Nastanou „šachy“ v politice bruselské i české? Potvrzuje se totiž to, o čem se dosud pouze spekulovalo. Je více než pravděpodobné, že dojde ke spojení dvou frakcí, které jsou v některých otázkách v opozici k Bruselu: frakce ECR a ID.
Bude to ovšem velmi vrtkavé spojenectví, neboť v některých názorech se obě frakce diametrálně liší.
Mají zcela jiné názory na Ukrajinu a její vyzbrojování, covidové otázky (covid pasy apod.), digitální identitu a některé další záležitosti.
V podstatě je spojují 3 hlavní témata, u kterých jsou v opozici vůči Bruselu: odpor k migrační politice EU, odpor ke Green Dealu a k LGBTQ agendě.
Otázka je, jak dalece toto spojení „vydýchají“ zejména některé strany z frakce ECR.
Pro takovou „zfialovělou“ ODS, která se tam objevila ještě v dobách, kdy razila Klausův odpor proti EU, to bude v této frakci zřejmě stopka a strana nakonec přejde k lidovcům, kde je zbytek slepence SPOLU.
Ve velké frakci by se totiž sešla s SPD a Trikolorou, což je samozřejmě nepřijatelné. Nicméně nyní se tímto uvolní ve velké frakci místo i pro další českou stranu, která nemá k EU zrovna blízko. Zda se takové šance některá strana chopí, ještě uvidíme.
Na druhou stranu – jak ukazují průzkumy – drtivá většina našinců se chystá volit kované eurohujery, kteří jsou ve svých frakcích příliš pevně usazeni, takže ve velké frakci zřejmě nebudeme mít dvě různé strany jako tomu bude v případě některých jiných zemí.
Podle propočtů by mělo jít o druhou nejsilnější frakci, která by měla mít dokonce dostatečnou sílu i pro případné zablokování některých bruselských nesmyslů.
Jako první asi před týdnem nabídla spojení obou frakcí Meloniová, která tvrdí, že si myslí, že je nutné zapomenout na rozdíly.
Krátce před eurovolbami, které se budou konat příští týden, francouzská vůdkyně RN Marine Le Penová vyzvala italskou premiérku Giorgii Meloniovou, aby spojila síly a vytvořila pravicovou superskupinu, která by vytvořila druhý největší blok stran v Evropském parlamentu.
Očekává se, že pravice si ve volbách ve dnech 6. a 9. června povede dobře, ale přetrvávají vážné pochybnosti o tom, které strany by byly schopny spolupracovat jako přeshraniční politická uskupení, protože mnoho národních stran je ostře rozděleno, zejména pokud jde o ruskou invazi na Ukrajinu.
Návrh Le Penové směrem k Meloniové je jednoduchý a mohl by se ukázat jako důležitý. V nedělním rozhovoru pro italské noviny Corriere della Sera řekla:
„Je čas se sjednotit, bylo by to opravdu užitečné. Pokud se nám to podaří, staneme se druhou největší skupinou v Evropském parlamentu. Myslím, že bychom si takovou příležitost neměli nechat ujít.“
K uvedené zprávě jen dodávám, že bude velmi záležet na konečném výsledku voleb a na tom, jak bude silný blok pod ID i pod ECR. Jisté je, že několik stran frakci opustí, očekávám to nejen u ODS, ale i v případě některých dalších fanaticky proukrajinských stran.
Oproti tomu by do sloučené frakce měl přibýt i Orbánův Fidesz nebo některé nové strany, které zatím nebyly v europarlamentu (např. Zemmourova Reconquista, která má dohodu s ECR).
Novinkou je však i poměrně silná portugalská Chega (ID) nebo některé v posledních letech nově vzniklé protibruselské strany z menších evropských zemí.
Lze také očekávat, že vznikne – ještě více vpravo – nová protibruselská frakce pod vedením z ID vyhozené AfD, která se sjednotí s menšími stranami z různých zemí Evropy, které byly dosud mezi nezařazenými.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.