveň sa radi pokocháte malými operencami, môžete si na záhrade ako alternatívu vysádzať kríky, na bobuliach ktorých si vtáčiky rozhodne pochutnajú. Napríklad drieň, skalník, hloh, pámelník alebo kalina (pozor, pre ľudí je pámelník a kalina jedovatý) a počas jesene si pochutnajú aj na bobuľovitých plodoch rakytníka.

Zdroj: denik.cz, zahradkarskaporadna.cz

Prečítajte si tiež

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »