6.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/La Huertina De Toni).
Kvitnutie cukiet je moment, na ktorý sa tešia všetci záhradkári. Čo však robiť, ak napriek krásnym kvetom cuketa nenasadí plody? Príčinou problému môže byť napríklad nedostatok slnečného svetla, nevhodná pôda alebo nepriaznivé poveternostné podmienky. Povieme vám, čo majú cukety rady a čo robiť, ak nezakladajú plody.
Prečo cuketa nezakladá plody. Dôvodov môže byť niekoľko.
Foto: shutterstock/La Huertina De Toni
Kvitnutie cukety – prečo nezakladá plody?
Cukety často spôsobujú záhradníkom značné problémy. Napriek bohatému kvitnutiu sa stáva, že rastlina nenasadí plody. Prečo sa to stáva? Dôvodov môže byť mnoho a ich pochopenie je kľúčom k úspechu pri pestovaní tejto zeleniny.
Nedostatok opeľovačov
Jedným z najčastejších dôvodov, prečo cukety neplodia, je nedostatok opeľovačov. Kvety cukety sú sediace, čo znamená, že samčie a samičie kvety sa vyskytujú oddelene na tej istej rastline. Aby došlo k opeleniu, musí sa peľ zo samčích kvetov preniesť na samičie kvety. V prirodzených podmienkach sa tento proces uskutočňuje vďaka opeľujúcemu hmyzu, ako sú včely. V dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok alebo nedostatku rastlín, ktoré by hmyz priťahovali, to však nie je vždy možné.
Nepriaznivé poveternostné podmienky
Kvety cukety sa rozvíjajú skoro ráno, okolo piatej hodiny, ak je slnečný deň. Zatvárajú sa však v ten istý deň okolo 10. až 12. hodiny. Ak sa samičí kvet v tomto čase neopelí, plody sa nevytvoria. Kľúčovú úlohu preto zohráva počasie.
Počas daždivého rána je šanca na ovocie malá. Aj keď je ráno slnečné, ale o niekoľko hodín neskôr začne pršať, stáva sa, že kvety cukety sa skoro zatvoria a niekedy sa znovu otvoria až na druhý deň. Bohužiaľ, takéto znovu otvorené kvety sú zriedkavo navštevované včelami a čmeliakmi, pravdepodobne kvôli nedostatku nektáru.
Príliš nízke alebo príliš vysoké teploty, ako aj nadmerná vlhkosť môžu tiež brániť opeľujúcemu hmyzu. Takisto aj silný vietor, ktorý poškodzuje kvety.
Kvety cukety sa rozvíjajú ráno za slnečného dňa, zvyčajne približne o 5.
Foto: shutterstock.com/InFocus.ee
Nesprávne zavlažovanie
Ďalšou príčinou bezplodnosti môže byť zalievanie cukiet studenou vodou. Rastlina uprednostňuje vodu s teplotou blízkou teplote okolia. Neodporúča sa ani príliš časté zalievanie pred plodením. Cuketu treba zalievať, keď je pôda suchá. V období sucha je však potrebné zvýšiť frekvenciu zalievania.
Nevhodná pôda
Cukety najlepšie rastú v pôde s pH približne 6,5, ktorá je úrodná a dobre odvodnená. Nevhodné pôdne podmienky môžu viesť k problémom s nasadzovaním plodov. Nesmiete zabúdať na pravidelné pletie, pretože rastlina tak bude mať lepší prístup k vode, slnečnému žiareniu a dostatku živín.
Žiadne prerezávanie listov
Listy cukety môžu zatieniť kvety pred slnkom a opeľujúcim hmyzom. Pravidelným zastrihávaním listov sa dosiahne lepšie prevzdušnenie pôdy a rastlina bude mať lepší prístup k svetlu. Takéto podmienky podporujú proces opeľovania.
Čo má cuketa rada?
Cukety sú teplomilné rastliny, čo znamená, že najlepšie rastú na plnom slnku. Pri výbere miesta na pestovanie sa oplatí vybrať čo najslnečnejšiu časť záhrady. Upozorňujeme, že ide o rastlinu, ktorá neznáša mrazy, preto by sa mala vysádzať až po 15. máji.
Najlepšie sa jej darí v úrodnej, humusovej a dobre odvodnenej pôde. Ideálne pH pôdy pre cukety je 6 až 7. Ak chcete vytvoriť optimálne podmienky pre rastlinu, oplatí sa na jeseň obohatiť pôdu dobre rozloženým kompostom alebo minerálnym hnojivom. Okrem toho môžete pôdu pred výsadbou prikryť čiernym igelitom, ktorý pomôže zachovať vlhkosť a obmedziť rast buriny.
Cukete sa najlepšie darí na slnečnom mieste.
Foto: Pixabay/JeannieMiller
Čo ešte má cuketa rada? Ak jej chcete poskytnúť správne podmienky na rast, bude to potrebné:
Pravidelné zavlažovanie
Cukety vyžadujú pravidelné a výdatné zavlažovanie, najmä počas sucha. Je dôležité používať vodu s teplotou blízkou teplote okolia, aby sa zabránilo teplotnému šoku. Pred obdobím plodenia sa neodporúča nadmerné zavlažovanie, ale počas intenzívneho rastu a fázy plodenia rastlina potrebuje veľké množstvo vody.
Dobré susedstvo
Cuketa dobre rastie v spoločnosti určitých rastlín, ktoré podporujú jej rast a chránia ju pred škodcami. Najlepšími susedmi cukety sú cesnak, hrach, fazuľa, špenát, kukurica, reďkovka, šalát a kôpor. Bylinky ako mäta, bazalka, medovka, oregano a majoránka tiež prospievajú cuketám tým, že odpudzujú škodcov a priťahujú opeľujúci hmyz.
Správne hnojenie
Základnou zložkou hnojiva pre cukety je dusík, ktorý podporuje rast a vývoj rastliny. Okrem dusíka potrebujú cukety aj fosfor, draslík, horčík a mikroživiny. Organické hnojivá, ako napríklad kompost alebo hnoj, sú vynikajúcim zdrojom týchto prvkov.
S hnojením cukiet je najlepšie začať pred výsadbou pridaním organického hnojiva do pôdy. Následné hnojenie sa vykonáva každé 3 – 4 týždne počas obdobia rastu rastliny. Odporúča sa používať hnojivá vo forme roztokov, ktoré ľahko dodávajú živiny ku koreňom.
Cuketa potrebuje pravidelné a výdatné zavlažovanie.
Foto: shutterstock/HenadziPechan
Pravidelný zber ovocia
Najlepšie sú mladé cukety, ktorých šupka je mäkká a semená ešte nie sú zrelé. Staršie plody so zrelými semenami sú veľmi tvrdé a majú menej chutnú dužinu. Preto je dobré zbierať cukety ešte pred ich úplnou zrelosťou. Pravidelný zber stimuluje rastlinu k tvorbe nových kvetov, samčích aj samičích, čo vedie k väčšiemu množstvu plodov. Vďaka tomu môže cuketa plodiť až do septembra, ak nenastanú mrazy. Plody je najlepšie odstrihnúť nožom, záhradníckymi nožnicami alebo záhradníckymi nožnicami.
Ochrana proti slimákom
Slizniaky sú najväčšou hrozbou pre cukety, najmä v máji a júni. Najradšej majú mladé rastliny, ktoré dokážu zničiť za noc a zožerú ich až ku koreňom. Staršie rastliny, staré niekoľko týždňov, sú pre slimáky menej atraktívne, pretože majú tvrdšie listy a stonky. Výnimkou sú kvety a mladé plody, ktoré môžu slimáky konzumovať počas celej sezóny.
Na ochranu cukiet pred slimákmi musíte pravidelne vykonávať ochranné opatrenia. Účinné sú pasce na slimáky a prípravky obsahujúce fosforečnan železa, ktorý sa prirodzene vyskytuje v prírode.
Minimálna plocha 1 meter
Cukety sú veľké rastliny, ktoré rastú ako kríky. Každá rastlina potrebuje aspoň meter štvorcový priestoru. Ich veľké listy môžu zatieniť inú zeleninu rastúcu v blízkosti, preto sa neodporúča vysádzať vedľa nich cibuľu, mrkvu alebo petržlen. Pod listami cukiet takmer nerastú buriny. Ak sú cukety vysadené príliš husto, sú náchylnejšie na hubové choroby. Aby sa tomu zabránilo, možno použiť prípravky, ktoré obsahujú prospešné huby, ktoré parazitujú na hubách spôsobujúcich choroby. Tento prostriedok je bezpečný pre včely a iný opeľujúci hmyz.
Aby cuketa správne rástla, potrebuje veľa priestoru. Nesmie byť husto vysadená.
Foto: shutterstock/Kotenko Oleksandr
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pestujete vo svojej záhrade cuketu? Vďaka tejto metóde budú vaše plodiny mimoriadne veľké a chutné
The post Kvitnutie cukety – prečo nezakladá plody? Cuketa to má najradšej appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.