Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Litovský správca jadrovej elektrárne Ignalina zvažuje využiť pokročilú jadrovú technológiu spoločnosti newcleo na dosiahnutie energetickej nezávislosti

Spoločnosť newcleo a litovský prevádzkovateľ jadrovej elektrárne SE Ignalina podpísali memorandum o porozumení.
5 min.

11.7.2025 (SITA.sk) –
Podpísané memorandum o porozumení otvára cestu k spolupráci a diskusii medzi zmluvnými stranami
Technológia olovom chladeného rýchleho reaktora a model uzavretého palivového cyklu od spoločnosti newcleo by mohli prispieť nielen k bezpečnému využitiu litovského vyhoretého jadrového paliva, ale aj k stabilizácii prenosovej siete orientovanej na obnoviteľné zdroje energie
Rokovania nadväzujú na spoluprácu spoločnosti newcleo so slovenským JAVYS a súvisia s cieľmi spoločnosti newcleo expandovať do východnej Európy

Spoločnosť newcleo a litovský prevádzkovateľ jadrovej elektrárne SE Ignalina podpísali memorandum o porozumení, ktorým otvorili rokovania o olovom chladenom rýchlom reaktore LFR, vyvíjanom spoločnosťou newcleo. Memorandum hovorí o potenciálnej role technológie spoločnosti newcleo pri poskytovaní ekonomicky životaschopných, bezpečných, spoľahlivých a efektívnych energetických riešení v Litve, založených na bezpečnej manipulácii s vyhoretým jadrovým palivom. Dohoda zapadá do širšej stratégie EÚ zameranej na zvýšenie konkurencieschopnosti a strategickej nezávislosti kontinentu prostredníctvom investícií do európskych technológií a inovácií vrátane jadrových.

Memorandum o porozumení, ktoré podpísal Linas Baužys, generálny riaditeľ SE Ignalina za prítomnosti litovského ministra energetiky Žygimantasa Vaičiūnasa, vytvára rámec pre uskutočnenie štúdií uskutočniteľnosti v oblastiach, ako sú hodnotenie lokalít, prepracovanie litovských zásob vyhoretého jadrového paliva, potenciálne priemyselné využitie v súvislosti s výrobou vodíka a amoniaku a vytvorenie lokálnych dodávateľských reťazcov v jadrovej energetike. Cieľom projektu je tiež posúdiť realizovateľnosť integrácie malých modulárnych reaktorov (SMR), medzi ktoré patrí aj reaktor vyvíjaný spoločnosťou newcleo, do energetického systému uprednostňujúceho obnoviteľné zdroje energie, s cieľom zvýšiť stabilitu siete a prispieť k širšiemu cieľu dekarbonizácie.

Táto správa nadväzuje na nedávne založenie spoločného podniku s JAVYS, štátnou spoločnosťou zameranou na vyraďovanie jadrových zariadení z prevádzky, v júni 2025 s cieľom rozbehnúť projekt na výstavbu štyroch reaktorov LFR-AS-200 v Jaslovských Bohuniciach, ktoré budú využívať palivo MOX vyrobené zo slovenského vyhoretého jadrového paliva získaného z už existujúcich jadrových reaktorov na Slovensku.

Spoločnosť newcleo sa snaží rozšíriť tento prevádzkový model na ďalšie územia s existujúcimi jadrovými zariadeniami alebo zásobami vyhoretého jadrového paliva, medzi ktoré patrí mnoho krajín východnej Európy, ako spôsob udržateľného nakladania s odpadom a zároveň riešením pre podporu energetickej nezávislosti.

Súkromne financovaná spoločnosť newcleo so sídlom vo Francúzsku ponúka inovatívne riešenie kombinujúce jadrové reaktory novej generácie a viacnásobné recyklovanie vyhoretého jadrového paliva, ktoré by mohlo zohrávať významnú úlohu pri znižovaní emisií a zabezpečovaní stability elektrickej siete, a dopĺňať tak existujúce nízkouhlíkové obnoviteľné zdroje, ako sú fotovoltické a veterné elektrárne a systémy pre uskladnenie energie.

Spoločnosť newcleo odhaduje, že na výstavbu jedného z jej 200 MW reaktorov bude potrebných 2 500 pracovníkov, zatiaľ čo na prevádzku elektrárne počas jej 60-ročnej životnosti bude stačiť tím 400 pracovníkov. Okrem toho model spoločnosti s viacnásobným recyklovaním vyhoretého paliva povedie k úsporám nákladov súvisiacich s finančnými prostriedkami vyčlenenými na nakladanie s jadrovým odpadom, ktoré vlády musia zahrnúť do svojich finančných prognóz pre existujúce jadrové elektrárne.

Od roku 2021 spoločnosť newcleo získala od inštitucionálnych a individuálnych investorov viac ako 570 miliónov eur. K rastúcej základni akcionárov, ktorých je aktuálne viac ako 750, sa pridáva čoraz viac európskych investorov.

Stefano Buono, zakladateľ a CEO spoločnosti newcleo, uviedol: „Táto dohoda predstavuje ďalší krok v našom úsilí poskytovať udržateľné riešenia pre jadrový odpad a zabezpečenie energetickej bezpečnosti v celej Európe. Som veľmi rád, že Litva, krajina s bohatými skúsenosťami v oblasti jadrovej energetiky, je otvorená modelu, ktorý vieme poskytnúť. Zároveň sa chcem poďakovať ministrovi Vaičiūnasovi za jeho angažovanosť a víziu. Táto dohoda by mohla byť prvým krokom Litvy k odomknutiu potenciálu existujúceho vyhoretého paliva v podobe desaťročí prevádzky udržateľného zdroja energie. Podobne ako naše existujúce partnerstvo na Slovensku, ide o ďalšiu demonštráciu sily európskej spolupráce v jadrovom sektore.“

Stefano Buono, zakladateľ a CEO spoločnosti newcleo.

Linas Baužys, generálny riaditeľ SE Ignalina, uviedol: „Toto memorandum o porozumení predstavuje dôležitý krok pri hľadaní inovatívnych riešení pre nakladanie s jadrovým dedičstvom Litvy. Spoluprácou s newcleo sa pozeráme do budúcnosti jadrovej technológie – budúcnosti, ktorá je bezpečnejšia, udržateľnejšia a schopná dlhodobo využívať energetický potenciál existujúcich zdrojov. Táto spolupráca tiež odzrkadľuje náš strategický záväzok posilňovať energetickú bezpečnosť a nezávislosť Litvy, rozvíjať lokálne odborné znalosti a prispievať k technologickému líderstvu Európy v oblasti pokrokových jadrových riešení.“

Dnešný podpis zmluvy nadväzuje na predchádzajúce míľniky technológie olovom chladeného rýchleho reaktora spoločnosti newcleo vo Francúzsku a Veľkej Británii.

Francúzsko

Júl 2025 – Orgány departementu Aube vydali spoločnosti newcleo kladné stanovisko k predaju pozemku v meste Nogent-sur-Seine, ktorý by mohol byť využitý na umiestnenie pilotnej prevádzky na výrobu paliva MOX, v ktorom sa bude prepracovávať aj vyhoreté jadrové palivo zo Slovenska pre využitie v budúcich pokročilých jadrových reaktoroch v Jaslovských Bohuniciach.
Marec 2025 – Spoločnosť newcleo oznámila akvizíciu pozemku v obci Chusclane pre založenie Centra pre výskum, vývoj a vzdelávanie (FASTER), ktoré bude podporovať rozvoj budúceho závodu na výrobu palivových článkov z reprocesovaného paliva.
Február 2025 – Spoločnosť newcleo začala proces akvizície pozemku pre svoj prvý reaktor LFR-AS-30 na území obce Chinon Vienne et Loire.
December 2024 – Spoločnosť newcleo predložila francúzskemu Úradu pre jadrovú bezpečnosť a radiačnú ochranu (ASNR) tzv. Predbežnú bezpečnostnú správu (v angličtine sa používa výraz Safety Option File (DOS) pre svoj pilotný závod na výrobu palivových článkov a pre pokročilé regulačné požiadavky v oblasti bezpečnosti vyvíjaného reaktora LFR-AS-30. Spoločnosť plánuje predložiť tzv. Žiadosť o povolenie na výstavbu jadrového zariadenia (v angličtine sa používa výraz Creation Authorisation Application (DAC) pre oba projekty do konca roka 2026.

Veľká Británia

Jún 2025 – Olovom chladený rýchly reaktor LFR spoločnosti newcleo sa stal prvým pokročilým modulárnym reaktorom, pri ktorom britské Ministerstvo pre energetickú bezpečnosť a uhlíkovú neutralitu (DESNZ) prijalo žiadosť o Posúdenie typového technického návrhu (GDA).
Apríl 2024 – Podanie žiadosti britským orgánom o rozhodnutie o regulačnom odôvodnení jadrovej činnosti pre reaktor LFR-AS-200 spoločnosti newcleo. Išlo o prvú žiadosť o nový reaktor za posledných takmer desať rokov a vôbec prvú pre pokročilý modulárny reaktor.

O spoločnosti newcleo

Od svojho založenia v roku 2021 sa spoločnosť newcleo rýchlo etablovala ako inovátor v oblasti jadrovej energie. newcleo pracuje na návrhu, konštrukcii a prevádzke pokročilých modulárnych reaktorov (AMR) 4. generácie, ktoré sú chladené tekutým olovom a využívajú prepracované vyhorené jadrové palivo.

Prostredníctvom inovatívnej kombinácie existujúcich a osvedčených technológií a oživením modelu jadrového priemyslu založeného na výrobe a viacnásobnej recyklácii paliva zo zmesných oxidov sa spoločnosť newcleo snaží uzavrieť palivový cyklus a zároveň bezpečne vyrábať čistú, cenovo dostupnú a prakticky nevyčerpateľnú energiu potrebnú pre nízkouhlíkovú ekonomiku.

S obratom skupiny 70 miliónov eur v roku 2024, viac ako 570 miliónmi eur súkromného kapitálu a s vyše 100 partnerstvami a spoluprácami v celom jadrovom priemysle je rast skupiny newcleo podporovaný cielenými akvizíciami kľúčových spoločností s významnými skúsenosťami v oblasti jadrového inžinieringu, výroby a nakladania s odpadom.

Prostredníctvom svojich viac ako 1 100 vysokokvalifikovaných zamestnancov vo Francúzsku, Veľkej Británii, Taliansku, Švajčiarsku a na Slovensku, newcleo nielen rozvíja odbornosť a služby potrebné pre vlastné ambiciózne časové plány projektov skupiny, ale súčasne podporuje rozvoj dodávateľských reťazcov v segmente malých modulárnych reaktorov v Európe aj mimo nej.

Spoločnosť newcleo nedávno presunula svoje holdingové sídlo z Londýna do Paríža, aby sa mohla efektívnejšie zamerať na rozvoj aktivít v rámci kontinentálnej Európy a napĺňanie ambicióznych časových plánov a strategických projektov.

Informačný servis

Viac k témam: Memorandum o porozumení, PR
Zdroj: SITA.sk – Litovský správca jadrovej elektrárne Ignalina zvažuje využiť pokročilú jadrovú technológiu spoločnosti newcleo na dosiahnutie energetickej nezávislosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie