Maďarsko vetovalo závery samitu Únie k vojenskej pomoci Ukrajine, Fico dostal do textu tranzit plynu

Maďarský premiér Viktor Orbán vetoval závery štvrtkového mimoriadneho summitu členských krajín Únie v Bruseli, ktoré sa týkali poskytovania vojenskej pomoci Ukrajine. Správa pochádza z agentúry DPA a magazínu Politico.
V návrhu vyhlásenia, ktorý podporilo zvyšných 26 krajín Únie vrátane Slovenska, sa potvrdzuje doterajší postoj Únie k vojne na Ukrajine, zdôrazňuje sa potreba spravodlivého a trvalého mieru a záväzok bloku pokračovať v pomoci Kyjevu vo všetkých podobách – vrátane vojenskej podpory.
Tlak na Rusko
Únia sa takisto zaväzuje zvyšovať tlak na Rusko aj prostredníctvom ďalších sankcií a posilnením presadzovania existujúcich opatrení s cieľom oslabiť schopnosť Moskvy pokračovať vo vedení agresívnej vojny, píše sa v texte.
Toto vyhlásenie zverejnila Európska rada na svojom webovom sídle ako záver svojho zasadnutia k Ukrajine, avšak s poznámkou, že ho „rozhodne podporilo“ 26 štátov. Zakrátko však toto vyhlásenie upravila, pričom odstránila zmienku, že ide o záver zasadnutia Európskej rady.
Médiá k tomu prinášali protichodné informácie. Ešte v čase, keď sa na webe Európskej rady písalo o návrhu k Ukrajine ako závere zasadnutia Európska rada, agentúra Belga s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa napísala, že tento text nebol zahrnutý do oficiálnych písomných záverov summitu, ale išlo o samostatný text.
Tranzit plynu
Ďalší diplomati však uviedli, že išlo skutočne o závery vyjadrené v troch bodoch, ktoré odkazujú na text o Ukrajine podporený spomínanými 26 štátmi.
Orbán v sobotu avizoval, že pri záveroch k Ukrajine využije veto. Predsedovi Európskej rady Antóniovi Costovi vtedy adresoval list, v ktorom sa okrem iného zmienil o „strategických rozdieloch v prístupe k Ukrajine“, pripomenula DPA.
Slovenský premiér Robert Fico pred odletom na stretnutie v Bruseli povedal, že závery takisto zablokuje, pokiaľ nebudú obsahovať zmienku o tom, že je potrebné „v súčinnosti Európskej komisie, Ukrajiny a Slovenska hľadať riešenie na obnovenie tranzitu plynu“.
„Európska rada vyzýva Komisiu, Slovensko a Ukrajinu, aby zintenzívnili úsilie o nájdenie uskutočniteľných riešení otázky tranzitu plynu, pričom zohľadnia obavy Slovenska,“ uvádza sa v texte. Otázke plynu sa Európska rada bude venovať na svojom ďalšom zasadnutí.
