6.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Rebeca Bolanos).
Triedenie odpadu je spôsob, ako môže každý z nás osobne prispieť k ochrane životného prostredia. Pri likvidácii skleneného odpadu sa oplatí na to myslieť. Poháre sa dajú recyklovať mnohokrát, čím sa ušetrí až 1 100 wattov energie naraz. To je toľko, koľko je potrebné na päťhodinové sledovanie televízie a 22-hodinovú prácu na počítači. Ak chcete tieto výhody skutočne dosiahnuť, zistite, čo zahŕňa správne separovanie skla, najmä pohárov.
Triedenie odpadu je spôsob, ako môže každý z nás osobne prispieť k ochrane životného prostredia.
Foto: shutterstock/Rebeca Bolanos
Kam vyhodiť špinavý zavárací pohár?
Znečistené poháre, t. j. tie, ktoré obsahujú zvyšky potravín, ale aj lepiace etikety, by sa mali vyhadzovať do kontajnera na sklo. Pred vyhodením je dobré ich vyprázdniť od väčších zvyškov, ale nie je potrebné ich dôkladne umývať. Počas procesu recyklácie skla sa všetky nečistoty a zvyšky mechanicky odstránia. Je dôležité, aby boli poháre prázdne, pretože plné nádoby môžu byť problémom vo fáze triedenia a spracovania odpadu.
Kde sa dajú zlikvidovať staré zaváraninové poháre?
Staré zaváraninové poháre, ak sú prázdne, môžete vyhodiť do kontajnera na sklo. Ak sú konzervy už pokazené a nie sú vhodné na konzumáciu, vyprázdnite pohár od obsahu skôr, ako ho vyhodíte do kontajnera. Poháre nie je potrebné dôkladne umývať – najdôležitejšie je, aby neobsahovali veľké množstvo zvyškov potravín.
Kam vyhodiť nádobu s majonézou?
Poháre na majonézu, podobne ako iné sklenené obaly na potraviny, by sa mali pred vyhodením do kontajnera na sklo vyprázdniť. Nie je potrebné dôkladné ručné umývanie alebo umývanie v umývačke riadu, ktoré spotrebúva čas, vodu a energiu. Nezabudnite, že počas recyklácie sa všetky nečistoty odstránia s veľkou precíznosťou.
Mali by sa poháre vyhadzovať aj s viečkami a etiketami?
Poháre môžete vyhodiť spolu s viečkami. Pred vyhodením ich nemusíte oddeľovať, pretože matice a iné kovové časti budú odstránené počas recyklácie skla. V procese recyklácie sa používajú rôzne technológie na účinné oddelenie kovov od skla. To isté platí pre papierové alebo fóliové etikety a zvyšky lepidla, na ktorom sú uložené.
Ako prebieha proces recyklácie skla?
Recyklácia skla je viacstupňový proces, ktorý umožňuje recyklovať použité sklenené obaly na nové výrobky. Prvým krokom je segregácia – po vložení nádoby do kontajnera na sklo sa jednotlivé druhy a farby skla od seba ešte oddelia. Až po prvotnej segregácii sa sklo rozbije na menšie kúsky, ktoré sa nazývajú črepy. Tento proces uľahčuje ďalšie čistenie a segregáciu materiálu (pomocou kovovej metódy). Nakoniec sa odstránia len nečistoty z vnútra pohárov a takto pripravené poháre sa pošlú na tavenie.
Recyklácia skla je viacstupňový proces, ktorý umožňuje recyklovať použité sklenené obaly na nové výrobky.
Foto: Súkromný archív
Dôležité pravidlá pri recyklácii skla
Na recykláciu je vhodné len obalové sklo – poháre, fľaše od potravín, konzerv a liekov.
Chemické sklo nie je vhodné na recykláciu – sklo, zrkadlá alebo sklenené figúrky by nemali patriť tam, kam patria poháre.
Poháre sú plne recyklovateľné, nemusíte z nich oddeľovať viečka ani etikety.
Pred vložením do recyklačného kontajnera by ste mali poháre vyprázdniť od ich obsahu – nie je potrebné ich dôkladne umývať.
Sklo sa umiestňuje do zeleného koša.
Pri vhadzovaní pohárov do kontajnera treba dávať pozor, aby ste ich nerozbili. Mali by sa uchovávať vcelku.
Správne triedenie skleneného odpadu umožňuje efektívne recyklovať použité obaly na nové výrobky, čo prispieva k šetreniu energie a prírodných zdrojov. Zodpovedným zaobchádzaním so skleneným odpadom prispievame k obnoveniu rovnováhy ekosystému. Naša starostlivosť o planétu bude ešte úplnejšia, keď budeme so znečistenými pohármi zaobchádzať spôsobom, ktorý sme predstavili vyššie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Odkladáte rozbité sklo alebo tanier do kontajnera na sklo? To je chyba!
The post Máte doma špinavé zaváracie poháre? Nie každý vie, čo s nimi appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.