
Svou kariéru v automobilovém průmyslu Stephan Winkelmann odstartoval u Fiatu, ale opravdový otisk zanechal až ve vedení značky Lamborghini pod křídly koncernu Volkswagen – nejprve mezi lety 2005 až 2016, kdy proměnil tehdy okrajovou značku v globální ikonu.
K TÉMATU: Ferrari představuje svůj nový nejlevnější model. Má osmiválec i fyzická tlačítka
Po krátké zastávce u Audi Sport a následném vedení Bugatti se v roce 2020 vrátil zpět do Sant’Agaty. Převzal značku v kritickém období přechodu od čistě spalovacích motorů k elektrifikaci – a pod jeho vedením vznikl plug-in hybridní model Revuelto, SUV Urus SE i ambiciózní elektrický koncept Lanzador. Je také symbolem důrazu na ziskovost.
Winkelmann zažil nejen rozmach, ale i turbulentní chvíle. Musel řešit komplikace spojené s emisními limity EU, čelit výpadkům dodavatelských řetězců po pandemii i krizi s kritickými materiály, které ovlivnila politika Číny. Přesto Lamborghini v roce 2024 překonalo hranici 10 000 prodaných vozů, což je historické maximum.
Stephan Winkelmann sice pochází z Německa, ale duší je Ital. Vyrůstal a dodnes žije v Římě, což dodává jeho působení v Lamborghini zajímavý osobní rozměr. Vede sice globální značku, ale zůstává věrný italské kultuře, eleganci i dynamice – tedy hodnotám, které Lamborghini zosobňuje už desítky let.
Lamborghini v posledních letech láme rekordy. Co podle vás stojí za tímto úspěchem?
Rozhodující je jednoznačně produkt. Denně věnujeme obrovské úsilí tomu, abychom měli úspěšné vozy – to je základ pro úspěch značky, její image a přijetí veřejností. Design a výkonnost jsou klíčové prvky. Zároveň ale hodně investujeme i do komunity – organizujeme akce, zákaznické dny, jezdíme s vozy, propojujeme lidi. Ale bez dobrého produktu by to vše nefungovalo.
Jste součástí Lamborghini 20 let, když nepočítám asi čtyřletou pauzu. Jak se za tu dobu značka změnila?
Když jsem přišel v roce 2005, měli jsme Gallardo a poprvé jsme zaváděli dvoumodelovou strategii. Tehdy šlo o první „menší“ Lamborghini. Od té doby jsme důsledně budovali značku, rozvíjeli varianty modelů – otevřené verze, lehčí, výkonnější verze. V roce 2007 jsme uvedli Aventador. Zásadní zlom ale přišel v roce 2012, kdy jsme na autosalonu v Šanghaji ukázali první koncept SUV Urus. Třetí model změnil vše – nejen výsledky, ale i vnímání značky.
Jak by vypadalo Lamborghini bez Urusu?
Určitě bychom byli i tak úspěšní, ale vývoj supersportů je extrémně drahý a objemově malý segment. Třetí model v segmentu s větší poptávkou byl skutečný game changer.
Změnil Urus i vaši cílovou skupinu? V některých zemích tvoří ženy až 50 procent zákazníků.
Urus nám otevřel dveře u úplně nových zákazníků. Lidé, kteří by si dřív supersport nekoupili – třeba proto, že jim přišel moc divoký – si díky Urusu zvykli na značku a získali k ní důvěru. A pak přesedlali i do supersportů. Podíl žen mezi zákazníky nám díky tomu roste a my to aktivně podporujeme – máme například program „She Drives a Lambo“, který vymyslela kolegyně z USA.
Chystáte facelift nebo novou generaci Urusu?
Právě jsme představili nový Urus SE – to je novinka, takže ptát se na další vývoj modelové řady Urus zatím nemá smysl.
Dotkla se Lamborghini krize s nedostatkem vzácných nerostů a magnetů, kterou způsobil čínský vývozní zákaz?
Ano, v posledních týdnech to byla výzva, ale zvládli jsme to. Nakonec jsme žádný výpadek neměli. Po covidu je svět složitější – zásobování už není tak jednoduché. Ale náš nákupní tým to zvládl dobře.
A týká se to zvládnutí situace jen Lamborghini, nebo i celého koncernu Volkswagen?
Mohu mluvit jen za Lamborghini. Nás se to aktuálně nijak negativně nedotýká.
Jak je to u vás s emisními limity? Jste posuzováni samostatně, nebo v rámci skupiny VW?
Záleží na regionu. V Evropě máme samostatnou dohodu s Evropskou komisí jako malovýrobce. Nejsme součástí emisní kvóty VW Group. Musíme rok od roku prokazovat zlepšení, ale máme vlastní rámec, ve kterém se pohybujeme.
Znamená to, že neplatíte žádné emisní pokuty?
Přesně tak.
Před 10 lety jste prodávali asi 2 500 aut ročně, dnes je to přes 10 000. Je to pro vás objemový limit?
S příchodem Urusu se otevřela větší příležitost. Ale nechceme růst nekontrolovaně. Důraz dáváme na personalizaci a zisk z každého auta. Pokud přijde čtvrtý model, bude další prostor pro růst. Teď ale vstupujeme do fáze stabilizace.
Co plánujete v oblasti elektromobility – elektromobil na základě konceptu Lanzador měl přijet v roce 2027. Platí to?
Podmínkou jsou tři věci: technologie, infrastruktura a přijetí zákazníky. Věříme, že do konce dekády to vše bude splněno. Cílem je uvést první plně elektrický model (čtvrtý model) kolem roku 2029.
Kde vidíte Lamborghini za 10 let? Bude to stále značka se spalovacími motory?
Vidím mix plug-in hybridů a plně elektrických vozů. Spalovací motory chceme vyrábět i po roce 2035, pokud to legislativa dovolí – nejen v Evropě, ale i v USA a Asii. Možností jsou i syntetická paliva.
Který model Lamborghini je vašemu srdci nejbližší?
Vždy ten nejnovější – protože do něj jde nejvíc úsilí. Ale osobní vztah mám i k Aventadoru – byl to první model, který jsem vedl od úplného začátku.
Co nejdůležitějšího jste se během kariéry v automobilové branži naučil?
Nikdy neříkej nikdy. A buď pokorný.
