Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Litva požaduje kazetovú muníciu na zlepšenie svojej obrany, obáva sa Ruska

Litva plánuje odstúpiť od medzinárodného dohovoru zakazujúceho používanie kazetovej munície vzhľadom na pokračujúcu vojnu Ruska proti Ukrajine. V strede o tom rozhodli zákonodarcovia tejto pobaltskej krajiny. Informujeme o tom podľa tlačovej agentúry DPA. Vláda schválila návrh ministerstva obrany, ktorý bude predložený na rokovanie parlamentu. Potom to musí ešte odobriť litovský prezident Gitanas Nauséda. Situácia sa […]
Menej ako 1 min. min.

Litva plánuje odstúpiť od medzinárodného dohovoru zakazujúceho používanie kazetovej munície vzhľadom na pokračujúcu vojnu Ruska proti Ukrajine. V strede o tom rozhodli zákonodarcovia tejto pobaltskej krajiny. Informujeme o tom podľa tlačovej agentúry DPA.

Vláda schválila návrh ministerstva obrany, ktorý bude predložený na rokovanie parlamentu. Potom to musí ešte odobriť litovský prezident Gitanas Nauséda.

Situácia sa zmenila

Rezort obrany uviedol, že zrušenie dohody o kazetovej munícii má zmysel, pretože situácia v oblasti národnej bezpečnosti v Litve a hrozby, ktorým je vystavená, sa zásadne zmenili.

Litva hraničí s Kaliningradskou oblasťou – ruskou exklávou pri Baltskom mori – a Bieloruskom, najbližším spojencom Ruska. Všetky pobaltské štáty (Estónsko, Litva, Lotyšsko) sprísnili svoju obrannú a bezpečnostnú politiku po februári 2022, keď Moskva  začala na Ukrajine totálnu vojenskú agresiu.

Litovský minister oceňuje nomináciu Kallasovej za šéfku diplomacie Únie, ukazuje to postoj voči Rusku

Väčšina krajín v regióne sa taktiež nepripojila k Dohovoru o kazetovej munícii, ktorý vstúpil do platnosti v roku 2010 a podpísalo ho viac ako 100 štátov.

Obranný prostriedok

Kazetovú muníciu tvoria malé bomby uzavreté v kontajneroch, ktoré možno odpáliť zo zeme alebo zo vzduchu. Následne sa rozptýlia na rozsiahlom území, pričom mnohé z nich pri kontakte nevybuchnú a zostávajú naďalej nebezpečné.

Ministerstvo obrany tvrdí, že Litva by mala mať možnosť používať kazetovú muníciu ako veľmi účinný obranný prostriedok. Aj Rusko a Bielorusko by ju v prípade ozbrojeného konfliktu nepochybne použili a poskytlo by im to vojenskú výhodu, uviedlo ministerstvo vo Vilniuse.

“Aj keby spojenci chceli použiť tento nástroj na našom území, nemohli by to urobiť, dokonca ani prepraviť ho cez Litvu. Úplne to narúša rovnováhu celého východného krídla a treba to bezpochyby riešiť,” povedal litovský minister obrany Laurynas Kasčiunas.

Estónsko, Lotyšsko, Fínsko, Poľsko ani USA nie sú signatármi CCM.

Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie