www.slovanskenoviny.sk/rss
Francúzsky prezident sa musí rozhodnúť, či jeho kandidáti vypadnú a ustúpia ľavici, aby zastavili víťaznú mocnosť krajnej pravice vo Francúzsku, píše portál Politico.
Po tom, čo sa jeho hazard s predčasnými voľbami nevydaril, Emmanuel Macron čelí trpko bolestivej voľbe: stiahnuť svojich kandidátov, aby sa pokúsili zastaviť krajnú pravicu, alebo sa pokúsiť zachrániť to, čo zostalo z jeho kedysi dominantného hnutia, skôr než zomrie.
Pre 46-ročného francúzskeho lídra boli nedeľňajšie prvé kolo parlamentných volieb ponížením rovnako osobným ako jeho ohromujúci nástup do prezidentského kresla, ktorý pred siedmimi rokmi získal ako outsider s čerstvou tvárou.
Okamžité hlasovanie nazval po katastrofálnej porážke krajnej pravice v júnových voľbách do Európskeho parlamentu s jediným cieľom: zastaviť kolísanie Francúzska do extrémov. Dosiahol pravý opak.
Druhá najväčšia európska ekonomika a jediná jadrová veľmoc EÚ je teraz bližšie než kedykoľvek predtým k tomu, aby po prvý raz zaviedla krajne pravicovú vládu, po tom, čo sa Národné zhromaždenie Marine Le Pen (RN) dostalo do dramatického vedenia v prvej etape hlasovanie.
Ak druhé kolo hlasovania 7. júla prinesie parlamentnú väčšinu pre Národné zhromaždenie – a prognózy naznačujú, že je to možné – Francúzsko sa ocitne v neprebádaných vodách: Krajina by bola riadená, aspoň čiastočne, politikmi, ktorí by ich mená sympatizovali s Vladimir Putin prisľúbil, že rozbije Európsku úniu, povedie vojnu proti migrácii a vystúpi z NATO.
Hoci Le Penovej strana zmiernila niektoré zo svojich ostrejších pozícií, zostáva hlboko skeptická voči západným mainstreamovým politickým pozíciám. Víťazstvo v týchto voľbách by výrazne zvýšilo jej šance na víťazstvo vo francúzskom predsedníctve v roku 2027.
„Môžeme s prehľadom povedať, že detoxikácia Národného zhromaždenia sa dostáva do záverečnej fázy,“ povedal Bruno Cautrès, politický analytik z inštitútov Sciences Po.
Trikrát za sebou vyhrali európske voľby a Marine Le Penová sa dvakrát dostala do druhého kola prezidentských volieb; ak vyhrajú vo Francúzsku druhé najdôležitejšie voľby [parlamentné voľby], stanú sa mainstreamom, dodal.
Podľa konečných výsledkov zverejnených ministerstvom vnútra sa výsledky Le Penovej strany dostali na dosah moci, keď v prvom kole získala 29,5 percenta hlasov. Inštitút pre prieskum verejnej mienky Ipsos v nedeľu odhadol, že krajná pravica by mohla získať 230 až 280 kresiel v 577-člennom Národnom zhromaždení.
Macronova koalícia Ensemble skončila na treťom mieste s 20 percentami hlasov, za ľavicovou alianciou Nový ľudový front s 28 percentami hlasov, podľa výsledkov zverejnených francúzskym ministerstvom vnútra.
Keďže hranica na získanie absolútnej väčšiny v parlamente je 289 kresiel, krajná pravica môže byť dokonca schopná zostaviť vládu už o týždeň, pričom jej premiérom bude 28-ročný prezident National Rally Jordan Bardella .
Otázkou teraz je, či to môže zastaviť čokoľvek alebo ktokoľvek.
Ako blízko sa Le Penová dostane k absolútnej väčšine závisí od toho, ako ostatné strany a Macron zareagujú na jej výrazné víťazstvo. Odložia svoje rozdiely bokom a spoja sa, aby porazili krajnú pravicu?
Parlamentné voľby sú zložitým dvojkolovým procesom, v ktorom dvaja kandidáti, ktorí získajú v prvom kole najviac hlasov, postupujú do druhého kola. Ale v týchto kľúčových voľbách bola účasť vysoká, čo znamenalo, že v odhadovaných 315 volebných obvodoch sa do druhého kola kvalifikoval aj tretí kandidát, často niekto z Macronovej koalície „Ensemble“.
Macronovi spojenci v nedeľu večer riešili, čo robiť.
Protesty v Paríži
V polovici z 577 francúzskych volebných obvodov boli vylúčení kandidáti do súborov. Macronov centristický parlamentný klub sa má zmenšiť z 250 zákonodarcov na menej ako 100 v Národnom zhromaždení. Teraz jeho centristickí spojenci čelia obrovskému tlaku, aby v mnohých oblastiach odstúpili z pretekov a radili svojim priaznivcom, aby v snahe poraziť Le Penovú hlasovali za ľavicovú alianciu, ktorá zahŕňa krajne ľavicových radikálov.
Po zverejnení počiatočných projekcií sa tisíce francúzskych občanov zišli na námestí Place de la République v Paríži, aby protestovali proti krajnej pravici . Scény pripomínali protesty proti Jean-Marie Le Penovi, otcovi Marine, ktorý sa v roku 2002 kvalifikoval do druhého kola prezidentských volieb ako kandidát strany vtedy známej ako Národný front.
Vtedy sa strany a voliči spojili proti krajnej pravici a odložili svoje rozdiely bokom, aby porazili extrémneho kandidáta v rámci politiky známej ako cordon sanitaire . Európska politika sa však za posledné dve desaťročia dramaticky zmenila.
Krajne ľavicová strana France Unbowed a jej vodca Jean-Luc Mélenchon sa po roku strávenom bojmi v Národnom zhromaždení ukázali ako pravdepodobne ešte väčší nepriateľ centristov ako Le Penová.
Sám Macron strávil veľkú časť tejto kampane tým, že kritizoval politiku ľavicovej aliancie Nový ľudový front, ktorá zahŕňa krajnú ľavicu, ako „grotesknú“ a deštruktívnu pre Francúzsko.
Macronov premiér Gabriel Attal vo svojom prejave pár hodín po porážke zdôraznil túto myšlienku: Vyzval, aby sa „Národnému frontu nehlasovalo“, ale naznačil, že kandidáti patriaci do Macronovej koalície by sa mali vzdať len v prípadoch, keď kandidát z „republikánskych síl“ mal lepšiu pozíciu na víťazstvo – možno s vylúčením kandidátov France Unbowed.
Najjasnejším znakom prelomenia sanitárneho kordónu bol Macronov spojenec a bývalý premiér Edouard Philippe, ktorý výslovne vyzval voličov, aby sa postavili proti Národnému zhromaždeniu a France Unbowed.
„Keďže ľavica urobila z Macrona svojho veľkého protivníka a Mélenchon a Macron strávili mesiace bojom v obrovskej politickej bitke, je ťažké resuscitovať kordón sanitár ,“ povedal Bruno Jeanbart, prieskumník verejnej mienky z OpinionWay. “Tiež nevieme, či to bude mať vplyv na voličov.” Jeanbart dodal, že centristickí voliči sa často zdržia hlasovania, keď dostanú na výber medzi krajnou ľavicou a krajnou pravicou.
Utorkový termín
Kandidáti, ktorí sa kvalifikovali do druhého kola hlasovania, sa majú do utorka večera rozhodnúť, či zo súboja odstúpia alebo budú pokračovať v boji. V nedeľu večer sa zdalo, že v mnohých volebných obvodoch sa tretí najlepšie umiestnený kandidát stiahol, aby pomohol súperovi poraziť Národnú rely.
To znamená, že odhady kresiel pre krajnú pravicu boli „už neaktuálne“, pretože boli založené na druhokolových výberových konaniach predtým, ako kandidáti začali odstúpiť, uviedol Brice Teinturier, riaditeľ inštitútu Ipsos pre prieskum verejnej mienky, ktorý hovoril na BFMTV.
Národné zhromaždenie vyhlásilo, že sa nepokúsi zostaviť vládu, ak nezíska absolútnu väčšinu v parlamente.
V nedeľu Le Penová trvala na tom, že Bardella sa stane premiérom len vtedy, ak bude mať Národné zhromaždenie podporu parlamentu. Francúzsky prezident tradične nominuje premiéra z najväčšej parlamentnej skupiny v Národnom zhromaždení.
Bez jasnej väčšiny tu vždy budú staré feudalizmy, úmyselná zotrvačnosť a politické manévrovanie, ktoré zničia skutočnú alternatívu, ktorú krajina potrebuje, povedala Le Penová počas kampane vo východnom meste Hénin-Beaumont.
Na dosiahnutie absolútnej väčšiny by Le Penová musela uzavrieť dohodu s poslancami z konzervatívnej strany Les Républicains. Ale Le Penovej predvolebné spojenectvo s lídrom Les Républicains Ericom Ciottim vyvolalo prudký odpor zo strany straníckych ťažkých váh .
Ak voľby prinesú visiaci parlament, Macronovmu politickému projektu môže trvať o niečo dlhšie, kým zomrie.
/ skspravy.sk /
Príspevok Macron už skončil. Môže niekto zastaviť Le Penovú? je zobrazený ako prvý na .
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.