Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Matica slovenská vyhlasuje rok 2025 za Rok zahraničných Slovákov

Matica slovenská, ktorá od svojho vzniku v roku 1863 nepretržite podporuje Slovákov v zahraničí, vyhlasuje rok 2025 za Rok zahraničných Slovákov. Tento významný počin si kladie za cieľ pripomenúť historické udalosti a osobnosti, ktoré formovali slovenské diaspóry po celom svete a výrazne ovplyvnili kultúrne, vedecké, umelecké či náboženské prostredie mimo hraníc Slovenska. Kontakty, podpora a […]
Menej ako 1 min. min.

Matica slovenská, ktorá od svojho vzniku v roku 1863 nepretržite podporuje Slovákov v zahraničí, vyhlasuje rok 2025 za Rok zahraničných Slovákov. Tento významný počin si kladie za cieľ pripomenúť historické udalosti a osobnosti, ktoré formovali slovenské diaspóry po celom svete a výrazne ovplyvnili kultúrne, vedecké, umelecké či náboženské prostredie mimo hraníc Slovenska.

Kontakty, podpora a spolupráca so zahraničnými Slovákmi patrí medzi ťažiskové oblasti v činnosti našej najstaršej národnej kultúrnej ustanovizne, čo dokazuje zriadenie špecializovaného Ústavu pre zahraničných Slovákov, resp. Krajanského múzea Matice slovenskej. V roku 2025 si pripomíname jubileá významných krajanských osobností, ako boli Jozef Podhradský (1823 – 1915), Peter Tvrdý (1850 – 1935), Štefan Furdek (1855 – 1915), Vladimír Krivoš (1865 – 1942), Hana Gregorová (1885 – 1958), Zuzka Medveďová (1897 – 1985), Rudolf Dilong (1905 – 1986), Jozef Lettrich (1905 – 1969), Cyprián Majerník (1909 – 1945), Jozef A. Mikuš (1909 – 2005), Ján Sirácky (1925 – 1998) a Štefan Vrablec (1925 – 2017), ktoré boli výraznými predstaviteľmi slovenského i krajanského kultúrnopolitického, vedeckého, umeleckého a náboženského života. Z tohto dôvodu výbor Matice slovenskej vyhlasuje rok 2025 za Rok zahraničných Slovákov.

V rámci neho si na matičnej pôde budeme pripomínať významné historické udalosti a osobnosti, ktoré sú jubilejne spojené s krajanským životom a slovenskými diaspórami vo svete. Z udalostí možno spomenúť dopad, ohlas a následky zatvorenia Matice slovenskej roku 1875, v rámci prvého zahraničného odboja počas veľkej vojny roku 1915 prijatie Clevelandskej dohody, skončenie druhej svetovej vojny roku 1945 a roku 1960 smrť správcu Matice slovenskej a zakladateľa Zahraničnej Matice slovenskej Jozefa Cígera Hronského, ktorý bol už v rokoch 1935 a 1936 vedúcim matičnej delegácie na pamätnej ceste za americkými Slovákmi.

Slováci sa ako novodobý národ formovali v procese národného obrodenia a zjednotenia od konca 18. do polovice 19. storočia v národnostne i sociálne nežičlivých podmienkach súvekého Uhorského kráľovstva a habsburskej monarchie. Už v tomto období časť slovenského národa najmä z hornatých vidieckych oblastí severného Slovenska sa po skončení tureckej expanzie sťahuje, kolonizuje a dodnes žije na Dolnej zemi na území súčasného Maďarska, Rumunska, Srbska a Chorvátska, kde si mnohé tieto krajanské komunity zachovali slovenčinu ako materský jazyk, slovenskú kultúru a tradície.

Matica slovenská už počas obdobia svojej prvej existencie v rokoch 1863 až 1875 udržiavala prostredníctvom svojich jednateľov styky s dolnozemskými Slovákmi, ktorí žili v Banáte, Báčke, na Vojenskej hranici, vo Vojvodine a v Chorvátsku, ale aj v rakúskej časti habsburskej monarchie, predovšetkým v krajinách Českého kráľovstva, osobitne v Prahe. Po rakúsko-maďarskom vyrovnaní od roku 1867 hlavný vysťahovalecký prúd zo Slovenska smeroval do USA, pričom išlo o sociálnu emigráciu, keď Slováci ako robotníci a farmári po desať tisícoch opúšťali starú vlasť a prechodne žili alebo sa natrvalo usadili v Novom svete. Za americkými Slovákmi prichádzala národne uvedomelá inteligencia z radov duchovenstva, ktorá tu organizovala krajanský nábožensko-kultúrny život a zakladala spolky vrátane Matice slovenskej v Amerike. V tomto smere osobitne vynikal rímskokatolícky kňaz Štefan Furdek (1855 – 1915), zakladateľ strešnej organizácie Slovenská liga v Amerike. Štefana Furdeka nazývali „prezident amerických Slovákov“. Slovenská inteligencia z dôvodov národnostného prenasledovania v Uhorsku emigrovala aj do cárskeho Ruska, kde pôsobili renomovaní jazykovedci Peter Tvrdý (1850 – 1935) a Vladimír Krivoš (1865 – 1942).

V 20. storočí veľké vysťahovalecké vlny zo Slovenska ako sociálne motivovaná emigrácia naďalej odchádzali napriek vzniku Československej republiky v medzivojnovom období do USA, Kanady, Argentíny, Francúzska a štátov Beneluxu. Z politických dôvodov v rokoch 1945, 1948 a 1968 a po roku 1989 opäť za prácou tisíce Slovákov odišlo do všetkých kútov sveta, najviac do Česka, Rakúska, Nemecka, Veľkej Británie, Írska a iných krajín, kde posilnili staršie alebo vytvorili nové slovenské vysťahovalecké komunity.

Vyhlásením Roku zahraničných Slovákov Matica slovenská zdôrazňuje svoj záväzok prehlbovať vzťahy s krajanmi a uchovávať národné dedičstvo aj mimo hraníc Slovenska. Rok 2025 bude príležitosťou na reflexiu spoločnej histórie a na posilnenie kultúrnych väzieb so slovenskými komunitami roztrúsenými po celom svete.

Informačné ústredie Matice slovenskej

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »