Trio podmínek pro mír mezi Izraelem a Hamásem vyjmenoval Saar během tiskové konference se svým českým protějškem Janem Lipavským (nez.). Prvním faktorem je pro něj návrat zbývajících rukojmí, které teroristé drží v Pásmu Gazy.
ČTĚTE TAKÉ: Gregorová: Trump může na Rusy poslat i vojáky. Podporu Ukrajiny se s ním pokusme zobchodovat
„Musíme přivést domů 101 civilistů, kteří byli barbarsky uneseni Hamásem 7. října,“ slíbil Saar s tím, že chce do Izraele návrat nejen živých rukojmích, ale i ostatků těch, kteří jsou již po smrti.
„Zadruhé, musíme rozebrat vojenské vybavení Hamásu a jeho vládnoucí infrastrukturu. Stejně jako Evropa nemohla činit kompromisy s nacistickým režimem v Německu, nemůžeme my něco takového uzavírat s režimem Hamásu v Pásmu Gazy,“ pokračoval dále nový šéf izraelské diplomacie.
Třetí podmínkou je podle něj „odstranit jakékoliv hrozby z Pásma Gazy pro občany Izraele. „Celkově vzato nemáme v úmyslu do budoucna řídit život obyvatel Pásma Gazy. Budeme se muset postarat o tamní bezpečnost, ale musí mít své vlastní lídry. Pro nás není důležité, kdo jím bude, ale zda to bude člověk podporující teror a boj proti Izraeli a jeho občanům, nebo někdo, s kým se dokážeme shodnout,“ nastínil Saar.
„My 7. říjen zažíváme prakticky denně, protože pohled na Blízký východ je takový, že Izrael je pod útokem hned z několika různých front – z Libanonu, Jemenu, Sýrie, Iráku či Pásma Gazy,“ pokračoval izraelský ministr zahraničí.
Rozhodnutí ICC je nehorázné, říká šéf izraelské diplomacie
Saar se vyjádřil i k rozhodnutí ICC, který vydal zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a donedávna ministra obrany Joava Galanta. „To rozhodnutí je nehorázné. Podkopává právo na sebeobhajobu demokratického státu,“ řekl napřed šéf izraelské diplomacie. Netanjahu a Galant jsou obviněni z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti namířených proti obyvatelům Gazy.
Posléze dodal, že v sobě rozhodnutí Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu skrývá i nebezpečí. „Je to pro demokratické státy velmi nebezpečný precedens,“ zmínil Saar s tím, že Izrael se mezitím odvolal.
Jak se k tomu hodlá postavit česká diplomacie? Lipavský novinářům řekl, že nemůže vyloučit, že by Česká republika do případného procesu nějakým způsobem nevstoupila. Již minulý týden resort zahraničních věcí uvedl, že v případě mezinárodních zatykačů koná policie a státní zastupitelství, nikoliv politici.
Svobodu Palestině, Fiala do Haagu, křičeli odpůrci
Během Saarovy návštěvy Černínského paláce před budovou protestovalo několik desítek příznivců Palestiny s vlajkami a transparenty. Ti mimo jiné skandovali „Svobodu Palestině“, „Izrael je teroristický stát“ nebo „Fiala do Haagu“ s odkazem na českého premiéra Petra Fialu (ODS). Protestující požadovali přerušení vztahů mezi ČR a Izraelem a také uvalení sankcí na židovský stát.
Při útoku na jižní Izrael 7. října 2023 ozbrojenci z teroristického hnutí Hamás pozabíjeli téměř 1 200 lidí, většinou civilistů, a 251 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Izraelská vojenská ofenziva v Gaze si poté podle palestinského ministerstva zdravotnictví vyžádala životy více než 44 200 Palestinců, dalších téměř 105 tisíc lidí bylo zraněno. Údaje nerozlišují mezi ozbrojenci a civilisty, kterých je ovšem většina.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.