
Európa podľa zástupcu parlamentu Bernda Langa urýchlene potrebuje definitívne rozhodnutie o colnej dohode. Diplomati sú opatrne optimistickí: Od USA žiadajú záruky, pripravené majú však aj protiopatrenia.
Predseda Výboru pre medzinárodný obchod Európskeho parlamentu Bernd Lange (S&D) v stredu dopoludnia usporiadal tlačovú konferenciu, na ktorej informoval o stave obchodných rokovaní medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi. Stalo sa tak deň po tom, ako americký prezident Donald Trump vyhlásil, že EÚ plánuje v horizonte dvoch dní poslať jej list s návrhom dohody o colných podmienkach.
Priestor pre výnimky
Vyjadrenia šéfa Bieleho domu prišli v čase, keď sa EÚ snaží zabrániť zavedeniu nových rozsiahlych ciel na svoj vývoz do USA. Tie mali pôvodne začať platiť už túto stredu, ale ich účinnosť bola posunutá na 1. august.
Trump začal zároveň tento týždeň zasielať listy obchodným partnerom, v ktorých im predstavil nové colné sadzby. Sumy približne zodpovedajú sadzbám, ktoré boli oznámené – no následne rýchlo pozastavené – počas tzv. „Dňa oslobodenia“ začiatkom apríla.
„Nelegálne a neopodstatnené clá zo strany Spojených štátov sa však Európskej únie dotýkajú už dnes,” upozornil v stredu Lange. Pripomenul, že Trump už v januári uvalil 50 percentné clá na výrobky z ocele a hliníka, ktoré zahŕňajú aj rôzne fitness zariadenia, 25 percentné clá na automobily a ich súčiastky a základné clo 10 percent na väčšinu ostatného tovaru.
Podľa prepočtov EÚ to je tovar v hodnote 370 miliárd eur, respektíve 70 percent celkového vývozu EÚ do USA.
Tam to navyše nekončí. Trump tiež opakovane hrozí zavedením ciel na ďalších sedem sektorov na základe amerického zákona o obchode (Trade Act 232). V utorok oznámil, že clo na farmaceutické výrobky bude zavedené „veľmi skoro“ a že nové 50 percentné clo na meď bude čoskoro vyhlásené tiež.
„Samozrejme, takýto prístup neakceptujeme a aktívne hľadáme riešenie so Spojenými štátmi, ktorého výsledkom by bolo stiahnutie týchto ciel,” pokračoval šéf obchodného výboru. Podľa jeho slov sa zástupcovia EÚ snažia pochopiť „skutočné záujmy Spojených štátov”, aby dokázali vyjednať lepšiu rámcovú dohodu.
„Zdá sa, že USA v istom zmysle odložili túto lehotu na 1. august, takže to nám dáva trochu viac času,“ povedal v utorok európsky komisár pre hospodárstvo Valdis Dombrovskis.
„Rokovania prebiehajú približne tri týždne a vidím priestor na dohodu v oblasti ocele, automobilov a prípadne výnimiek zo základných ciel,” informoval Lange.
Chýbajú záruky od USA
Hoci zástupcovia Euróspkeho parlamentu aj Komisie sú ohľadom dohody s USA optimistickí, na stole zostávajú viaceré otvorené otázky.
Financial Times v stredu napísali, že dojednaná dohoda EÚ s USA o clách bude menej výhodná než tá, ktorú sa podarilo dosiahnuť Spojenému kráľovstvu.
Nemecký kancelár Friedrich Merz v stredu v nemeckom parlamente vyhlásil, že vyhliadky na dohodu, ktorá by zabránila zvýšeniu ciel v USA, sú zatiaľ skôr pozitívne.
„Som opatrne optimistický, že sa nám podarí dosiahnuť dohodu so Spojenými štátmi v najbližších dňoch alebo najneskôr do konca mesiaca,“ povedal podľa TASR Merz nemeckému parlamentu.
Pochybnosti vyjadril aj Lange. Po prvé, Spojené štáty sa nevyjadrili k tomu, aké colné podmienky by mali byť v prechodnom období medzi rámcovou dohodou a jej finálnym podpisom. EÚ však požaduje na tento čas výrazné zníženie ciel.
Druhá otázka sa týka tzv. doložky o nezhoršení stavu (standstill clause), „aby sme po uzavretí balíka nečelili novým clám či iným opatreniam – ako to bolo naznačené v pôvodnom návrhu, kde sa objavili ďalšie možné daňové opatrenia voči EÚ,” pripomenul. „A to nám zatiaľ Spojené štáty neposkytli,” uzavrel.
EÚ horšia ako Čína?
Donald Trump v utorok vyhlásil, že EÚ „pravdepodobne“ vo štvrtok dostane list so stanovením novej americkej colnej sadzby, keďže je voči USA omnoho milšia, ako predtým.
„Oni [EÚ] sa k nám správali veľmi zle, ale teraz sú k nám veľmi milí,“ povedal Trump novinárom. Dodal, že Únia bola „jedným z najtvrdších“ obchodných vyjednávačov a „v mnohých ohľadoch oveľa horšia než Čína“.
„Uvidíme, čo sa stane. Pravdepodobne sme dva dni od odoslania listu. Rokujeme s nimi. Chcem, aby ste vedeli, že list znamená dohodu,“ dodal.
Podľa šéfa obchodného výboru Langeho však vyjadreniami o Číne tiež ukazuje, v akej „kategórii“ sa EU pre Trumpa nachádza – a že nejde rozhodne o priateľské rokovania.
Európska únia má však pripravený aj plán B. Ten obsahuje tri fázy protiopatrení. Prvou je zoznam amerických produktov, na ktoré sa automaticky spustia clá 14. júla.
Ako druhý krok EÚ podľa Langeho zvažuje zavedenie ciel na vývoz do USA, napríklad na kovový šrot. USA majú totiž elektrické pece, ale potrebujú šrot, ktorý dovážajú z EÚ. Európa ho však využíva aj na vlastnú výrobu, tým pádom je to vhodná komodita na vytváranie tlaku na Spojené štáty.
Tretím bodom má byť oblasť služieb, konkrétne tzv. digitálne dane, ktoré boli doteraz z ciel vyňaté. Zavedenie digitálnej dane je totiž komplikované a nie je to typický obchodný nástroj. Únia by ale mohla zaviesť jednoduchšie a rýchlejšie odvod zo ziskov, alebo tržieb digitálnych firiem.
The post List z USA o dohode je na spadnutie. Trump: Európa je teraz veľmi milá, no bola horšia ako Čína appeared first on euractiv.sk.
