
Ministri zahraničných vecí Slovenska a Maďarska Juraj Blanár a Péter Szijjártó podporujú kroky americkej administratívy a prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa ohľadom vojny na Ukrajine, keďže dávajú šancu mierovému riešeniu konfliktu.
Šéfovia slovenskej a maďarskej diplomacie to povedali novinárom po dnešnom spoločnom stretnutí v Bratislave. Szijjártó obvinil EÚ, že chce pokračovanie vojny. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu pred tromi rokmi.
Slovensko a Maďarsko spájajú odmietavé názory na dodávky zbraní od západných krajín Kyjeva aj na protiruské sankcie EÚ. Predstavitelia viacerých krajín západnej Európy sa nechali počuť, že Ukrajina potrebuje spravodlivý mier.
Spojené štáty zase po piatkovej roztržke v Bielom dome medzi Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským pozastavili Kyjevu podľa médií zbrojnú pomoc a tiež zdieľanie spravodajských informácií.
„Slovenská republika je na strane mieru. Maximálne podporujeme to, čo robí nová americká administratíva a prezident Trump. Konečne vidíme svetlo na konci tunela, že tento konflikt môže byť ukončený diplomatickou cestou. Po troch rokoch sa ukázalo, že nemá vojenské riešenie,“ uviedol Blanár.
Podľa Szijjártóa Brusel zostal v západnom svete so svojím postojom ohľadom Ukrajiny osamotený, pretože v Spojených štátoch nastúpil do úradu prezident, ktorý podporuje mier.
„Brusel sa rozhodol, že Ukrajina musí pokračovať vo vojne. My to odmietame. V plnej miere podporujeme mierové iniciatívy Donalda Trumpa,“ dodal. Dodal, že vojnu na Ukrajine môže ukončiť len dohoda medzi USA a Ruskom.
„Maďarsko a Slovensko sa môžu na seba navzájom spoľahnúť. Na oboch brehoch Dunaja sú patriotické vlády, ktoré budú spolupracovať v záujme toho, aby v našom susedstve bol mier a nikto nemohol ukrátiť našu suverenitu, „povedal Szijjártó.
Šéf maďarskej diplomacie tiež tvrdil, že EÚ vo veci tranzitu zemného plynu zastáva záujmy Ukrajiny, a nie členských krajín európskeho bloku. Ukrajina na začiatku tohto roka ukončila prepravu plynu cez územie po vypršaní príslušnej zmluvy s ruskou stranou. Kyjev za to opakovane kritizoval tiež premiér Robert Fico a pohrozil mu za to odvetnými opatreniami. Ukrajina ukončenie tranzitu odôvodňovala tým, že Moskva exportom plynu získava peniaze pre financovanie vojny na Ukrajine.
