Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Lobelka – druhy, pestovanie a zdravotné účinky

Lobelka patrí medzi obľúbené trvalky, ktoré môžete pestovať ako v záhradke, tak na balkóne v závesnom črepníku či hrantíku. Ako na jej pestovanie a kedy túto trvalku vysádzať? Druhy lobelky Lobelka (lat. Lobelia) dokáže vyrásť až do výšky 1,5 metra pokiaľ sa o ňu správne staráte. Samozrejme konečná výška záleží na konkrétnom druhu. Kvitne veľkým množstvom drobných kvietkov, ktoré […]
Menej ako 1 min. min.

Lobelka patrí medzi obľúbené trvalky, ktoré môžete pestovať ako v záhradke, tak na balkóne v závesnom črepníku či hrantíku. Ako na jej pestovanie a kedy túto trvalku vysádzať?

Druhy lobelky

Lobelka (lat. Lobelia) dokáže vyrásť až do výšky 1,5 metra pokiaľ sa o ňu správne staráte. Samozrejme konečná výška záleží na konkrétnom druhu. Kvitne veľkým množstvom drobných kvietkov, ktoré sú tvorené tromi korunnými lístkami. Najčastejšie ju dostať v modrej, fialovej či bielej farbe, stretneme sa však aj s odtieňmi ružovej alebo červenej.

Existujú rôzne druhy, toto sú najznámejšie:

Lobelka drobná (lat. Lobelia erinus) – nazýva sa aj lobelka modrá,

Lobelka previsnutá (lat. Lobelia erinus pendula), nazýva sa aj lobelka ťahavá,

Lobelka šarlátová (lat. Lobelia cardinalis).

Lobelku možno pestovať ako letničku alebo ako trvalku, v závislosti od druhu a klimatických podmienok.

Výsadba lobelky

Na jar si pripravte sadenice lobelky, ktoré kúpite v každom záhradkárstve. Jej výsev tak bude hračka, jednoducho ju nasadíte do kvetináča alebo záhona. Pokiaľ ju chcete sadiť zo semienok, je nutné semená lobelky začať vysievať už vo februári, maximálne najneskôr v marci. Táto trvalka má totiž dlhú dobu klíčenia. Je vhodné ju vysádzať spoločne s ďalšími rastlinkami, ako sú surfínie, muškáty, petúnie a ďalšie.

V zimnom období ju ale samozrejme vysaďte doma do kvetináča, vonkajšie mrazy by lobelka neprežila. Až na jar ju presaďte na záhon. Ideálna teplota na klíčenie je 20 a viac stupňov Celzia.

Zdroj foto: Honka Kumanyan / Shutterstock.com

Pestovanie lobelky

Lobelka je všeobecne považovaná za nenáročnú na pestovanie. Uprednostňuje slnečné až polotienisté stanovište s dostatkom slnečného svetla a dobre priepustnú pôdu. Rovnako je dôležité udržiavať pôdu mokrú, ale nie príliš vlhkú. Pomôcť vám môže rosenie rozprašovačom. Chráňte ju pred vetrom a po celú dobu jej dodávajte hnojivo pre balkónovky s vyšším obsahom železa, tzn. prihnojujte každý týždeň. Preventívne ju postriekajte kontaktným fungicídom, pretože je veľmi náchylná na choroby. Akonáhle vám lobelka odkvitne, je nutné ju zrezať.

Zdravotné účinky lobelky

Nielen, že je táto bylinka skvelou okrasou balkónov a záhrad, má tiež mnoho zdraviu prospešných účinkov. Má skvelé liečivé účinky na horné dýchacie cesty a bez problémov si dokáže poradiť aj s kašľom a prechladnutím, bronchitídou, astmou aj pneumóniou. Kombinuje sa vo forme čajov, tinktúr či výťažkov. Stimuluje správny tok krvi, čím urýchľuje distribúciu živín a zbavuje sa odpadových látok z tela.

Obsahuje v sebe látku podobnú nikotínu, preto je často používaná aj pri odvykaní od fajčenia – tlmí abstinenčné príznaky. Z toho istého dôvody by ju ale nemali konzumovať tehotné a dojčiace ženy. Tiež by ste si mali dať pozor na predávkovanie, pretože by ste sa s ňou mohli pri nadmernej konzumácii aj otráviť.

Zdroj: gardeningknowhow.com

Ako pestovať ďalšie obľúbené rastliny

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »