Mesto Žiar nad Hronom pripravuje vybudovanie vodozádržných opatrení vo všetkých zriaďovateľských školách a v niekoľkých elokovaných pracoviskách MŠ. Projekt s rozpočtom takmer 700-tisíc eur je financovaný z nenávratného finančného príspevku Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky.
Ako informoval Igor Rozenberg, riaditeľ žiarskej eseročky Technické služby, ktorá bude mať realizáciu vodozádržných opatrení na starosti, ide o opatrenie na skvalitnenie životného prostredia. „Hlavne v letných mesiacoch, kedy eliminujeme negatívne účinky prehrievania zavlažovaním, respektíve odparovaním vody,“ dodal s tým, že realizácia bude prebiehať v materských školách a v základných školách v meste a začať by s ňou technické služby mali už čoskoro.
Projekt v hodnote takmer 700-tisíc eur, vrátane DPH, zahŕňa vybudovanie retenčných nádrží so vsakovacími objektmi, dažďové záhrady či zelené strechy. V Žiar nad Hronom budú vodozádržné opatrenia realizované na všetkých troch školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta (Jednotka, Dvojka, Štvorka) a v škôlkach na IBV (Rudenkova), pri plavárni (Dr. Janského) a za „Čínskym múrom“ (Rázusova).
Čo je cieľom inštalácie vodozádržných opatrení?
Ako ďalej vysvetlil Rozenberg, dažďová voda zo strechy je zvyčajne odvedená do mestskej kanalizácie. „V prípade dlhých slnečných dní by bolo lepšie, keby sme ju dokázali nejako zachytiť. Následne by odparovanie tejto vody, prípadne zavlažovanie okolia takto zachytenou vodou zlepšilo podmienky pre život na mieste, kde bola táto dažďová voda zachytená. Škôlky a školy sú nepochybne vhodným miestom pre realizáciu takýchto vodozádržných opatrení. V školách pôjde o zachytenie vody do vsakovacích objektov, retenčných nádrží a menších dažďových záhrad. V škôlkach to bude doplnené aj o zelené strechy,“ dodal s tým, že takéto opatrenia zároveň zlepšujú kvalitu životného prostredia, kedy zachytenú dažďovú vodu budú vedieť použiť nielen v areáli školy či škôlky, ale napríklad aj na polievanie záhonov či ciest v meste.
„Zachytenie vody pred jej odtokom do mestskej kanalizácie umožňuje jej použitie na udržiavanie dažďových záhrad. Poskytuje zásobu vody na polievanie z pripojovacieho miesta v blízkosti retenčnej nádrže, prípadne načerpanie vody do auto-cisterny na polievanie záhonov, ciest a chodníkov v meste,“ vysvetlil Rozenberg.
Vodozádržné opatrenia by našli využitie aj na štadióne alebo na plavárni
Čo sa týka chodu škôlok a škôl, obmedzenie prevádzky bude minimálne. „V školách sa budeme snažiť o realizáciu v maximálnom rozsahu počas letných prázdnin a v škôlkach pôjde o vymedzenie relatívne malého priestoru pre realizáciu, ktorý bude riadne oplotený a zabezpečený,“ vysvetlil riaditeľ technických služieb, ktorý by si podobné vodozádržné opatrenia vedel predstaviť aj na iných mestských objektoch.
„Vhodným miestom by napríklad mohol byť zimný štadión, alebo krytá plaváreň. Pôvodne sa o nich uvažovalo aj počas prípravy projektovej dokumentácie. A v zásade neexistujú obmedzenia ani pre iné objekty, až na tie finančné a niekde priestorové,“ dodal Rozenberg.
Ako vodozádržné opatrenia fungujú v praxi
Retenčné nádrže
Odvedenie dažďových vôd z jednotlivých objektov je zabezpečené z existujúcich dažďových odpadových potrubí, na päte odpadových potrubí je osadený lapač strešných splavenín, z lapačov je dažďová voda vedená v ležatej kanalizácii, ktorá je navrhnutá z kanalizačných rúr PVC, potrubie je zaústené do retenčných nádrží s objemom 6 500 litrov s filtračnou sadou. Súčasťou retenčných nádrží sú čerpadlá, ktoré umožňujú využívať zachytenú vodu na polievanie zelene v jednotlivých objektoch alebo na prečerpávanie za účelom polievania ulíc v meste v letných mesiacoch.
Vsakovacie objekty
Dažďové vody zo strechy objektov sú odvádzané vonkajšími odpadovými potrubiami. Na päte vonkajších odpadových potrubí sú osadené lapače strešných splavenín. Na vytvorenie vsakov sú navrhnuté vsakovacie bloky montované priamo na stavbe, ktoré budú umiestnené na základové dosky vsaku.
Dažďové záhrady
Dažďové záhrady sú technicky riešené ako drenážne jamy v hĺbke 800-1100 mm pod úrovňou terénu. Ich dno je vysypané 30 mm vrstvou lomovým lámaným kamenivom. Na ňom je uložená geotextília mocnosti 300 g/m2, na nej je pôdny substrát, vytvarovaný do terénnej depresie, ktorá má za úlohu zadržiavať ešte neinfiltrovanú dažďovú vodu. V pôde budú vysadené vodomilné rastliny, ktoré budú skrášľovať prostredie, zvlhčovať prostredie a napomáhať vsakovaniu vody.
Zelená strecha
Zeleň na strešných konštrukciách – je založená ako extenzívna strešná zeleň, kde sa počíta s inštaláciou hydroakumulačnej vrstvy z geotextílie, drenážnej akumulačnej rohože pre strešné záhrady s perforovanými nopmi výšky 80 mm a extenzívnym strešným substrátom. Vegetačné plochy striech sú striedané so „štrkovými poľami“ bez vegetácie. Výsadba vegetácie je navrhovaná tak, aby dosahovala celoročný efekt, a aby vyžadovala len minimum nutnej údržby. Zelené strechy budú mať priaznivý vplyv aj na teploty v budovách.
Projekt prispeje k zlepšeniu mikroklímy a skvalitneniu podzemnej vody
Účelom projektu je implementovať komplexný systém na zhromažďovanie, využitie a riadenie dažďovej vody s cieľom maximalizovať udržateľné využitie tohto zdroja vody a minimalizovať jeho negatívne environmentálne dôsledky. Výsledok projektu prispeje k zlepšeniu mikroklímy, k zníženiu zrážkovej vody odvádzanej do kanalizácie, k zlepšeniu a skvalitneniu podzemnej vody, k zníženiu CO2, k predchádzaniu povodniam z prívalových zrážok ako aj k celkovému rozvoju biodiverzity.
Dĺžka trvania projektu by od jeho začiatku mala trvať do 12 mesiacov. Realizáciu projektu, ako aj následnú starostlivosť oň budú mať na starosti spomínané Technické služby spol. s r. o. Ich činnosti budú pozostávať prevažne z čistenia lapačov strešných splavenín, pravidelnej kontroly, čistenia a výmeny filtračných sád a revízie vsakov, polievania dažďových záhrad a striech v extrémnych suchách, starostlivosť o flóru v dažďových záhradách.
Zachytené vody bude mesto Žiar nad Hronom prostredníctvom tejto spoločnosti sčasti využívať na polievanie ulíc a zelene v meste. Opatrenia budú pri správnej obsluhe dlhodobo plniť funkciu zachytávania vôd, ochladzovania prostredia, polievanie zelene a dotáciu podzemných vôd. Napriek skutočnosti, že ide o projekt ekologický a edukatívny, prínos bude aj ekonomický, pretože vody nebudú odvádzané kanalizáciou a mesto ušetrí náklady na stočné. Využitie zachytených zrážkových vôd bude mať najväčší prínos v súbehu s revitalizáciou zelene predovšetkým v centre mesta.
(šov)
Foto: Ilustračné.
