Skip to content
Capital.com – Ticker Tape Widget

Zobraziť viac...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Menu

Mnoho Slovákov pije tento čaj, pretože si myslia, že je zdravý. Devastuje pečeň

Bylinkové čaje sa už roky tešia neutíchajúcej obľube. Bohužiaľ, nie všetky sú také zdravé, ako si možno myslíte. Niektoré druhy byliniek, hoci lákavé svojou vôňou a prísľubom blahodarných účinkov, môžu v skutočnosti nášmu organizmu vážne ublížiť. Slováci si čoraz častejšie vyberajú rôzne bylinkové čaje a hľadajú prírodné spôsoby, ako zlepšiť svoje zdravie. Nie každá rastlina, […]
Menej ako 1 min. min.

Bylinkové čaje sa už roky tešia neutíchajúcej obľube. Bohužiaľ, nie všetky sú také zdravé, ako si možno myslíte. Niektoré druhy byliniek, hoci lákavé svojou vôňou a prísľubom blahodarných účinkov, môžu v skutočnosti nášmu organizmu vážne ublížiť.

Slováci si čoraz častejšie vyberajú rôzne bylinkové čaje a hľadajú prírodné spôsoby, ako zlepšiť svoje zdravie. Nie každá rastlina, ktorá sa javí ako prospešná, je však bezpečná. Pozor si treba dať najmä na čaj z kostihoja, ktorého konzumácia môže narobiť viac škody ako úžitku. Pozrime sa, prečo je čaj z kostihoja taký nebezpečný.

Prečo je kostihojový čaj nebezpečný?

Hlavným nebezpečenstvom spojeným s kostihojom sú pyrolizidínové alkaloidy, ktoré obsahuje. Tieto toxické látky sa hromadia v tele a vedú k vážnemu poškodeniu pečene. V extrémnych prípadoch môžu spôsobiť aj rakovinu.

Americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) už v roku 2001 varoval pred nebezpečenstvom orálnej konzumácie skorocelu. Napriek tomu je čaj z tejto rastliny stále dostupný v mnohých krajinách vrátane Slovenska.

Aké sú výhody pitia čaju z kostihoja?

Príznaky otravy kostihojom sa môžu objaviť až po určitom čase po jeho konzumácii. Patrí k nim:

bolesť brucha,

nevoľnosť a zvracanie,

hnačka,

žltačka,

slabosť a únava,

poškodenie pečene.

V závažných prípadoch dochádza k zlyhaniu pečene a dokonca k smrti.

Namiesto čaju siahnite po bezpečných bylinkách

Ak hľadáte prírodné spôsoby, ako zlepšiť svoje zdravie, siahnite po bylinkách s overenou bezpečnosťou a účinnosťou. Na trhu je dostupných veľa druhov bylín s rôznymi vlastnosťami. Pred začatím bylinnej liečby sa oplatí poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom, aby ste sa uistili, že vybrané bylinky neinteragujú s liekmi, ktoré užívate a nepredstavujú zdravotné riziko.

Ako bezpečne užívať kostihoj?

Ak si chcete užiť výhody kostihoja, oplatí sa zamerať na jeho vonkajšie použitie. Tu je niekoľko tipov, ako bezpečne používať túto rastlinu:

Masti a krémy: Vyberajte si prípravky určené na vonkajšie použitie, ktoré obsahujú výťažok z kostihoja lekárskeho. Takéto prípravky možno nájsť v lekárňach a obchodoch s bylinkami.

Obklady a obklady: Z listov kostihoja lekárskeho si môžete pripraviť vlastné obklady, ktoré pomôžu pri liečbe drobných poranení a zápalov.

Vyhýbanie sa perorálnej konzumácii: Nikdy nekonzumujte kostihoj vo forme čaju, nálevov alebo doplnkov stravy. Jeho toxické účinky na pečeň sú príliš nebezpečné na to, aby ste riskovali svoje zdravie.

Pamätajte, že zdravie je najdôležitejšie! Neriskujte to používaním nebezpečných látok. Bylinky si vyberajte starostlivo a využívajte ich výhody bezpečným a zodpovedným spôsobom.

Podporte SIA NEWS!

Ďakujeme za každú vašu podporu.

Zadajte platnú sumu.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.
revolut banner

Kategórie