
Maďarský europoslanec, ktorého premiér Viktor Orbán vymenoval, aby vyšetroval údajné zasahovanie do maďarskej politiky zo zahraničia, sa tento týždeň zišiel so zástupcami administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Píše o tom agentúra Reuters, podľa ktorej to americkí predstavitelia považujú za snahu maďarského vládneho tábora získať ich pomoc proti Orbánovým domnelým nepriateľom pred parlamentnými voľbami.
Voľby v Maďarsku
Tie sa v Maďarsku budem konať budúci rok na jar a vážnym konkurentom Orbánovej strany Fidesz sa v nich zrejme stane zoskupenie TISZA Pétera Magyara.
Maďarská delegácia sa vo štvrtok v centrále Agentúry pre medzinárodný rozvoj stretla s ľuďmi menovanými Trumpom a chcela od nich informácie o zamestnancoch a partneroch agentúry v Maďarsku, povedal Reuters zdroj oboznámený s vecou.
Táto schôdzka podľa neho medzi niektorými americkými činiteľmi vyvolala obavy, že informácie o skupinách financovaných z amerických zdrojov, ktoré sa Maďari snažili získať, by mohli byť použité v rámci Orbánovho ťaženia proti nezávislým médiám a mimovládnym organizáciám. Americkí činitelia maďarskej delegácii tieto údaje odmietli poskytnúť.
Maďarský tím viedol András László, europoslanec za Orbánovu stranu Fidesz, ktorý bol v Maďarsku vo februári vymenovaný do funkcie komisára pre vyšetrovanie údajného zasahovania zo zahraničia.
V piatok agentúre Reuters povedal, že niektoré organizácie činné v Maďarsku, ktoré sú financované z prostriedkov USAID, „sú silne politického rázu a majú veľký dopad na politický život v Maďarsku“.
Reuters píše, že za predchádzajúcich amerických vlád USAID podporovala v rôznych krajinách sveta občiansku spoločnosť a nezávislé médiá s cieľom upevniť demokraciu.
Zasahovanie do politiky
Niektorí politici vrátane Orbána však tvrdia, že cieľom bolo zvrhnúť vlády, ktoré neboli spriaznené so Spojenými štátmi. Orbána, ktorý je pri moci od roku 2010, pre porušovanie demokratických princípov, slobodu médií alebo obmedzovanie práv ľudí z komunity LGBT+ kritizovali napríklad zástupcovia predchádzajúcej americkej administratívy vedenej demokratickým prezidentom Joom Bidenom. Orbán patrí ku spojencom súčasného republikánskeho prezidenta Trumpa.
Americké ministerstvo zahraničia konanie stretnutia maďarského politika so zástupcami USAID potvrdilo, píše Reuters. Rokovania sa podľa ministerstva uskutočnili na žiadosť maďarskej strany.
László povedal, že dostal za úlohu podeliť sa s Američanmi informáciami o tom, čo nazval zahraničným zasahovaním okolo maďarských parlamentných volieb v roku 2022.
Išlo podľa neho o to, aby zástupca Trumpovej administratívy požiadal o informácie „o rozsahu… a zámere“ americkej finančnej podpory pre organizácie pôsobiace v Maďarsku. Uviedol tiež, že jeho vyšetrovanie nie je zamerané proti rivalom Fideszu, ale na očistenie maďarskej politiky od zahraničných vplyvov.
Zdroj oboznámený s rokovaním povedal, že na štvrtkovej schôdzke americkí činitelia zdvorile odmietli poskytnúť informácie, o ktoré Maďari žiadali, a navrhli, aby sa šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó obrátil na svojho amerického náprotivka Marca Rubia a dohodli si formálne rokovania.
László podľa Reuters vysvetľoval, že chce zistiť, či peniaze rozdeľované v rámci programu USAID pre strednú Európu „neboli zneužité na politické účely a pre politický aktivizmus“.
Program sa začal v roku 2022 a sumou 35 miliónov dolárov (780,65 milióna korún) podporil demokratické inštitúcie a stabilitu nezávislých mimovládnych subjektov v krajinách, ako je Maďarsko, Česko, Bulharsko, Slovensko, Poľsko, Rumunsko a Slovinsko.
