05.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/CordMediaDigitalServices tiktok.com/@dr.karanr).
Aký chlieb je najzdravší? Ukazuje sa, že nie vždy treba hľadať tmavý. DR. Karan Rajan predstavil trik, vďaka ktorému bude mať biely toast zo supermarketu oveľa nižší glykemický index. Čo môžeš urobiť?
Môže byť chlieb zdravý? Vysvetlil, čo robiť s bielym chlebom.
Foto: Pixabay/CordMediaDigitalServices
DR. Karan Rajan pracuje ako chirurg vo Veľkej Británii a prevádzkuje účet TikTok, kde zdieľa zdravotné triky so sledovateľmi. Tentoraz predstavil nahrávku, v ktorej vysvetlil, ako urobiť biele pečivo zdravšie a mať menší vplyv na hladinu cukru v krvi. Nezabúdajte, že v záujme vášho zdravia by ste akékoľvek aktivity súvisiace s chudnutím a zdravým stravovaním mali konzultovať so svojím lekárom a dietológom.
Môže byť chlieb zdravý? Vysvetlil, čo robiť s bielym chlebom
Biely chlieb zo supermarketu väčšinou dietológovia neodporúčajú a považujú ho za jeden z najmenej zdravých. DR. Rajan na príklade chleba, ktorý bežne používame na toasty, odporúča, aby sme ho najskôr zmrazili, potom rozmrazili a až potom piekli.
„Môžete znížiť glykemický index (GI) chleba takmer dvojnásobne“
– vysvetlil.
Nahrávka už získala cez 49-tisíc lajkov a množstvo komentárov.
Kitchen hacks
♬ original sound – Dr Karan Raj
Doktor si všimol aj banány. Vysvetlil, že tie, ktoré majú stále zelenkastú kožu, majú 20-krát odolnejší škrob ako ich prezreté náprotivky. To znamená, že po jeho konzumácii sa budeme dlho cítiť sýti.
Rajan tiež odporučil jesť jablká celé, okrem semien vo vnútri. Povedal, že stredná časť obsahuje viac mikroorganizmov, ktoré priaznivo pôsobia na naše črevá.
„Zelené banány sú oveľa lepšie ako tie prezreté. Jem len tieto. Akonáhle sú žlté, nie sú dobré“
„Toastový chlieb vždy zamrazím, aby som ním neplytvala. Neuvedomila som si, že je to prospešné“
„Šikovné kuchynské triky, ktoré vám ušetria čas a námahu!“
– komentovali používatelia internetu.
Čo je to glykemický index? Môže nám veľa povedať o jedle
Koncept glykemického indexu, označený ako GI, bol predstavený začiatkom 80. rokov. Znamená hodnotu plochy pod krivkou koncentrácie glukózy v krvi 2 hodiny po zjedení jedla, ktoré obsahuje 50 g stráviteľných cukrov. Vzťahuje sa na hodnotu plochy krivky, ktorá vznikne po konzumácii 50 g čistej glukózy. To znamená priraďovať potraviny do skupín podľa toho, ako ovplyvňujú hladinu glukózy v krvi 2 hodiny po jedle.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Brucho ako balón a bolesť žalúdka? Zabudnite na to! Tu sú najlepšie nápoje na trávenie
The post Môžete jesť biele pečivo pri diéte? Lekár prezradil patent. „Znížite svoj GI dvojnásobne“ appeared first on Vášeň v tebe.
Páčil sa Vám článok? Podporte SIA NEWS!
Vaša podpora nám pomôže pokračovať v činnosti a vývoji systému SIA NEWS.
Ďakujeme za každú vašu podporu.