Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Lochman: Odchod ukrajinských branců se může Česku prodražit. Zůstanou tu po nich ženy a děti

Téma návratu ukrajinských mužů na Ukrajinu je podle Ondřeje Koláře velice bolestivé a komplikované. „Česká republika jako spojenec Ukrajiny má povinnost při ní stát i v těchto nepříjemných rozhodnutích. Musíme tady vést tu debatu, jestli je něco takového vůbec možné,“ sdělil Kolář. Míní, že by se Česko mělo zasadit o nalezení celoevropského řešení problematiky. TOP […]
Menej ako 1 min. min.

Téma návratu ukrajinských mužů na Ukrajinu je podle Ondřeje Koláře velice bolestivé a komplikované. „Česká republika jako spojenec Ukrajiny má povinnost při ní stát i v těchto nepříjemných rozhodnutích. Musíme tady vést tu debatu, jestli je něco takového vůbec možné,“ sdělil Kolář. Míní, že by se Česko mělo zasadit o nalezení celoevropského řešení problematiky. TOP 09 prý záležitost za dva týdny přednese na koaliční radě.

ČTĚTE TAKÉ: Nová ofenziva Rusů? Pokoušejí se prolomit obranu v pohraničí Charkovské oblasti, tvrdí Kyjev

S potřebou celoevropského řešení souhlasí i Ondřej Lochman, avšak zdůraznil ekonomické následky, které by odchod ukrajinských mužů z Česka měl. „Musíme si uvědomit, kolik jich je zaměstnáno například ve stavebnictví. Co to bude znamenat pro naše firmy? Většina z nich tu nepobírá dávky a pracuje,“ pronesl Lochman a připomněl, že po řadě ukrajinských mužů by tu nejspíše zůstaly jejich ženy a děti, což by mohlo představovat další zátěž pro státní rozpočet.

Podle Radka Kotena (SPD) je důležité, aby se při řešení problému Česká republika řídila mezinárodními úmluvami a právem. Považuje také za nutné začít jednat o míru. „Ukrajinci už pravděpodobně nevěří ve vítězství a nechtějí umřít na sklonku války. Já se jim ani nedivím, že se nechtějí vracet,“ uvedl Koten. O celoevropském řešení však má své pochybnosti. „Od roku 2015 jsme tu měli migrační krizi a Evropa se nebyla schopná za devět let shodnout na nějakém funkčním migračním paktu. Opravdu si nedokážu představit, že by to nyní dokázala během měsíce,“ dodal Koten.

Se srovnáváním současné situace a migrační krize nesouhlasí europoslanec Ondřej Kovařík (ANO). „Ukrajinci tady jsou v současné chvíli pod dočasnou ochranou, což je jiný status, a myslím si, že bychom se v Evropě měli být schopni bavit o tom, jak Ukrajině případně vyjít vstříc,“ řekl Kovařík. Samostatný postup České republiky pak podle něj nedává smysl mimo jiné i proto, že Ukrajinci by jednoduše odešli do dalších evropských zemí, kde by jim bylo umožněno zůstat.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nápor na slovenskou hranici sílí. Ukrajinci prchají před odvodem, za útěk platí horentní sumy

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie