Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Maďarský plán rozpoznávať tváre účastníkov Pride pochodov porušuje Akt o umelej inteligencii

Akt o umelej inteligencii mal chrániť Európanov pred tým, aby ich vlády monitorovali AI softvérom. Na dodržiavanie Aktu však majú dohliadať maďarské orgány, ktoré zneužitiam nemusia zabrániť.   Viktor Orbán chce v najnovšej novele maďarského zákona o ochrane detí používať systémy na rozpoznávanie tváre na účastníkov Pride pochodov. To však ide proti európskej legislatíve o umelej inteligencií. Maďarský […]
Menej ako 1 min. min.

Akt o umelej inteligencii mal chrániť Európanov pred tým, aby ich vlády monitorovali AI softvérom. Na dodržiavanie Aktu však majú dohliadať maďarské orgány, ktoré zneužitiam nemusia zabrániť.  

Viktor Orbán chce v najnovšej novele maďarského zákona o ochrane detí používať systémy na rozpoznávanie tváre na účastníkov Pride pochodov. To však ide proti európskej legislatíve o umelej inteligencií.

Maďarský parlament v utorok prijal zákon, ktorý zakazuje Pride pochody. Zákon tiež umožňuje polícii používať softvér na rozpoznávanie tvári na identifikáciu účastníkov. Účasť sa má trestať pokutou vo výške zhruba 500 eur.

Eurokomisárka pre rovnosť Hadja Lahbib napísala, že „Právo pokojne sa zhromažďovať je základným právom, ktoré treba presadzovať v celej Európskej únii. Stojíme na strane komunity LGBTQI – v Maďarsku a vo všetkých členských štátoch.“

Je teda pravdepodobné, že samotný zákaz pochodov vyústi v reakciu od európskej exekutívy. Aj pôvodný text maďarského zákona, ktorý má údajne chrániť mládež, no v praxi obmedzuje zobrazovanie LGBTI+ komunity v médiách a na verejnosti, čelí súdnemu konaniu na Súdnom dvore EÚ. Prvé výsledky sa očakávajú v júni, čo však už bude štyri roky po prijatí tohto zákona.

Problematické je však aj navrhnuté použitie umelej inteligencie v novele. EÚ má totiž Akt o umelej inteligencii, ktorý použitie takéhoto softvéru limituje iba na výnimočné okolnosti, ako je ohrozenie národnej bezpečnosti alebo terorizmus.

K žalobe na Maďarsko za homofóbny zákon sa pridal historický počet krajín. Slovensko v zozname chýba

Orbánovu vládu žaluje pätnásť krajín EÚ, Európska komisia aj europarlament. Súd bude prvýkrát rozhodovať, či zákonom porušila základné hodnoty EÚ ako také. Slovensko ani Česko sa k žalobe nepridalo.

Monitorovanie občanov je aktívne zakázané

Dr. Laura Caroli, ktorá pre Európsky parlament vyjednávala o pravidlách v oblasti umelej inteligencie, vysvetlila, že používanie rozpoznávania tváre na takýchto podujatiach je aktom „aktívne zakázané“. Účelom prijatých pravidiel bolo práve zabrániť vládam, aby podobný softvér zneužívali.

Podľa Caroli by šlo o porušenie pravidiel, aj keby sa Maďarsko snažilo argumentovať, že pochody ohrozujú národnú bezpečnosť, alebo sú prejavom terorizmu. Pravidlá o zakázaných postupoch v oblasti umelej inteligencie nadobudli účinnosť 2. februára.

Zákaz sprievodov hrdosti sa stretol s ostrou kritikou v Budapešti aj zahraničí. Europoslanec Daniel Freund, hlasný kritik vlády Viktora Orbána, rozhodnutie odsúdil a povedal, že „zrušenie práva na zhromažďovanie a presadzovanie tohto opatrenia pomocou softvéru na rozpoznávanie tváre znie ako niečo z Ruska alebo Číny.“

Freund dodal, že „Viktor Orbán už ani nepredstiera, že presadzuje demokratické hodnoty. EÚ musí reagovať na túto rýchlu autokratizáciu a prestať Orbánovmu režimu posielať európske peniaze“. Maďarsko má dnes väčšinu eurofondov aj plánu obnovy pozastavené za nedodržiavanie zásad právneho štátu.

Veto maďarskej prezidentky uspelo, nahlasovanie LGBTI+ rodín vypadlo zo zákona

Poslanci maďarského parlamentu v utorok po opätovnom prerokovaní schválili legislatívu zjednodušujúcu podávanie anonymných podnetov. Z právnej normy, ktorá rieši aj problém korupcie, však vypadla kritizovaná možnosť sťažnosti na dúhové rodiny. 

K zneužitiam môže dôjsť

Mimovládna organizácia Maďarský helsinský výbor uviedla, že táto novela „poruší právo na ochranu osobných údajov tých, ktorí sa zúčastňujú na podujatiach hrdosti, ale aj každého, koho podobu tváre polícia počas akcie zaznamená a na základe nej ho potom identifikuje“.

Podľa Caroli je implementácia Aktu o umelej inteligencii úlohou pre maďarské orgány na ochranu údajov. Ostatné členské štáty budú môcť vzniesť námietky, ak s implementáciou nebudú súhlasiť. Ani tento proces teda nebude fungovať preventívne a pravdepodobne ani nie rýchlo.

„Presadzovanie zákona o umelej inteligencii zo strany maďarských orgánov a orgánov iných členských štátov si vyžiada čas a medzitým môže, žiaľ, k týmto zneužitiam stále dochádzať,“ dodala.

Zákon ešte môže vetovať maďarský prezident. V minulosti tak urobila Katalin Novák ohľadom legislatívy, v rámci ktorej mali Maďari nahlasovať LGBTI+ rodiny. Novák však minulý rok odstúpila a nahradil ju Tamás Sulyok.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »