Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

McGonagallová, dívčí idol i ruský opozičník. V roce 2024 svět ztratil řadu ikon a legend

Herci a herečky Carl Weathers Ve věku 76 let opustil v únoru tento svět Carl Weathers, herec, který se proslavil především rolí Apolla Creeda v legendární sérii Rocky. Tato role mu zajistila místo v hollywoodském povědomí a stala se základem jeho kariéry. Weathers však nebyl jen hvězdou v akčních filmech, jako je Predátor s Arnoldem Schwarzeneggerem nebo Rivalové s Adamem […]
Menej ako 1 min. min.

Herci a herečky

  • Carl Weathers

Ve věku 76 let opustil v únoru tento svět Carl Weathers, herec, který se proslavil především rolí Apolla Creeda v legendární sérii Rocky. Tato role mu zajistila místo v hollywoodském povědomí a stala se základem jeho kariéry. Weathers však nebyl jen hvězdou v akčních filmech, jako je Predátor s Arnoldem Schwarzeneggerem nebo Rivalové s Adamem Sandlerem, ale stal se také známým v komediích a dalších žánrech. Naposledy se objevil v hitu společnosti Disney+ Mandalorian, kde zářil ve všech třech sériích co by vůdce cechu lovců odměn Greef Karga.

  • Louis Gossett Jr.

Ve věku 87 let zemřel na konci března herec Louis Gossett Jr., známý především svou oscarovou rolí v dramatu Důstojník a džentlmen z roku 1982. Díky filmu se stal prvním afroamerickým hercem, který získal Oscara za nejlepší výkon ve vedlejší roli. Kromě tohoto prestižního ocenění obdržel i cenu Emmy za roli Šumaře v minisérii Kořeny z 70. let, která se stala televizní senzací a sledovalo ji více než 100 milionů diváků. Gossett Jr. se proslavil nejen filmovými a televizními rolemi, ale i jako aktivista proti rasismu, když v roce 2006 založil neziskovou organizaci Eracism Foundation.

  • Bernard Hill

Anglický herec Bernard Hill, který zemřel v květnu ve věku 79 let, se nesmazatelně zapsal do filmové historie díky nezapomenutelným rolím, zejména jako král Théoden v Pánu prstenů a kapitán v Titanicu. Kromě těchto rolí se objevil i v britském seriálu Boys from the Blackstuff. Čeští fanoušci ho mohli vidět i na pražském Comic Conu.

  • Donald Sutherland

Herec Donald Sutherland opustil tento svět v červnu ve věku 88 let. Během více než šedesátileté kariéry natočil přes 170 filmů a seriálů, přičemž se proslavil jak rolemi padouchů, tak citlivých a komplexních postav. Mezinárodní slávu mu přinesl válečný satirický snímek MASH (1970), kde ztvárnil rebelského chirurga Hawkeyho Pierce. Mezi jeho další ikonické role patří hororový thriller Teď se nedívej (1973), Felliniho Casanova (1976) či sci-fi Invaze zlodějů těl (1978). Později zaujal mladší generaci jako prezident Snow v sérii Hunger Games. Přestože nikdy nezískal Oscara, v roce 2017 mu byla udělena čestná cena za celoživotní přínos filmu.

ČTĚTE TAKÉ: Upadl jsem na několik týdnů do kómatu, šokoval Jamie Foxx. Ven vyplavaly šílené detaily

  • Shelley Duvallová

Ve věku 75 let zesnula letos v červenci také Shelley Duvallová, herečka známá především svou nezapomenutelnou rolí Wendy Torranceové ve filmu Osvícení (The Shining), kde hrála po boku Jacka Nicholsona. Duvallová, která se proslavila nejen tímto kultovním hororem Stanleyho Kubricka, ale i četnými spoluprácemi s režisérem Robertem Altmanem, zemřela v texaském Blancu. Podle informací z jejího okolí byly příčinou úmrtí herečky komplikace spojené s cukrovkou.

  • Shannen Dohertyová

Shannen Dohertyová, herečka známá především svou rolí Brendy Walshové v kultovním seriálu Beverly Hills 90210, zemřela 13. července ve věku 53 let po dlouhém boji s rakovinou. Její postava ze seriálu ji sice proslavila, ale její kariéra byla poznamenána i řadou kontroverzí, včetně problémů s kolegy a producenty, což vedlo k jejímu předčasnému odchodu po čtyřech sériích. Dohertyová se objevila také v seriálu Čarodějky, ale i tam její působení skončilo předčasně z podobných důvodů.

V roce 2015 oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina prsu, s kterou bojovala s velkou odvahou. V roce 2023 se nemoc rozšířila do mozku a kostí. I přesto zůstala silná a inspirativní pro mnohé, kteří ji sledovali nejen na obrazovkách, ale i v jejím osobním životě. Byla třikrát vdaná, naposledy za fotografa Kurta Iswarienka.

  • Alain Delon

Alain Delon, ikona francouzské i světové kinematografie, zemřel v srpnu ve věku 88 let ve svém domě v Douchy, obklopen rodinou. Jeho odchod zarmoutil milióny fanoušků, kteří obdivovali jeho šarm, charisma a jedinečný herecký talent. Delon se proslavil rolemi ve filmech jako Rocco a jeho bratřiSamuraj nebo Gepard, které se dnes řadí k pokladům světové kinematografie. Jeho mužný vzhled a hluboké modré oči z něj udělaly jeden z největších sexuálních symbolů 60. let. Přestože byl obdivován pro své ztvárnění tvrdých a osamělých mužů, jeho postavy často nesly hlubokou lidskost a vnitřní konflikty.

Delonova kariéra byla provázena i bouřlivým soukromým životem a ostrými názory, které z něj činily kontroverzní osobnost. Proslavil se svými vztahy s významnými ženami, jako byly Romy Schneiderová nebo Mireille Darcová, i politicky nekorektními výroky, v nichž ostře kritizoval současnou společnost. „Život už mi moc nepřináší. Všechno je falešné, počítají se jen peníze,“ řekl v rozhovoru v roce 2018. Delon však zanechal nesmazatelný odkaz. Jeho více než šedesátiletá kariéra zahrnovala téměř stovku filmů a řadu ocenění, včetně Césara za roli ve filmu Náš příběh (1984) a Zlaté palmy za celoživotní dílo.

  • Gena Rowlandsová

Gena Rowlandsová, herečka proslulá především díky spolupráci se svým manželem Johnem Cassavetem, se zapsala do filmové historie rolí ve snímcích jako Žena pod vlivemMinnie a Moskowitz a Gloria. Za své výkony ve filmech, které často zkoumaly složité postavy a vztahy, byla dvakrát nominována na Oscara a získala dvě ceny Zlatý glóbus.

Později hrála i ve filmech svého syna Nicka Cassavetese, například v Zápisníku jedné lásky. Kromě toho se objevila v projektech renomovaných režisérů jako Woody Allen a Jim Jarmusch. Rowlandsová, která zemřela v polovině srpna ve věku 93 let, byla ceněna nejen za svůj talent, ale i za schopnost vnášet do svých rolí neuvěřitelnou sílu a křehkost zároveň.

  • James Earl Jones

Ve věku 93 let zemřel na začátku září herec James Earl Jones, který namluvil postavu Darth Vadera ve filmové sérii Star Wars a lva Mufasa z Lvího krále. Jeho hluboký a charismatický hlas se stal ikonickým nejen ve filmu, ale i v mediálním světě, když propůjčil svou intonaci známému sloganu „This is CNN“.

  • Maggie Smithová

Maggie Smithová, jedna z nejvýraznějších britských hereček, zemřela v září ve věku 89 let. Její kariéra, trvající více než šedesát let, zahrnovala desítky nezapomenutelných rolí ve filmu i divadle. Za svůj talent získala dva Oscary – za hlavní roli ve filmu Nejlepší léta slečny Jean Brodieové (1969) a vedlejší roli ve snímku Apartmá v Kalifornii (1978). Vedle filmových úspěchů proslula i na divadelní scéně, kde jako členka National Theatre pod vedením Laurence Oliviera excelovala zejména v Shakespearových hrách, například jako Desdemona v Othellovi.

Mnoho diváků si ji však pamatuje především díky roli profesorky Minervy McGonagallové v sérii Harry Potter. Další významnou postavou byla hraběnka Violet Crawleyová v seriálu Panství Downton, za kterou získala několik cen Emmy. Smithová také zaujala ve filmech jako Smrt na Nilu nebo Dáma v dodávce. Její herecký styl, kombinující sarkasmus, eleganci a hluboké pochopení postav, ji řadil mezi nejuznávanější herečky své generace.

Hudebníci a hudebnice

  • Quincy Jones

Ve věku 91 let opustil tento svět také legendární americký hudebník, skladatel a producent Quincy Jones, držitel 28 cen Grammy. Jones, který se proslavil nejen svou úspěšnou kariérou trumpetisty, ale i spoluprací s ikonami jako Michael Jackson, Frank Sinatra či Ray Charles, zemřel obklopen rodinou ve svém domě v Los Angeles.

Jones také významně přispěl k humanitárním projektům, jako byl singl We Are the World, který pomohl obětem hladomoru v Africe. Během své kariéry komponoval hudbu pro více než 30 filmů, získal dva čestné Oscary a stal se prvním černošským hudebním režisérem na slavnostním předávání Oscarů v roce 1971.

  • Toby Keith

Zákeřná nemoc připravila na začátku února o život legendárního zpěváka Tobyho Keitha. Keith, jenž oznámil svůj boj s rakovinou v roce 2021, zůstává v paměti fanoušků díky svým hitům jako Who’s Your Daddy nebo Made in America. Během své více než třicetileté kariéry prodal více než 40 milionů desek a získal srdce milionů posluchačů po celém světě.

  • Eric Carmen

Ve věku 74 let opustil tento svět zpěvák a skladatel Eric Carmen. Svou kariéru odstartoval v 70. letech jako člen kapely Raspberries, která svým stylem odkazovala na hudební vlnu britské invaze. Po rozpadu kapely se vydal na sólovou dráhu a rychle dosáhl globálního úspěchu. Jeho písně jako All By Myself či Hungry Eyes ze soundtracku k legendárnímu filmu Hříšný tanec se zapsaly do hudební historie.

  • Francoise Hardyová

V červnu svět přišel o jednu z nejvýznamnějších osobností francouzské hudby a módy. Francoise Hardyová, zpěvačka, herečka a modelka, podlehla ve věku 80 let dlouhému boji s rakovinou, který trval dvě desetiletí. Hardyová se nesmazatelně zapsala do historie francouzského šansonu hitem Tous les Garcons et les Filles (Všichni chlapci a děvčata), kterého se prodalo více než dva miliony kopií. Díky svému křišťálově čistému hlasu, melancholickým baladám a nenucené eleganci se stala hudební i módní ikonou své doby. Inspiraci v ní nacházely osobnosti jako Mick Jagger či Bob Dylan, který jí věnoval báseň, a David Bowie. Hardyová byla jedinou Francouzkou, která se dostala na prestižní seznam nejlepších zpěváků všech dob časopisu Rolling Stone.

  • Chino XL

Hudební svět přišel na konci července o jednu ze svých nejvýraznějších osobností. Rapper a herec Chino XL, vlastním jménem Derek Keith Barbosa, zemřel ve věku 50 let. Byl známý svou brilantní lyrikou, ostrými texty a nekompromisním sociálním komentářem. Debutové album Here to Save You All z roku 1996 katapultovalo jeho kariéru a upevnilo jeho pověst jednoho z nejrespektovanějších textařů. Během své kariéry spolupracoval s významnými jmény, jako jsou Rakim či Stu Bangas. Vedle hudby se věnoval i herectví, například v seriálech Kriminálka Miami Mladí a neklidní.

  • Kris Kristofferson

Ve věku 88 let zemřel na konci září legendární zpěvák, skladatel a herec Kris Kristofferson. Rodák z Brownsville v Texasu patřil mezi nejvlivnější postavy americké country hudby. Během své kariéry získal několik cen Grammy a jeho písně, včetně megahitu Me and Bobby McGee, nahrálo více než 450 interpretů. Kristofferson měl vztah s Janis Joplin, která píseň proslavila, a jeho průlomové album Kristofferson z něj udělalo hudební ikonu. Byl také blízkým spolupracovníkem Johnnyho Cashe, pro nějž napsal skladbu Sunday Morning Coming Down.

  • Jack Jones

Ve věku 86 let zemřel také legendární americký zpěvák Jack Jones, jeden z nejvýraznějších hlasů své generace. Držitel dvou cen Grammy, často označovaný za nástupce Franka Sinatry, prohrál dvouletý boj s rakovinou. Během své sedmdesátileté kariéry vydal více než 50 alb a zanechal hlubokou stopu v hudebním světě. Proslavil se především díky ústředním písním k seriálu The Love Boat a filmu Wives and Lovers.

  • Liam Payne

Hudební svět přišel v říjnu i o britského zpěváka Liama Paynea, který tragicky zemřel při pádu z balkonu hotelu v Buenos Aires. Bylo mu pouhých 31 let. Payne se nejvíce proslavil jako bývalý člen kapely One Direction. Po rozpuštění skupiny pokračoval v sólové kariéře, kde bodoval s písní Strip That Down. Jeho smrt zasáhla miliony fanoušků po celém světě.

  • Paul Di’Anno

Ve věku 66 let zemřel Paul Di’Anno (vlastním jménem Paul Andrews), první zpěvák ikonické heavymetalové kapely Iron Maiden. Di’Anno, který s kapelou nahrál přelomová alba Iron Maiden a Killers, zásadně ovlivnil začátky britského heavy metalu. Po odchodu z Iron Maiden v roce 1981 se věnoval dlouhé sólové kariéře a spolupracoval s dalšími kapelami, jako Battlezone a Killers. V posledních letech ho trápily vážné zdravotní problémy, které ho omezovaly při vystupování, ale ani na invalidním vozíku nezanevřel na hudbu a pokračoval v koncertování​ až do své smrti.

Umělci a umělkyně

  • Roberto Cavalli

Módní návrhář Roberto Cavalli, legenda světové módy, zemřel v polovině dubna ve věku 83 let. Cavalliho unikátní výstřední styl a kreativní potisky inspirované přírodou ho proslavily po celém světě, a to především díky jeho spolupráci s filmovými hvězdami, jakými byly Brigitte Bardotová a Sophia Lorenová. Jeho práce si později získala i mladší generace celebrit, včetně Kim Kardashianové, Jennifer Lopezové a Lady Gaga.

  • Iris Apfelová

Ve věku 102 let se rozloučila se světem také módní ikona Iris Apfelová. Její kariéra byla rozmanitá – od práce v módním časopise Women’s Wear Daily až po společnost Old World Weavers, kterou založila se svým manželem Carlem. Její styl byl charakteristický kombinováním různých textur, barev a vzorů a neustálým mícháním luxusního a běžného oblečení. Ve svých 90. letech se stala modelkou a zúčastnila se kampaní pro významné značky. V roce 2018 získala čestné místo v historii, když byla nejstarší ženou, jejíž podobizna se objevila na panence Barbie. Její život a tvorba byly zachyceny v dokumentárním filmu Iris z roku 2014, který ukázal její neúnavný přístup k životu a práci.

  • Barbara Taylor Bradfordová

Ve věku 91 let zemřela spisovatelka Barbara Taylor Bradfordová, autorka bestselleru A Woman of Substance (Zámožná žena), kterého se prodalo více než 30 milionů výtisků, a který byl adaptován do televizního seriálu. Její romány, zaměřující se na silné ženské postavy a jejich cestu k úspěchu, získaly širokou popularitu a ovlivnily miliony čtenářů.

Sportovci

  • Franz Beckenbauer

Ve věku 78 let zemřela na začátku roku jedna z nejvýraznějších osobností světového fotbalu – Franz Beckenbauer. Elegantní obránce s přezdívkou „Císař“ v dresu západoněmecké reprezentace vybojoval zlato na mistrovství světa 1974 a jako trenér přidal další triumf v roce 1990, což z něj učinilo jednoho z mála, kteří dosáhli tohoto úspěchu jako hráč i kouč. Beckenbauer dvakrát získal Zlatý míč a svými elegantními výkony na hřišti se stal legendou 70. let.

  • Willie Mays

Willie Mays, jedna z největších legend v historii baseballu, opustil tento svět ve věku 93 let. Během své úžasné kariéry, která trvala 23 sezon, si získal obdiv fanoušků i hráčů díky svým všestranným schopnostem – vynikal na pálce, v poli, v házení i běhu. Na svém kontě měl neuvěřitelných 660 homerunů, což jej svého času řadilo mezi nejlepší pálkaře všech dob. Kromě toho získal 12 Zlatých rukavic, což z něj udělalo jednoho z nejlepších obránců v historii.

  • Jerry West

Basketbalová legenda Jerry West, jehož silueta údajně inspirovala slavné logo NBA, zemřel ve věku 86 let. West, přezdívaný „Mr. Clutch“ díky své schopnosti rozhodovat klíčové momenty zápasů, zasvětil svou hráčskou kariéru Los Angeles Lakers, s nimiž v roce 1972 vybojoval titul. Byl jediným hráčem v historii, který získal ocenění pro nejužitečnějšího hráče finále, přestože jeho tým sérii nevyhrál. Čtrnáctkrát se zúčastnil utkání hvězd a v roce 1980 byl uveden do Síně slávy jako hráč.

Politici

  • Joe Lieberman

Joe Lieberman byl významnou osobností americké politiky, známý svou dlouhou kariérou v Senátu i schopností překračovat stranické linie. Rodák z Connecticutu působil v Senátu od roku 1989 do roku 2013 a byl kandidátem na viceprezidenta ve volbách roku 2000 po boku Ala Gorea. Lieberman si vysloužil respekt i kontroverze za svou nezávislost a ochotu kritizovat i vlastní Demokratickou stranu, například během skandálu prezidenta Clintona nebo podporou republikánského kandidáta Johna McCaina v roce 2008. Byl zastáncem progresivních témat, jako jsou práva homosexuálů či ochrana životního prostředí, ale také výrazným obhájcem tvrdé zahraniční politiky. Lieberman, jehož manželka Hadassah má české kořeny, byl známý jako stoupenec dialogu a spolupráce, což ocenil i český diplomat Michael Žantovský. Zesnul ve věku 82 let v New Yorku, následkem komplikací po pádu.

  • Alexej Navalnyj

Alexej Navalnyj, hlavní kritik režimu Vladimira Putina a ikona ruské opozice, zemřel v únoru ve věku 47 let ve vězeňské kolonii na Sibiři. Podle oficiálních zdrojů ztratil vědomí během procházky, přičemž lékařům se jej nepodařilo oživit. Navalnyj byl znám svou odvahou a odhodláním postavit se korupci a autoritářství v Rusku, a to i přes opakované hrozby, otravu nervově paralytickou látkou novičok a tvrdé podmínky ve vězení. Jeho boj proti Putinovu režimu inspiroval opozici doma i v zahraničí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Humor zhrubnul, říká syn Vladimíra Menšíka. Často jde jen o to říznout do živého

Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!

Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie

Translate »