Od začátku roku zveřejnila redakce CNN Prima NEWS více než 40 sbírek, které spustila dárcovská platforma Znesnáze. Různorodé příběhy, které se týkaly dětí, zdravotně znevýhodněných, pozůstalých po nejrůznějších tragédiích a dalších potřebných, měly jedno společné: vždy bylo cílem dotyčným pomoci změnit jejich život, respektive jim ho ulehčit.
Mnohé ze sbírek, o nichž se mohli čtenáři CNN Prima NEWS dočíst na webu, jsou již ukončené – a řada z nich tím nejlepším způsobem: cílovou částku se podařilo naplnit.
ČTĚTE TAKÉ: Boj s časem i agresivním nádorem mozku. Naději Svátě dává nová léčba, děti prosí o pomoc
Za rok 2024 se díky mediální podpoře a spolupráci podařilo vybrat a následně předat 56 milionů korun. „Dobročinné sbírky jsou odrazem pospolitosti společnosti a důkazem, že jí osudy druhých nejsou lhostejné. Stejně tak vnímáme i CNN Prima NEWS a její čtenáře, diváky a příznivce, kteří nás po celý rok ujišťovali, jak vlídní a starostliví jsou,“ vzkázal ředitel a zakladatel dárcovské platformy Znesnáze Čestmír Horký.
Spolupráce funguje již pět let a nese ovoce, aspoň dle dostupných dat. „Za tu dobu nám CNN Prima NEWS pomohla přerozdělit téměř 470 000 000 korun. To je pro nás důkazem, že spojení dobré myšlenky, důvěryhodného partnera a ochotných dárců dokáže přinést ohromující výsledky,“ pokračoval Horký.
Příběhy, které pohladí na duši
O příběhu malého Oliverka se čtenáři CNN Prima NEWS poprvé dočetli letos v lednu – chlapce, který trpí nevyléčitelnou lámavostí kostí a jehož opustila maminka, vychovává otec Lukáš. Vzhledem k náročné péči o syna žádal o pomoc formou finančních darů, aby mohl pořídit speciální jídelní stoličku. A povedlo se. „Všem, kteří přispěli, bych chtěl moc poděkovat. Oli si konečně může bezpečně kreslit a jíst,“ vzkázal dojatý tatínek.
Lidem nebyl lhostejný ani osud Barbory, která má od 14 let ochrnutou polovinu obličeje. Finance ve sbírce vybírala na částečnou rekonstrukci obličeje, díky níž by se jí lépe komunikovalo. I v tomto případě se podařila cílová částka naplnit – finální suma dokonce tuto hranici lehce překročila.
V případě Karoliny, v té době 28leté mladé bojovnice, se sice nepodařilo na vytyčenou hodnotu dosáhnout, přesto se jí splnila všechna přání. Na jaře letošního roku se snažila prostřednictvím sbírky získat dostatek financí na pořízení nového asistenčního psa – první čtyřnohý pomocník, fenka Viky, vážně onemocněla, a nemohla tak naplňovat svou roli asistenta.
„Pejska mi nakonec proplatil úřad práce, u kterého jsem si zkoušela zažádat; žádosti nakonec bylo vyhověno. Z nasbíraných financí si pořídím kompenzační pomůcky, zvedací zařízení na elektrický vozík a počítač pro nevidomé. Všem dárcům, kteří mi pomohli, bych chtěla strašně moc poděkovat,“ vzkázala Karolina.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Přežil tragické vykolejení vlaku, nikdy už však neměl chodit. Dnes mladík dokazuje nemožné
S obrovským vděkem poslala vzkaz dárcům také maminka Radka, 28letého muže, který při narození vážil pouhých 900 gramů. V důsledku předčasného porodu ho trápí zdravotní postižení. V péči o něj mamince pomáhá automobil, který však dosluhoval, a tak prosila o pomoc při úhradě nového vozu. Cílovou částku se podařilo naplnit.
„Ze srdce děkuji i Radkovým jménem všem dárcům, kterým není jeho osud lhostejný a kteří nás finančně podpořili. Vážím si každé koruny, kterou jste nám přispěli a posunuli nás k cíli. Vaše pomoc pro nás je tak neocenitelná, že si to ani neumíme představit,“ napsala.
Toho nejkrásnějšího konce ve sbírce se dočkala i šestnáctiletá Klárka, kterou v polovině června srazil u školy v pražské Troji motorkář. Dívka bojovala o život. Navzdory všem nesnázím se snaží vracet do běžného života. Na rehabilitace a další nezbytné výdaje v její cestě k uzdravení se podařilo vybrat více než milion korun.
A stejně dopadla i sbírka pro třicetiletého Erika, který se snaží navzdory kombinovanému postižení žít jako ostatní. Lidé z Česka se mu skládali na uhrazení táborů a platby za asistenta. Nakonec se podařilo vybrat 142 procent z původní částky.
„Jak se leží v bublině, nebo vyjížďku na koni si Erik zažil na prvním táboře, který nyní probíhá, stejně jako sbírka. Nejen díky skvělým lidem, kteří akce organizují, ale i díky vám si Erik může užívat takové chvíle. Děkujeme za podporu,“ vzkázali nejbližší dárcům v polovině léta.
Naděje je vždycky
Také příběh Michala, který si ve 47 letech vyslechl, že trpí nemocí podobnou ALS, má alespoň částečně šťastný konec. Ve sbírce se podařilo vybrat dostatek financí na pořízení vytouženého odlehčeného invalidního vozíku.
„Lidem, kteří nám pomohli, bych za celou naši rodinu popřála krásné vánoční svátky, klid, pohodu, víru a naději, protože ta je vždycky a dokud je, pak je za co bojovat. Díky jejich pomoci má manžel Michal aktivní invalidní vozík a ještě nám zbyly finance na elektrickou bránu, takže se pohodlně dostane z vozíku do auta a sám bez cizí pomoci ven. Pocit soběstačnosti je pro něj k nezaplacení,“ líčila manželka Lucie ve vzkazu, který redakci zprostředkovala Znesnáze.
ČTĚTE TAKÉ: Vánoční zázrak. Fenku mu ukradli i s autem. Dny marného pátrání skončily dojemným shledáním
Pro čtenáře CNN Prima NEWS také přiblížila, co ji k nastartování sbírky vedlo. „Poté, co jsme provedli rekonstrukci bytu, jsme se ji rozhodli založit. Bylo toho najednou prostě moc, na co člověk potřeboval finance. Pro manžela bylo těžké požádat někoho o pomoc – je zvyklý postarat se o rodinu i včetně financí, jako správný chlap. Když vám ale do života vstoupí nemoc, trochu věci přehodnotíte. Dcera Míša, dnes patnáctiletá dívka, bojovala před deseti lety s akutní leukemií. V té době jsem se naučila požádat okolí o pomoc a nestydět se za to,“ zdůraznila.
Vzhledem k tomu, že rodina neví, co vzhledem k Michalově nemoci přinese zítřek, členové si užívají každého dne. „V lednu nás čeká opět stěhování na jeden až dva měsíce. Po zjištění manželovy diagnózy musíme předělat koupelnu a toaletu na bezbariérovou. Poté si snad již budeme užívat našeho společného domova v klidu a věřím, že dlouho i se stavem, v jakém momentálně manžel je,“ dodala s nadějí Lucie.
Tragédie, jenž semkly národ
Letos, těsně před Štědrým dnem, si Česká republika připomněla první výročí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Osudné chvíle, které měly za následek smrt čtrnácti lidí a více než dvě desítky zraněných, zároveň dokázaly celou společnost semknout.
Na pomoc pozůstalým a obětem se vybralo přes 88 milionů korun a přes 50 z nich již bylo vyplaceno. Více než sedm milionů, konkrétně 7 303 287 korun z celkové částky, se podařilo vybrat ve sbírce vyhlášené prostřednictvím platformy Znesnáze. Stejně tak platforma zveřejnila sbírku na pomoc pozůstalým obětí z Klánovického lesa, kde střelec z fakulty vraždil poprvé. Díky solidaritě lidí se podařilo vybrat více než 12 milionů korun.
V polovině září Českou republiku postihly ničivé povodně. Nejkritičtější byla situace v Moravskoslezském a Olomouckém kraji, kde byly vyhlášeny stavy nebezpečí. Ničivý živel tam bral střechy nad hlavou, ale také životy. Na pomoc postiženým vzniklo několik sbírek, jednu z nich zveřejnila také Znesnáze. Do pomoci se zapojily stovky lidí a podařilo se vybrat více než 700 tisíc na vybavení k odklízení škod a na zajištění základních potřeb obětí povodní.
Cena života? Dvacet milionů
V průběhu roku se mnohdy objeví také příběh někoho, kdo potřebuje k dosažení vytouženého cíle podporu podstatné části Čechů. Jedním z nich byl v roce 2024 roční Vilík, který trpí vzácným neurodegenerativním progresivním onemocněním přezdívaným SPG56. Jedinou nadějí ve zvrácení nepříznivé prognózy byla genová terapie až v Austrálii za 20 milionů korun.
Rodina se snažila finance získat různými prostředky, nakonec vznikla také sbírka na platformě Znesnáze. Díky zapojení řady celebrit, mediální podpoře a ochotě lidí se podařilo pro rodinu nemyslitelnou částku vybrat za neuvěřitelných deset dní.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Hasiči z celého Česka pomáhají kolegovi, který bojuje s ALS. Na jeho podporu založili sbírku
Brzy po vybrání cílové částky přišla dárcům ta nejlepší aktualita: z Austrálie dorazilo potvrzení, které může změnit Vilíkův život. Malý bojovník získal poslední místo v první várce připravované genové terapie.
„Díky proaktivitě rodiny, přátel, síle sociálních sítí a médií se nám podařilo Vilíkův příběh dostat velmi rychle mezi velké množství lidí. Sbírku aktivně podporoval její patron Petr Švancara, který s Vilíkem natočil video; Nikol Leitgeb podpořila sbírku na Instagramu. To vše by však bylo bezvýznamné, kdyby vás Vilíkův příběh neoslovil. Byla to právě vaše solidarita a dobrosrdečnost, která sbírku v takto krátkém čase dostala do cíle,“ vzkázali dárcům rodiče Vilíka.
„Vše nyní směřuje k tomu, že na jaře podstoupí Vilík v Austrálii potřebnou genovou terapii. Pomalu se tak již začínáme zajímat o detaily spojené s touto cestou,“ dodali rodiče.
Dárci mysleli i na pozůstalé
Bohužel, některé sbírky mají bez ohledu na finanční dar tragický konec, respektive začátek. Jedním z takových příběhů byl ten Radkův, jehož život vyhasl na konci července při tragické čelní srážce auta s dodávkou. Milovaný otec od rodiny po sobě zanechal manželku a tři syny, přičemž všichni s ním v osudný moment seděli v rodinném voze.
Na pomoc pozůstalým, kteří skončili v nemocnici s těžkými zraněními, vznikla sbírka – a takřka dvojnásobně překonala svůj cíl. Lidé rodině zaslali více než 1,7 milionu korun.
„Vážení přátelé, dárci a všichni, kdo jste nás podpořili, chtěla bych vám ze srdce poděkovat za nesmírnou podporu, které se nám od vás v této těžké chvíli dostalo. Tragická nehoda nám vzala milovaného Radka – oporu a srdce naší rodiny, tatínka našich synů a člověka s obrovskou vášní pro život a jachting. Jeho odchod nám zanechal bolest a prázdnotu, kterou ani čas nevyplní,“ napsala manželka Žaneta.
„Vaše pomoc nám však dodala sílu a naději, že na to nejsme sami. Díky vaší štědrosti můžeme překonávat překážky, které teď stojí na naší cestě. Vaše příspěvky nám pomáhají zajistit nejen zdravotní rehabilitace a pomůcky, ale také potřebné cesty k lékařům a nutné výdaje na domácnost, které jsou pro nás teď náročné,“ pokračovala.
Díky podpoře rodina může pořídit nové auto, které je nezbytné pro každodenní přepravu dětí a zvládání všech praktických potřeb rodiny. „Každý dar nám připomíná, že máme kolem sebe dobré lidi, kteří na nás myslí a chtějí nám pomoci v této těžké chvíli. S vděčností a úctou, Žaneta s dětmi – Dominikem, Tadeášem a Matyášem,“ dodala manželka.
ČTĚTE TAKÉ: Šimonek jako druhý v Česku trpí vzácným syndromem. Naději nabízí terapie, vznikla sbírka
A podobný příběh: pomoc rodině zesnulé závodnice rallye Aleny. Dárci z celého Česka pro pozůstalé vybrali více než 800 tisíc korun. Alena tragicky zahynula koncem dubna při víkendové akci v Klatovech. Vlna solidarity byla natolik obrovská, že se plánovanou částku podařilo vybrat hned pětkrát.
Z toho důvodu manžel navigátorky zvažoval, kde dále mohou vybrané prostředky pomoci. Část financí ze sbírky nakonec poputovala k malé Elišce, kterou chtěla sama Alena v květnu na dobročinné akci podpořit.
Rok otevřených srdcí
Jak uvádí platforma Znesnázue, rok 2024 byl rokem otevřených srdcí, který přinesl nespočet krásných momentů solidarity.
„Od pomoci po tragické střelbě na Filozofické fakultě UK až po individuální příběhy, které prošly naší platformou. Spolupráce se CNN Prima NEWS také pomáhá veřejnost edukovat o dobročinnosti, a to nejen v ohledu bezpečnosti sbírek a darování, ale také společně ukazujeme, že říct si o pomoc je normální. Není to slabost, je to cesta, jak zůstat silní,“ zdůraznil Horký.
Podotkl, že tento rok byl rokem, který opět ukázal, že i v těžkých časech lidé neztrácejí ochotu pomáhat. „Jsme nesmírně vděční za spolupráci s CNN Prima NEWS a za to, že můžeme společně přispívat k pozitivní změně v naší společnosti,“ dodal ředitel Znesnáze.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Můj vánoční zázrak. Muž myslel, že je jedináček, se šesti sourozenci se setkal po 75 letech
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.