
www.slovanskenoviny.sk/rss
Liečivé rastliny sa čoraz viac používajú v chove hydiny. Odvary, nálevy a prášky z nich sa používajú ako účinné vitamínové doplnky a na terapeutické a profylaktické účely. Používanie divo rastúcich a pestovaných liečivých rastlín na mnohé choroby hydiny eliminuje potrebu predpisovať drahé syntetické lieky, najmä antibiotiká.

Toto je najlepší spôsob, ako zachovať populáciu chovanej hydiny a umožňuje získať produkty, ktoré neobsahujú látky škodlivé pre ľudské zdravie.
Liečivé rastliny sa zbierajú v období najvyššieho obsahu biologicky aktívnych látok v nich. Bylinné prípravky v požadovanej dávke sa zmiešajú s malým množstvom krmiva alebo sa pridávajú do pitnej vody a podávajú sa vtákom pri rannom kŕmení.
Pŕhľava dvojdomá. Listy žihľavy sa zbierajú počas obdobia kvitnutia rastliny a sušia sa pod markízami. Prášok a čerstvé listy žihľavy sa používajú ako vitamínové krmivo (listy žihľavy obsahujú vitamíny C, K, karotén, organické kyseliny, soli železa). Na liečbu a prevenciu nedostatku vitamínov sa vtákom podáva nálev zo žihľavy (1:20) 3-krát denne v dávke 3-10 ml na jedinca.
Brusnica obyčajná. Listy brusnice lekárskej sa zbierajú skoro na jar a sušia sa rozložením na podstielku v tmavej, teplej miestnosti. Listy brusnice sa používajú ako dezinfekčný prostriedok na močové cesty. Na terapeutické a profylaktické účely sa vtákom podávajú nálevy v dávke 2 – 5 ml na jedinca. Na prípravu nálevu sa 1 časť listov zaleje 15 dielmi vriacej vody, lúhuje sa 4 hodiny a prefiltruje sa cez vrstvu gázy.
Vachta trojlistá. Listy s krátkou časťou stopky sa zbierajú po odkvitnutí (jún-september). Zozbierané rastliny sa rozložia na papier v tieni a nechajú sa 4 hodiny, potom sa sušia pri teplote do 60 °C. Vachta zlepšuje trávenie, stimuluje chuť do jedla a používa sa aj ako antihelmintikum. Na liečbu vtákov sa používa vo forme nálevov (1:10) v dávke 2 – 5 ml na jedinca.
Kôpor záhradný. Kôprové listy sa používajú ako vitamínové krmivo a semená sa podávajú vtákom na zlepšenie chuti do jedla a pri zápalových ochoreniach dýchacích ciest a gastrointestinálneho traktu. Prášok zo sušených kôprových semien sa primiešava do krmiva. Dávka na kus je 0,2 – 0,5 g.
Medvedí cesnak. Stonky kvetov spolu s cibuľkami a mladými listami sa zbierajú predtým, ako rastlina začne kvitnúť. Cibuľa sa používa ako vitamínový doplnok, ako aj ako prostriedok na podporu trávenia. V chove hydiny sa používajú nálevy (1:20) v dávke 1 – 5 ml na kus.
Červená ďatelina. Listy a súkvetia ďateliny sa zbierajú počas obdobia kvitnutia a sušia sa v tieni. Ďatelina sa používa ako vitamínové krmivo obsahujúce vitamíny C, E, karotén a vitamíny skupiny B. Na terapeutické a profylaktické účely, ako aj pri ochoreniach dýchacích ciest, sa vtákom podáva odvar z ďateliny (1:20) pripravený vo vodnom kúpeli a prefiltrovaný cez gázu v dávke 2 – 5 ml na kus.
Tekvica obyčajná. Tekvicové semená sa používajú ako mierne preháňadlo a antihelmintikum. Vtákom sa ako súčasť mokrých záparov podávajú sušené a mleté semená s vodou. Dávka pre vodné vtáctvo je 30 – 50 g a pre sliepky – 15 – 20 g na kus.
Borovica lesná. Používajú sa púčiky a ihličie. Púčiky sa zbierajú skoro na jar na začiatku napučania. Ihličie sa zbiera celoročne. Púčiky borovice sú bohaté na vitamíny C a K, minerálne soli a majú dezinfekčný účinok. Ihličie obsahuje vitamíny K, C, skupinu B a fytoncídy. Používa sa pri nedostatku vitamínov a vtákom sa podáva vo forme prášku, ktorý sa pridáva do krmiva, alebo vo forme nálevu (1:10) v dávke 1 – 2 ml na jedinca.
Koriander. Rastlina sa zbiera po úplnom dozretí plodov, zviaže sa do zväzkov, suší sa v tieni a potom sa mlátí. Koriander sa odporúča vtákom ako pomôcka na trávenie a má antimikrobiálne vlastnosti. Prášok z koriandra sa vtákom podáva s krmivom v množstve 0,2 – 0,5 g na jedinca.
Ľan. Ľanové semená sa používajú na liečebné účely. Používajú sa pri zápalových procesoch dýchacích ciest a gastrointestinálneho traktu. Ľanové semienka sa vtákom podávajú vo forme slizového odvaru v dávke 5 – 20 ml na jedinca. Na prípravu odvaru sa 1 diel semien zaleje 30 dielmi horúcej vody, pretrepe sa a lúhuje 30 minút.
Slnečnica ročná. Kvety, listy a semená rastliny majú priaznivý vplyv na organizmus vtáka. Pri upchatom žalúdku a tiež ako mierne preháňadlo sa používa slnečnicový olej v dávke 2 – 5 ml na vtáka.
Nevädza modrá. Okrajové lievikovité okvetné lístky nevädze sa zbierajú počas obdobia plného kvitnutia rastliny, rozkladajú sa na papieri a sušia sa v tmavej, dobre vetranej miestnosti. Nevädza modrá zlepšuje tráviaci proces a urýchľuje hojenie rán. Na liečbu vtákov sa používa vo forme nálevu (1:10) v dávke 2 – 3 ml na vtáka. Rozdrvené okvetné lístky sa prikladajú na rany.
Púpava lekárska. Listy púpavy sa zbierajú počas obdobia kvitnutia rastliny a korene – koncom jesene. Púpava sa používa ako vitamínové krmivo (obsahuje vitamíny C, B, PP, karotén, soli železa, mangán, vápnik, fosfor) a ako prostriedok na reguláciu činnosti gastrointestinálneho traktu. Na liečbu hydiny sa používa odvar z koreňov alebo nálev z listov (1:10) v dávke 2 – 10 ml na jedinca. Odvar sa vtákom podáva 2 – 3-krát denne.
Valeriána lekárska. Suroviny sa zbierajú na jeseň počas obdobia plodenia rastlín. Korene valeriány lekárskej sa premyjú studenou vodou, položia sa na 5 hodín do tieňa a potom sa sušia pri teplote 25 – 30 °C. Koreň valeriány lekárskej sa používa v chove hydiny ako sedatívum. Vtákom sa valeriána lekárska podáva vo forme nálevu (1:30) v dávke 0,2 – 0,5 ml na jedinca.
Papraď. Oddenky rastliny sa zbierajú na jeseň alebo skoro na jar, premyjú sa vodou a sušia sa v tieni. Prášok z koreňa sa používa ako antihelmintikum v dávke 0,2 – 1 g pre kurčatá a 0,3 – 0,5 g pre vodné vtáctvo na kus.
Ľubovník bodkovaný. Rastlina sa zbiera počas obdobia kvitnutia a suší sa vo zväzkoch zavesených v tieni. V hydine sa používa pri hnačke, ako aj na hojenie rán. Na liečbu vtákov sa používa nálev (1:10 alebo 1:20) v dávke 1 – 2 ml na kus. Nálev z ľubovníka bodkovaného sa vtákom podáva 2 – 3-krát denne.
Skorocel veľký. Dobre vyvinuté listy skorocelu sa zbierajú počas celého leta a sušia sa v tieni. Skorocel sa používa ako vitamínové krmivo (obsahuje vitamíny C, K, skupinu B, karotén, organické kyseliny) a ako regulačný prostriedok pre gastrointestinálny trakt. Na liečbu hydiny sa používa nálev (1:20) v dávke 0,1 – 0,2 ml na jedinca.
Rasca obyčajná. Suroviny sa zbierajú počas obdobia plodenia. Rastliny sa režú, zväzujú do zväzkov, sušia sa v tieni a potom sa mlátia. Prášok z rasce sa používa v chove hydiny ako antiseptikum a mierne preháňadlo. Mieša sa do krmiva a podáva sa vtákom v dávke 0,2 – 0,5 g na jedinca.
Podbeľ. Bazálne listy sa zbierajú v prvej polovici leta a sušia sa pod prístreškom. Podbeľ sa používa pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu a dýchacích orgánov vtákov. Okrem toho listy rastliny obsahujú vitamín C, karotén a mikroelementy. Vtákom sa podbeľ podáva vo forme nálevu (1:10) v dávke 0,5 – 1 ml na jedinca.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Príspevok Liečivé rastliny v chove hydiny je zobrazený ako prvý na Slovenské Noviny.
