
Voda je vzácna a nevyhnutná. Na prestížnej Modelovej konferencii 2025 na Ekonomickej univerzite v Bratislave 8. apríla 2025 predstavil predseda BSK Juraj Droba konkrétne opatrenia, ktorými kraj chráni svoje vodné zdroje a pripravuje sa na klimatické výzvy.
„Voda je základom života – je to zdroj, ktorý ovplyvňuje zdravie, bezpečnosť, ekonomiku aj našu budúcnosť,“ zdôraznil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba v úvodnom príhovore na Modelovej konferencii 2025. Téme udržateľného hospodárenia s vodou a dobrej správy vecí verejných sa venovali desiatky mladých študentov z viacerých krajín V4 a zástupcovia verejných inštitúcií.
Droba upozornil na jedinečné postavenie Bratislavského kraja, ktorý je domovom Žitného ostrova – najväčšej zásobárne pitnej vody v strednej Európe. Zároveň však kraj čelí mnohým hrozbám: „Prívalovým dažďom, záplavám, obdobiam sucha, znečisteniu podzemných vôd a preťaženej infraštruktúre,“ vymenoval predseda.
Konkrétne riešenia namiesto slov
Bratislavský kraj podľa neho nezostáva pri víziách. „Toto nie je len vízia na papieri, ale dnes už realita. Svedčia o tom desiatky zrealizovaných projektov v kraji,“ uviedol s tým, že všetky nové verejné budovy v kraji – vrátane škôl či materských škôl – už automaticky obsahujú adaptačné opatrenia ako zelené strechy, retenčné nádrže či dažďové záhrady.
V rámci zvyšovania odolnosti voči klimatickým výkyvom Bratislavský kraj investuje aj do rozvoja zelenej infraštruktúry, najmä výsadby stromov a obnovy parkov, ako napríklad v Modre, Čunove, Malinove a Stupave. Zároveň podporuje rekonštrukciu kanalizačných sietí a výstavbu moderných čističiek odpadových vôd. Dôležitou súčasťou opatrení je aj plánovanie adaptácie na zmenu klímy v mestách a obciach. Neoddeliteľnou súčasťou prístupu kraja je tiež environmentálne vzdelávanie, ktoré reprezentuje napríklad Ekocentrum v Čunove.


Spolupráca so samosprávami aj študentmi
Droba vyzdvihol dôležitosť partnerstva medzi krajom a samosprávami pri príprave plánov adaptácie na klimatickú zmenu, ktoré budú základom pre efektívne investície. „Pomáhame mestám a obciam, aby si pripravili vlastné plány adaptácie na zmenu klímy,“ povedal.
V závere sa prihovoril priamo mladým účastníkom konferencie: „Vaša generácia je generáciou rozhodnutí. Dnes, viac než kedykoľvek predtým, potrebujeme vašu energiu, kreativitu a chuť meniť veci k lepšiemu. Budúcnosť sa nedá odložiť na zajtra,“ uzavrel predseda BSK svoj prejav.
Na konferencii vystúpili viaceré významné osobnosti z oblasti klimatickej politiky, verejnej správy aj biznisu. V politickej sekcii diskutovali napríklad klimatický aktivista a zakladateľ iniciatívy Klíma ťa potrebuje Jakub Hrbáň, bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča či expert na vodné hospodárstvo z Fínskeho environmentálneho inštitútu Jari Silander. Ekonomickú sekciu obohatila diskusia o environmentálnej zodpovednosti firiem, do ktorej sa zapojila Nikoleta Lörincová, vedúca korporátnych vzťahov spoločnosti Kaufland, a Danijela Popović-Efendić, vedúca bratislavskej kancelárie UNHCR, ktorá sa venovala aj humanitárnym aspektom prístupu k vode v konfliktných oblastiach. Diskusie potvrdili, že voda je nielen ekologickou, ale aj ekonomickou a geopolitickou témou, ktorá si vyžaduje spoluprácu naprieč sektormi aj hranicami.
