Prakticky všechno, co jsme se učili ve škole a co si o svatém Václavovi pamatujeme, pochází z církevních legend. To jsou ovšem díla, jejichž hlavním cílem je křesťanská výchova, idealizace světce a jeho vlastností. Nejde o faktografické zachycení historie.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Mikýřova hysteorie českých dějin
Nejmenovaný Boleslavův bratr
Jedním z mála nelegendárních pramenů je saská Widukindova kronika, jejíž autor uvádí, že král Jindřich „…přitáhl ku Praze, hradu Čechů, se vším vojskem a krále jejího vzal v poddanství; o něm se vyprávějí jakési zázračné věci, jež však, protože je nemůžeme ověřit, považujeme za vhodné přejít mlčením. Byl to však Boleslavův bratr, který pokud žil, císaři zůstával věrným a užitečným. Tak král, učiniv Čechy poplatnými, vrátil se do Saska.“
Ačkoliv kronika vznikala v 10. století, jen pár desítek let po popisovaných událostech, kronikář Widukind Boleslavova bratra nejmenuje ani v uvedené pasáži ani na jiném místě, kde informuje, že Boleslav zavraždil svého bratra. A tak obraz, který historikové a autoři učebnic vystavěli, stojí na legendách a poučených dedukcích a ponechává mnoho otázek a nejistot.
Nemůžeme si tak být ve skutečnosti stoprocentně jistí, zda měl svatý Václav opravdu syna Zbraslava, dokonce ani rokem jeho smrti a můžeme pochybovat i o tom, že Boleslav byl skutečně tím, kdo Václava zabil. Přesto si pár historických faktů, několik pravděpodobných i legendárních událostí připomeňte v našem kvízu.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.