Maďarský premiér Orbán je v Číne. S prezidentom Si Ťin-pchingom rokoval o urovnaní vojny na Ukrajine

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes pricestoval do Číny. Orbán to oznámil dnes skoro ráno na sociálnej sieti X. Čínske štátne médiá neskôr informovali, že maďarského politika prijal čínsky prezident Si Ťin-pching, píše agentúra AFP.
Minulý týždeň Orbán okrem iného rokoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským či ruskou hlavou štátu Vladimirom Putinom. Stalo sa tak krátko po tom, čo Maďarsko začalo predsedať Rade Európskej únie.
„Mierová misia ministerského predsedu Viktora Orbána pokračuje,“ uviedol k návšteve Číny Orbánov hovorca Bertalan Havasi. Za mierovú misiu Orbán podľa agentúry Reuters označil svoje cesty na Ukrajinu a do Ruska z minulého týždňa.
„Čína je kľúčovou mocnosťou pri vytváraní podmienok pre mier v rusko-ukrajinskej vojne,“ napísal Orbán na sieti X a dodal, že práve to bol dôvod, prečo sa stretol s čínskym prezidentom len dva mesiace po tom, ako Si Ťin-pching navštívil Budapešť.
Čínske štátne médiá dnes ráno informovali, že Orbána prijal čínsky prezident Si. Ďalšie detaily o pojednávaní neuviedla. Čínske ministerstvo zahraničných vecí pred schôdzkou uviedlo, že obaja politici budú rokovať o „záležitostiach vzájomného záujmu“.
„Veľmi oceňujeme vašu mierovú iniciatívu týkajúcu sa konfliktu v susedstve Maďarska,“ citovala Orbánovo vyhlásenie počas stretnutia s čínskym prezidentom maďarská štátna tlačová agentúra MTI. „Pre Maďarov je veľmi dôležité, že Čína sa usiluje o mier vo svete,“ dodal Orbán.
Maďarsko od prvého júla predsedá Rade Európskej únie. V súvislosti s tým šéf úniovej diplomacie Josep Borrell či niektorí lídri úniových krajín uviedli, že pre rokovania s Putinom nemal Orbán žiadny spoločný úniový mandát.
Maďarsko udržiava s Čínou dobré vzťahy a čínsky prezident Si navštívil Budapešť tento rok v máji. Obaja politici rokovali o prehĺbení ekonomických, obchodných, investičných a finančných vzťahov medzi oboma krajinami.
Čína udržiava úzke vzťahy s Ruskom aj po začatí invázie Ukrajiny vo februári roku 2022. Čína navyše čelí kritike niektorých západných štátov, že umožňuje dodávky niektorých tovarov a súčiastok, ktoré sú kľúčové pre ruský vojenský priemysel. Čína sa nezúčastnila júnového mierového samitu vo Švajčiarsku, na ktorý nebola pozvaná Moskva.
